Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
31.05.2021, 16:51, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.05.2021, 16:52 przez FJB.)
#1
VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
Witam,

stoję przed wyborem pianina, które ma posłużyć mi przez najbliższe kilkanaście lat do nauki gry oraz produkcji. Koniecznie musi być to sprzęt w miarę przenośny (ale nie będzie często przenoszony), który zapewni możliwie najlepsze wrażenia z gry oraz funkcjonalność, a także jakość wykonania (wszelkie plastiki nie są mile widziane). Obecnie korzystam ze starego już pianina cyfrowego, którego klawiatura daleko odbiega od dzisiejszych standardów, więc nie mam za bardzo rozeznania a propos tego jaka akcja klawisza pasuje mi najbardziej. Wydaje mi się zatem, że im bliższa będzie prawdziwemu fortepianowi tym lepiej dla rozwoju mojej techniki, a nabyte doświadczenie łatwiej będzie przenieść na rzeczywisty instrument. Będę grać zarówno na samplach pianin akustycznych jak i Rhodesów i Wurlitzerów.

Analizując rynek wpadły mi w oko takie zestawy:

1. Kawai VPC1 + oprogramowanie Keyscape (interfejs audio i monitory studyjne oraz solidnego laptopa już posiadam) + solidny "case" i statyw. Dźwięki oferowane przez Keyscape bardzo wpasowują się w moje gusta, a z innych wtyczek pianistycznych (np. od Spitfire) będę korzystać przy produkcji bez względu na wybrany sprzęt. Nie wiem jak odnajdę się z wagą akcji samej klawiatury - podobno jest dosyć ciężka. Minusem takiego rozwiązania jest bez wątpienia waga i wymiary całego zestawu, ale wydaje mi się, że jeśli faktycznie warto, to jestem w stanie to przeboleć.

2. Roland A88 MK2 lub Studiologic SL88 Grand + to co powyżej. Taki zestaw na pewno będzie mobilniejszy, nie wiem natomiast ile straciłbym na jakości i wrażeniach z gry.

3. Nord Grand lub inne pianino sceniczne (może jakaś Yamaha). Sample Norda raczej nie należą do moich ulubionych, ale może jest to kwestia przyzwyczajenia. Byłoby to rozwiązanie najbardziej praktyczne i mobilne ale jednocześnie najdroższe, stąd też pytanie czy warto ""pchać się" w tak drogie opcje.

Jakie rozwiązanie sugerowalibyście mi wybrać i dlaczego?
Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania.

Z góry dziękuję za pomoc!

Odpowiedz
31.05.2021, 21:04,
#2
RE: VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
Ja bym obstawił zestaw nr 1.
VPC1 uchodzi za najlepszą klawiaturę sterującą w sensie odwzorowania tej prawdziwej. Dobra klawiatura z dobrych materiałów musi ważyć więc dlatego nie wersja 2 (choć akurat Roland robi dobre klawiatury), a wersja 3 u mnie odpada bo też nie jestem fanem Nord co do brzmień i nie tylko.
No i wiadomo Keyscape to bajka i brzmieniowo nie ma sensu porównywać do żadnego piana scenicznego typu Nord Grand itp (moim zdaniem).
Generalnie mój priorytet jest zgodny z Twoją numeracją czyli wygrywa nr 1, nr 2 jak już to Roland, nr 3 jeśli 1 i 2 odpadną z jakiś powodów u ciebie.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.06.2021, 08:58,
#3
RE: VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
Jeżeli często chcesz grać "wyjazdowo" to mimo wszystko chyba opcja nr 2. Opcja nr 1 plus case to ok 35 kg, opcja nr 2 to ok 20. Jeżeli często masz nosić sprzęt to temat jest nie bez znaczenia.

Odpowiedz
01.06.2021, 10:07,
#4
RE: VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
Roland A88 jest świetnym kompromisem jeśli się chce coś bardziej przenośnego. Miałem pierwszą wersję i klawiatura, jakość wykonania jest na najwyższym poziomie.
VPC1 ma klawiaturę jeszcze lepszą w sensie bardziej przypominającą akustyka, ale nie wiem jak z jakością/trwałością. No i przewieźć takiego kloca to inna bajka. Za to wygląda super.

Odpowiedz
09.06.2021, 19:03,
#5
RE: VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
Od siebie dorzuciłbym jeszcze Kawai MP7SE. Porównując go do innych digital piano dostępnych na rynku to zdecydowanie jest to price killer. Najlepsza plastikowa klawiatura od Kawai, brzmienia te same co w MP11SE (i moim zdaniem jedne z lepszych wśród obecnych pianin scenicznych - mówię stricte o brzmieniach pianin) i waga niższa niż VPC1, cena podobna. W moim odczuciu nie ma też diametralnej różnicy między klawiaturą MP7SE i VPC. Oczywiście, drewno to drewno, klawiatura z VPC jest też "cięższa". Ale jeżeli chcesz coś przenośnego i zbliżonego do VPC (dodatkowy atut to wbudowane brzmienia) to MP7SE jest opcją. Dodatkowo w Nordzie Grand najprawdopodobniej jest właśnie ta klawiatura od Kawai, tylko zmodyfikowana, bez wymyku, więc...

Co do jakości wykonania: w VPC zdarza się, że po jakimś czasie wyrobi się tzw. slip tape - czyli pewnego rodzaju filc, który łączy klawisz z młoteczkiem. Spokojnie da się naprawić, nawet samemu, jak się lubi grzebać w takich rzeczach. Nie wiem, czy to dotyczy starszych, czy wszystkich modeli.

Co do MP7SE, nie mam większych zastrzeżeń do mojego modelu. Miałem drobna usterkę, która została rozwiązana przez serwis Kawai, poza tym wszystko działa ekstra. Starsze modele miały problem z gumkami w klawiaturze, ale Kawai już to wyeliminowało.

Koniec końców nie znam producenta/modelu, który mógłbym z czystym sercem polecić, że nie będzie miał żadnej, nawet drobnej usterki, więc najlepiej od razu po zakupie dokładnie sprawdzić instrument plus potem dbać Smile

Odpowiedz
01.07.2021, 14:33,
#6
RE: VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
Powoli skłaniam się w kierunku Rolanda... Mam jednak pewne pytanie: czy znacie jakieś modele pulpitów na nuty, które można przymocować bezpośrednio do klawiatury lub do statywu na keyboard (takiego jak np. Roland KS12)?

Odpowiedz
26.07.2021, 14:03, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.07.2021, 14:09 przez wacek5.)
#7
RE: VPC1 lub Roland A88MK2 lub SL88 Grand + Keyscape czy pianino sceniczne
1. Mam pytanie, jak wyglada interakcja i precyzyjne sterowanie obwiednia przez vpc1, a88 z VST NI np. Giant. Testowal ktos podczas wystepu?Czy jest precyzyjne sterowanie velocity i sustain czy trzeba grzebac caly dzien w ustawieniach NI zeby osiagnac zgnily kompromis?

2. Co powiecie o NI Komplete Kontroll s88 mk2 i realizmowi grania na tym jak na pianinie wtyczkami od NI?

3. Czy znacie klawiatury midi 88 z polifonicznym after touch?

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 456 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,104 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 377 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 305 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 758 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS