Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co wybrać...
24.05.2021, 09:12,
#1
Co wybrać...
Witam : )

Od kilku dni namiętnie przesiaduję na różnych stronach, czytam dużo postów na temat keyboardów, pianin cyfrowych i klawiatur MIDI, jako amator po prostu zgłupiałem.
Potrzebuję wybrać coś na czym nauczę się grać, najlepiej 88 klawiszy. Nie interesują mnie bajery, interesuje mnie chociaż zbliżony dźwięk pianina/foprtepianu.
Budżet możemy liczyć do 1000zł ( tak wiem nie poszaleję) lecz chcę wiedzieć jakie macie na ten temat zdanie i czy możecie moi drodzy doradzić mi co mam wybrać.
Oczywiście wszystko do domu dla samego siebie.

Pozdrawiam.

Odpowiedz
24.05.2021, 10:52, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.05.2021, 10:53 przez Valtari.)
#2
RE: Co wybrać...
Witaj.

Niestety za tysiąc złotych o pianinie cyfrowym zapomnij. Za trochę ponad tysiąc jest Alessis Recital, ale zarówno klawiatura jak i przede wszystkim brzmienie nie zachęcają do zakupu. Chyba lepiej byłoby kupić klawiaturę sterującą i ściągnąć na kompa jakieś nie drogie brzmienia fortepianów.

O keyboardach również zapomnij, 61 klawiszy i odciągające od nauki bajery to zła droga.

Odpowiedz
24.05.2021, 10:55, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.05.2021, 11:08 przez Bejton.)
#3
RE: Co wybrać...
Też właśnie rozważałem klawiaturę sterującą
https://supersound.pl/70615-m-audio-keys...0AQAvD_BwE
Coś Takiego? Samo oprogramowanie wystarczy do niej czy potrzebuje dokupywać coś jeszcze, bo czytałem, że coś trzeba by komputer lepiej chwytał sygnał? i jakie najlepiej oprogramowanie?

Odpowiedz
25.05.2021, 18:26,
#4
RE: Co wybrać...
Wybacz za późną odpowiedź ale ciężko z czasem w tym tygodniu.
Nie znam się zbytnio na sofcie, nie wykorzystuję komputera w muzyce, ale może dzięki temu odpowiem Ci banalnie i lakoniczne co pozwoli w prosty sposób naświetlić temat. Co do szczegółów to najlepiej jakby inne osoby się wypowiedziały.

Na pewno trzeba wgrać sterowniki odpowiednie do klawiatury którą kupisz, będą do ściągnięcia ze strony producenta. Bez tych sterowników komputer wykryje tylko jakieś urządzenie MIDI.

Z darmowych fortepianów zdaje się że jest Pianoteq w jakiejś okrojonej wersji, bez możliwości edycji. Czy ta wersja jest na jakiś czas, czy na stałe tego nie pamiętam. Trzeba by było sprawdzić.

Takich wirtualne fortepiany nie pracują bezpośrednio pod Widowsem, potrzebny jest tak zwany program hostujący,

tutaj jest zestawienie wirtualnych fortepianów, w większości będą płatne ale często są duże promocje więc trzeba śledzić co dzieje się na stronie danego producenta.
https://forum.muzykuj.com/showthread.php?tid=1759

tu świeży przykład takiej promocji
https://forum.muzykuj.com/showthread.php...2#pid18882

Przeczytaj też wątek dotyczący komputera do takich celów
https://forum.muzykuj.com/showthread.php?tid=2491

Z tym "chwytaniem sygnału" o którym piszesz jest tak że przy połączeniu klawiatury MIDI z komputerem występuje zjawisko opóźnienia (latencji) po między naciśnięciem klawisza a usłyszanym dźwiękiem. Są to opóźnienia rzędu milisekund i jeśli będziesz tylko grał to może nie będzie to zjawisko zauważalne. Natomiast gdybyś chciał nagrywać wielościeżkowe utwory w programie do tego przeznaczonym (sekwencer) to te opóźnienia dały by się już we znaki.
W takim przypadku potrzebny jest interfejs audio, który jest po prostu zewnętrzną kartą dźwiękową.

Tyle ogólnego zarysu.

Odpowiedz
25.05.2021, 19:19,
#5
RE: Co wybrać...
Wspomniana klawiatura sterująca M-AUDIO Keystation 88 MK3 przede wszystkim, mimo że tak wygląda, to nie posiada klawiszy z mechanizmem młoteczkowym imitującym grę na prawdziwej fortepianowej klawiaturze, a posiada klawiaturę  tzw. półważoną czyli syntezatorą więc musisz mieć tego świadomość, że będzie pracować inaczej i lżej jak prawdziwa fortepianowa. To w nawiązaniu do nauki o której wspomniał Valtari.
Twój budżet jednak skazuje cie raczej tylko na klawiatury syntezatorowe. Oczywiście da się na nich nauczyć grać jednak przesiadka na prawdziwą klawiaturę lub tzw młoteczkową będzie później dla ciebie bardzo trudna (nie wiem czy w ogóle planujesz kiedyś grać na takich klawiaturach jakie znajdują sie w profesjonalnych pianinach akustycznych lub elektrycznych, bo jeśli nie to ten fakt nie jest dla ciebie tak istotny)

W kwestii czy wybrać kalwiaturę sterująca czy elektryczne pianino kluczową sprawą jest wydajność twojego komputera, bo jeśli ma kiepska kartę muzyczną lub co jeszcze gorsze jest słaby wydajnościowo to czekał by cie dodatkowy zakup zewnętrznej karty dźwiękowej a to już wykroczy po za twój budżet. Opisz więc najdokładniej jak możesz swój komputer (procesor, ilość pamięci, typ dysku twardego czy HDD czy SSD czy model itp).
Ja generalnie uważam że żadna karta dźwiękowa zintegrowana na płycie komputera nie nadaje się do wirtualnych instrumentów ale te najnowsze modele na których można osiągnąć latencję poniżej 20 ms można już na nie przymknąć oko szczególnie jak nie ma budżetu.
Na pewno wirtualne pianina z komputera wierniej oddają oryginał więc pod tym względem było by to lepsze rozwiązanie i choć nie próbowałem to z dużym prawdopodobieństwem domyślam się że nawet taki okrojony darmowy Pianoteq zabrzmi wiele lepiej jak najtańsze pianina elektryczne. Oczywiście płatne wirtualne pianina jeszcze lepiej oddają charakter oryginału odwzorowując niuanse które są na ta chwilę po za zasięgiem pianin elektrycznych sprzętowych.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki fortepian wybrać Małgosiasz 0 301 09.08.2023, 13:22
Ostatni post: Małgosiasz
  Co wybrać? Korg B2, czy Roland FP-10? Skirlexx123 0 455 19.07.2023, 18:07
Ostatni post: Skirlexx123
  Kawai CN301 vs CA49 - co wybrać? Toluen 1 785 23.06.2023, 15:25
Ostatni post: pawelsz
  Jaki instrument wybrać? Wojt_3254 2 987 14.06.2023, 22:49
Ostatni post: pawelsz
  Podróż ze stage piano - jaki pokrowiec/futerał wybrać bartek 1 2,701 19.04.2022, 16:47
Ostatni post: pawelsz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS