Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
10.05.2021, 19:46, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2021, 19:50 przez Apricot63.)
#1
Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Dzień dobry, cześć i czołem! Smile

Mam wokół siebie kilka propozycji nabycia instrumentów: Kurzweil Forte/Forte SE/Artis lub Nord Stage Piano EX 76. Zależy mi na klawiaturze Fatar, niekoniecznie Hammer Action i 88, brzmieniach Piano, El Piano jakieś Synthy, Smyczki (też mile widziane Pizzicato) i Hammond. - Głownie do tworzenia harmonii podczas gry w zespole jazzowym - imitacje instrumentów solowych tj. trąbka, saksofon nie są mi niepotrzebne.

Jakie jest porównanie pomiędzy starszym modelem Artis a okrojoną wersją Forte czyli Forte SE i jak do nich się ma już 12 letni Nord Stage Piano EX? Czy Nord Stage Piano Ex jest jeszcze warty kupna czy to już przeżytek (np. w porównaniu do Kurza Forte) - w przypadku Norda mówię rzecz jasna o zakupie instrumentu używanego?

Czekam na opinie, komentarze i może jakieś propozycje spośród społeczności klawiszowców Wink

PS. Szukam czegoś w budżecie 6000zł góra 7000zł.

Odpowiedz
10.05.2021, 20:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2021, 20:18 przez Difi.)
#2
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Witaj!
Ja się mogę wypowiedzieć jako użytkownik Norda. Do gry na żywo, super. Wszystko na wieszchu. Co do brzmień. Fortepiany jak na hardware bardzo dobre. Ostatnio gościnnie grałem na Kronosie i jakoś no, nie siedziały mi te piana. Rhodesy - to zależy są nowe próbki i stare. Nord Stage EX obsługuje tylko stare próbki które są słabsze. Nowe próbki są fajne, mają charakter. Hammondy - przyjemne, fajne, na wysokim poziomie. Pady proste pod piano można wrzucić. Proste synthy do wyciągnięcia, ale coś więcej tylko w Stage 3. Reasumując, miałem Kurza PC3le, Modx6 i mi osobiście najlepiej siedzi Nord. Oczywiście to kwestia subiektywna... Nord Stage EX bym Ci jednak nie polecał, mało pamięci, nie obsługuje nowych sampli nordowskich, stary, sekcja synth jest i tak do bani. Bardziej bym się zainteresował Nordem Electron 5/6 w wersji 73 lub 76.

P. S. Co do smyczków nowa biblioteka Norda jest naprawdę fajna. Na stronie Norda możesz przesłuchać.

Odpowiedz
10.05.2021, 20:43,
#3
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Ciekawy ten Nord Electro, dzięki za polecenie. Jaka klawiatura w nim siedzi?

Odpowiedz
10.05.2021, 21:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2021, 21:03 przez pawelsz.)
#4
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Nie ma Norda Electro 76, jest 73 HP z młoteczkowych. W Nordach HP czyli obecne Stage 76 HP oraz Electro 73 HP siedzi Fatar TP/100, zdecydowanie inna i niższej klasy od TP/40M znanych z wersji 88 (kiedyś dodatkowo z dopiskiem HA), a także starych modeli Stage 76, które ważyły nieco więcej niż te nowsze z klawiaturą HP. Najnowsze Nord Piano 5, które jest także w wersji 73 klawisze dostało porządnego Fatara TP/40 jak sądzę, pewnie H, bo na to wskazuje waga i brak oznaczenia HP. Nord Piano 4 z tego co wiem ma właśnie TP/40H.

Zwróć uwagę na to, że sample w Nordzie są jednowarstwowe, czyli niezależnie od tego czy zagrasz lekko czy mocno odzywa się jedna i ta sama próbka, może być tylko ciszej lub głośniej, ale trudno o większą ekspresję i o zmianę brzmienia z ciemnego na jasne przy grze forte.

Jeśli smyczki to jak najbardziej Kurzweil, ale organy typu Hammond będą zupełnie inne i jak dla mnie gorsze.

Co takiego jest w klawiaturach Fatar, że ważniejsze jest by był to Fatar nawet nie młoteczkowy niż inny dobry "młotek" ? Smile

EDIT: najfajniejszy i najbardziej funkcjonalny z tego wszystkiego byłby pełny Forte czy to w wersji 88 czy zgrabniejszy Forte 7.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
10.05.2021, 21:04,
#5
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Norda wybierz tylko jeśli lepiej leży ci on brzmieniowo w sensie pianin itp. bo nic innego za nim nie przemawia moim zdaniem. Generalnie Nordy są bardzo proste w obsłudze bo nie wiele mają (mają tyle ile na wierzchu i tyle zrobisz) co oczywiście jest zaletą dla jednych, a dla innych może być rozczarowaniem (jeśli kupisz a o tym nie wiesz). Jeśli podoba ci się ich brzmienie i nie masz zamiaru szukać i kombinować z nowymi brzmieniami itp a jedynie zależy ci na graniu to Nordy są da ciebie natomiast z wymienionych przez ciebie instrumentów zdecydowanie poleciłbym Kurzweila Forte.
Przede wszystkim Forete jest ciągle na czasie i ma o wiele większe możliwości jak choćby najnowszy obojętnie który Nord.
W Forte masz 3,5 GB pamięci na nowe sample i możesz wgrać dowolne (nic cie nie ogranicza - również wielowarstwowe multisample) a w Nordzie jesteś skazany tylko na sample od Norda (mam na myśli sekcję Nord Piano Library) i masz dużo mniej pamięci na sample.
Możliwości kreowania dźwięku w Forte to kosmos , a w Nordzie to mała mieścina Wink , no może trochę przesadziłem z tym porównaniem ale w Nordzie masz prosty syntezator i jak kolega Difi sam zauważył na nie wiele się przyda a w Forte masz syntezator o jednych z największych możliwościach i bardzo wszechstronny choć aby wycisnąć z niego wszystko trzeba o syntezie sporo wiedzieć ( ale to normalne w każdej dziedzinie bo przykładowo jak chcesz robić np zaawansowaną obróbkę video to nie korzystasz z prostego softu tylko z zaawansowanego który wymaga od ciebie odpowiedniego poziomu wiedzy w tej dziedzinie)
Oczywiście te same proste rzeczy co w Nordzie (w syntezatorze) zrobisz podobnie prosto w Kurzweilu (tylko inaczej).
Forte ma też pełną syntezę FM znaną z Yamah z serii DX ( np DX7) i nawet sporo wykracza dalej oraz potrafi czytać oryginalne barwy i banki z tych Yamah w w ich oryginalnym formacie syx a jest tego pełno w internecie za free. Ma to duże znaczenie jeśli np lubisz krystaliczne i ciepłe barwy pianin elektrycznych typowych dla Yamah DX7 itp. Nie znajdziesz tego w żadnych Nordach a samplami się tego nie nadrobi wiernie (niuanse syntezy FM są ciężkie do samplowania bo aby to wiernie zsamplować trzeba by dużej pojemności na sample)
Generalnie w Nordzie jeśli czegoś zacznie ci brakować to nie wiele z tym zrobisz, a Forte jest o wiele bardziej wszechstronne i otwarte na twoje pomysły.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
10.05.2021, 21:27, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2021, 21:28 przez Difi.)
#6
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Z tym Electro 76 się zapędziłem, chodziło mi o HP. Ważne dopowiedzenie, że w Nordach masz 3 sekcje. W Electro to będzie sekcja pianin, hammonda i sampli. Faktycznie jest tak, że sekcja sampli jest jednowarstwowa, ale w sekcji pianin i rhodesow tych warstw jest wiecej. Co do krecenia w Nordzie tak jak wyżej powiedziane, nie zagłębisz się w cyferki i szczegółowe doszlifowywanie brzmień. Z drugiej strony do Electro można wgrywać własne sample przez edytor, także można robić własne rzeczy, ale faktycznie jednowarstwowo . Pytanie czy lubisz grzebać i mapować klawiaturę duza ilością barw tu Nord nie będzie najlepszy, czy chcesz używać barw dość prosto. Electro daje do wykorzystania bodajże każda strefę po razie na klawiaturze. Czyli np. Po lewej stronie piano i pad po prawej hammond. Nie zrobisz w elektro połączenia Rhodes i Fortepian bo to ta sama sekcja. Jeśli chodzi o ilość stref klawiatury to tu Stage wypada dużo lepiej.

Odpowiedz
10.05.2021, 22:02,
#7
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
(10.05.2021, 21:27)Difi napisał(a): Z tym Electro 76 się zapędziłem, chodziło mi o HP. Ważne dopowiedzenie, że w Nordach masz 3 sekcje. W Electro to będzie sekcja pianin, hammonda i sampli. Faktycznie jest tak, że sekcja sampli jest jednowarstwowa, ale w sekcji pianin i rhodesow tych warstw jest wiecej. Co do krecenia w Nordzie tak jak wyżej powiedziane, nie zagłębisz się w cyferki i szczegółowe doszlifowywanie brzmień. Z drugiej strony do Electro można wgrywać własne sample przez edytor, także można robić własne rzeczy, ale faktycznie jednowarstwowo . Pytanie czy lubisz grzebać i mapować klawiaturę duza ilością barw tu Nord nie będzie najlepszy, czy chcesz używać barw dość prosto. Electro daje do wykorzystania bodajże każda strefę po razie na klawiaturze. Czyli np. Po lewej stronie piano i pad po prawej hammond. Nie zrobisz w elektro połączenia Rhodes i Fortepian bo to ta sama sekcja. Jeśli chodzi o ilość stref klawiatury to tu Stage wypada dużo lepiej.

W kontekście wgrywania sampli jednowarstwowych przez edytor to jedna myślę ważna informacja mianowicie edytor kompresuje oryginalne sample przed wgraniem do Nord aby zajęły mniej miejsca w pamięci instrumentu, a efektu pogorszenia jakości raczej nie da się nie usłyszeć (coś jak robić z płyty audio CD materiał mp3). Sam nie miałem okazji tego porównać ale można znaleźć o tym informacje na Youtube.
Jeśli masz na myśli mapowanie klawiatury w sensie przypisywania multisampli wielowarstwowych to nie o to mi chodziło, że w Kurzwailu można to robić, a raczej o to że można kupić gotowe barwy z nowymi np pianinami samplowanymi w różnych firmach które to robią (lub skorzystać z darmowych które też są) a nie być skazanym co udostępni Nord (a wiele tego nie udostępnił).
Z podziałem klawiatury na różne sekcje czy strefy tu Forte też wypada o wiele lepiej, bo do dyspozycji jest 16 stref/warstw i można je dowolnie dzielić i nakładać na siebie w zasadzie w dowolnej kombinacji (dla 16 dowolnych barw definiuje się dowolne zakresy klawiatury nakładając je na siebie dzieląc itp).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
11.05.2021, 10:21,
#8
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Nieco czyniąc dygresje, zastanawia mnie porównanie. Bo na forach nordowskich https://www.norduserforum.com/nord-user-...mples-f14/ jest cała masa darmowych sampli do pobrania zrobionych przez użytkowników. Wśród nich są między innymi sample zgrywane z Kurzweila. Ciekawe jak duża różnica by była... na papierze spora (bo wielowarstwowość itp.), ale przy użyciu jeszcze nordowskiego procesora efektów... trzeba by mieć i Kurza i Norda do takiego testu...

Odpowiedz
11.05.2021, 16:12,
#9
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
(11.05.2021, 10:21)Difi napisał(a): Nieco czyniąc dygresje, zastanawia mnie porównanie. Bo na forach nordowskich https://www.norduserforum.com/nord-user-...mples-f14/ jest cała masa darmowych sampli do pobrania zrobionych przez użytkowników. Wśród nich są między innymi sample zgrywane z Kurzweila. Ciekawe jak duża różnica by była... na papierze spora (bo wielowarstwowość itp.), ale przy użyciu jeszcze nordowskiego procesora efektów... trzeba by mieć i Kurza i Norda do takiego testu...

Nord obsługuje sample wielowarstwowe ale w sekcji Piano. Nie obsługuje w sekcji Sample Synth.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
11.05.2021, 17:54,
#10
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
(11.05.2021, 10:21)Difi napisał(a): Nieco czyniąc dygresje, zastanawia mnie porównanie. Bo na forach nordowskich https://www.norduserforum.com/nord-user-...mples-f14/ jest cała masa darmowych sampli do pobrania zrobionych przez użytkowników. Wśród nich są między innymi sample zgrywane z Kurzweila. Ciekawe jak duża różnica by była... na papierze spora (bo wielowarstwowość itp.), ale przy użyciu jeszcze nordowskiego procesora efektów... trzeba by mieć i Kurza i Norda do takiego testu...

Tak jak napisał pawelsz o czym też pisałem (może nie zbyt jasno) to masz sekcję Nord Piano Samples i one są wielowarstwowe i te na moją wiedzę są możliwe do pobrania na stronie Norda i sam sobie ich nie zrobisz, bo program Nord Sample Editor służy do tworzenia sampli tylko jednowarstwowych i te wgrywasz do osobnej pamięci Nords Synth Samples, która obsługuje tylko tylko takie sample jednowarstwowe czyli na jeden klawisz max jedna próbka do przypisania. Ludzie na tym forum co wskazałeś dzielą się właśnie tymi jednowarstwowymi samplami bo tylko taką metodę samplowania Nord postanowił udostępnić użytkownikom.
Żaden przeciętny zjadacz chleba nie jest w stanie sam sobie dla swojego Norda zrobić sampli wielowarstwowych bo Nord nie dał takiej możliwości w swoich instrumentach dlatego piszę że jest się pod tym względem uzależnionym od tego co ci przygotuje Nord. Takich ograniczeń nie masz w Kurzwailach, Yamahach, Rolandach czy Korgach więc pod tym względem polityka Norda na dzisiejsze czasy jest co najmniej dziwna. Widocznie się boją że użytkownicy lub firmy trzecie zrobią wielowarstwowe sample pianina czy inne instrumenty lepiej jak oni Wink.
Jakie to ograniczające (samplowanie jednowarstwowe) możesz sam sobie sprawdzić i nie musisz zestawiać Norda z Kurzweilem a sam wykonaj sobie test i z sampluj sobie swojego Norda np wybierz najlepsze brzmienie Rhodes i zrób sampla choć by jednego klawisza i wgraj to do norda i ciekawe jak uzyskasz charakter oryginalnej barwy, która jak grasz cicho z małą dynamiką jest ciepła i miękka, a jak łupniesz w klawisz mocno to dźwięk jest agresywny i bżeczący? Twój sampl będzie tylko grał ciszej lub głośniej ale barwa i charakter będzie ta sama (co prawda można trochę to obejść stosując uzależnienie otwarcia filtra w zależności od Velocity ale to i tak nie będzie to samo).
Podobną próbę możesz sobie też zrobić samplując piano aktustyczne ze swojego norda. Zrób sampla np lekko wciśniętego klawisza (niskie Velocity) a potem wgraj to z powrotem do Norda i zobacz czy grając głośno będzie to grało jak oryginalna twoja barwa. Nie ma szans.
Podejrzewam że nawet może uda ci się stwierdzić że twój sampel odgrywany z podobną siłą jaką użyłeś podczas samplowania nie brzmi identycznie jak oryginał, bo Nord Sample Editor kompresuje sample podczas wgrywania do instrumentu (ponoć nie zawsze jest to słyszalne ale może ci się uda).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
11.05.2021, 21:58,
#11
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Ja wiem, że sample z sekcji Nord są jednowarstwowe, w gruncie rzeczy napisałem to w poprzednim poście, moja wina bo w nawiasie... Bardziej chodzi mi oto, że ta wielowarstwowość w wielu przypadkach jest nie aż tak ważna. Ok... dynamiczne piana, rhodes, gdzie klimat robimy artykulacją tu wielowarstwowość jest niezbędna, ale... Ktoś widział wielowarstwowe sample hammonda... Niektóre pady, smyki, nie potrzebują wielowarstwowości.
Sekcja sampli wydaje mi się, że jest właśnie dla barw, w których wielowarstwowość nie gra aż tak ważnej roli.
Wracając do tematu i Forte Se i Nord w tym przypadku stanęliśmy na Electro to są dobre maszyny. Oczywiście Electro w porównaniu do Forte będzie znacznie mniej funkcjonalny.

Odpowiedz
12.05.2021, 06:36,
#12
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
(11.05.2021, 21:58)Difi napisał(a): Ja wiem, że sample z sekcji Nord są jednowarstwowe, w gruncie rzeczy napisałem to w poprzednim poście, moja wina bo w nawiasie... Bardziej chodzi mi oto, że ta wielowarstwowość w wielu przypadkach jest nie aż tak ważna. Ok... dynamiczne piana, rhodes, gdzie klimat robimy artykulacją tu wielowarstwowość jest niezbędna, ale... Ktoś widział wielowarstwowe sample hammonda... Niektóre pady, smyki, nie potrzebują wielowarstwowości.
Sekcja sampli wydaje mi się, że jest właśnie dla barw, w których wielowarstwowość nie gra aż tak ważnej roli.
Wracając do tematu i Forte Se i Nord w tym przypadku stanęliśmy na Electro to są dobre maszyny. Oczywiście Electro w porównaniu do Forte będzie znacznie mniej funkcjonalny.

Zgadzam się z tobą z tym że jeśli Forte to zachęcam zainteresowanego do pełnej wersji Forte a nie SE jeśli cena na to pozwoli.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
31.05.2021, 21:18,
#13
RE: Artis, Forte, Forte SE, Nord SP 1 EX
Dzięki za wszystkie odpowiedzi!!!
Ostatecznie zakupiłem na Norda Electro 6 HP. Spodziewałem się troszkę cięższej klawiatury (choćby do współpracy z fortepianowymi brzmieniami), ale spoko, bo są jeszcze hammond i synthy, myślę stanowi (klawiatura) dobry, złoty środek. Brzmienie spoko, instrument całkiem mnie urządza Wink Troszkę tylko brakuje mi brzmień syntezatorowych, ale na pewno z myślą o nich odwiedzę strony i fora Nordowskie.

Temat zamykam Smile

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kawai mp7 se vs Dexibell vivo s7 pro albo...? Majgo 4 2,652 19.03.2022, 09:35
Ostatni post: pawelsz
  Kawai MP7SE / MP11SE / Nord Piano 4 / Nord Grand shallya 44 45,114 28.05.2020, 12:57
Ostatni post: Valtari
  Nord Grand a klawiatura Kawai Lucy 8 10,182 27.08.2019, 13:53
Ostatni post: Rychubil
  Fame/Thomann SP-5100 Nix 2 4,098 03.05.2019, 10:44
Ostatni post: Nix
  Montage 7 vs Forte 7 vs Fa 7 konwalia5 48 61,382 09.06.2018, 23:07
Ostatni post: Rychubil

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS