Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki laptop 2021/22?
28.07.2021, 07:48, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.07.2021, 07:56 przez GoOrange.)
#1
Jaki laptop 2021/22?
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zmianą laptopa. W tej chwili mam HP Zbook 17 G3 (i7-6700HQ, 64GB itp.), wydolność chłodzenia jest w nim powyżej przeciętnej, ale zastanawiam się na ile jeszcze wystarczy mu wydajności. Niby mógłbym czekać aż w ogóle ten HP przestanie wystarczac ale sęk w tym że chcialbym przypisać nowe licencje na Abletona i itp. już do nowego sprzętu. Inna sprawa na ile lepszy będzie taki AMD Ryzen 5800H od mojego Intela?

Czekam na to, co pokaże na jesień Apple, ale z drugiej strony widzę że ciekawy sprzęt z 5800H można mieć już za 5-7 tys. to jednak jakieś 3-4 tys. taniej niż zapewne będzie kosztował nowy Macbook Pro z 16GB / 1TB. 

Mam w związku z tematem trzy pytania.

1. Jaki Apple M1 jest w zastosowaniach "muzycznych". Czy rzeczywiście lepiej dopłacić?
2. Jeśli jednak sensowniej pójść w x86, to taki 5800H to dobry wybór, a może jednak jakiś Intel?
3. Co w budżecie 7-9 tys. polecacie?

W tej chwili mam na oku https://www.oleole.pl/laptopy-i-netbooki...2JH%2B45l1

Odpowiedz
28.07.2021, 08:34,
#2
RE: Jaki laptop 2021/22?
Ja bym szukał laptopa możliwie najbardziej wydajnego w wersji do gier bo są optymalizowanie pod kątem wydajności i mają lepsze chłodzenie (sam takiego kupiłem (HP Omen) jakiś czas temu). NIe wiem czy ty lubisz męczyć oczy ale jak nie i dlatego kupuje tylko laptopy z monitorem 17 cali (aż tak bardzo mi na mobilności nie zależy a w zasadzie wcale).
Dla mnie nie ma znaczenia czy intel czy AMD liczy się najwyższa wydajność w dobrej cenie.

Co do Mac z procesorem M1 to moim zdaniem jak zawsze dobry mają marketing. To przecież procesor mobilny do telefonów (i ich tabletów) i tam rzeczywiście wyróżnia się wydajnością ale w porównaniu procesorów do laptopów jest plasowany w rankingach wydajności w trzeciej dziesiątce daleko za mobilnymi I9 i Ryzen 9 o Xeonach nie wspominając itp.
Narobili szumu a do dziś większość aplikacji nie jest zoptymalizowana do działania z M1 po za Logic Pro X. Możesz sobie o tym poczytać TU bo tu właśnie jest o komputerach do muzyki (choć artykuł nie powala).
Jest tu użytkownik Forum czyli Mike który zresztą w tym samym dziale zadał niedawno pytanie o Main Stage , który zaczął testować MAC z M1 i porównywać to do PC z którymi miał do czynienia do tej pory aby stwierdzić czy to rzeczywiście taka bajka.
Popytaj go. Ja wiem że zaraz po zakupie o ocenie wydajności pierwszego zestawu z M1 szybko go odesłał do sklepu. Obecnie chyba testuje jakiś mocniejszy zestaw z M1 ale też zadowolony raczej nie jest jak z nim rozmawiałem.
Jedno masz pewne - że będzie drożej.

Co do laptopa który podałeś to na jakiś czas powinien wystarczyć. W porównywarce wydajności procesorów wykazują że twój bądzie o 8% wydajniejszy, a ja na wydajność nie narzekam choć mój zestaw jest z 2019 r (jest jeszcze rezerwa).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
28.07.2021, 12:38,
#3
RE: Jaki laptop 2021/22?
(28.07.2021, 08:34)bestspec napisał(a): Ja bym szukał laptopa możliwie najbardziej wydajnego w wersji do gier bo są optymalizowanie pod kątem wydajności i mają lepsze chłodzenie (sam takiego kupiłem (HP Omen) jakiś czas temu). NIe wiem czy ty lubisz męczyć oczy ale jak nie i dlatego kupuje tylko laptopy z monitorem 17 cali (aż tak bardzo mi na mobilności nie zależy a w zasadzie wcale).
Dla mnie nie ma znaczenia czy intel czy AMD liczy się najwyższa wydajność w dobrej cenie.

Co do Mac z procesorem M1 to moim zdaniem jak zawsze dobry mają marketing. To przecież procesor mobilny do telefonów (i ich tabletów) i tam rzeczywiście wyróżnia się wydajnością ale w porównaniu procesorów do laptopów jest plasowany w rankingach wydajności w trzeciej dziesiątce daleko za mobilnymi I9 i Ryzen 9 o Xeonach nie wspominając itp.
Narobili szumu a do dziś większość aplikacji nie jest zoptymalizowana do działania z M1 po za Logic Pro X. Możesz sobie o tym poczytać TU bo tu właśnie jest o komputerach do muzyki (choć artykuł nie powala).
Jest tu użytkownik Forum czyli Mike który zresztą w tym samym dziale zadał niedawno pytanie o Main Stage , który zaczął testować MAC z M1 i porównywać to do PC z którymi miał do czynienia do tej pory aby stwierdzić czy to rzeczywiście taka bajka.
Popytaj go. Ja wiem że zaraz po zakupie o ocenie wydajności pierwszego zestawu z M1 szybko go odesłał do sklepu. Obecnie chyba testuje jakiś mocniejszy zestaw z M1 ale też zadowolony raczej nie jest jak z nim rozmawiałem.
Jedno masz pewne - że będzie drożej.

Co do laptopa który podałeś to na jakiś czas powinien wystarczyć. W porównywarce wydajności procesorów wykazują że twój bądzie o 8% wydajniejszy, a ja na wydajność nie narzekam choć mój zestaw jest z 2019 r (jest jeszcze rezerwa).

Ten Legion 7 właśnie jest gamingowy, ponoć ma stosunkowo dobre chłodzenie, matryca 100% sRGB 16" z proporcjami 16:10 (aczkolwiek do DAW to szerokość jest chyba ważniejsza). Można wsadzić 2 x nvme. Dodatkowo jest aluminiowy i ponoć dość dobrze wykonany. Koniec końców cena nie jest przesadzona.
Przegapiłem promocję, kilka dni temu był za ok. 5,7-6 tys. 0,5-1TB, teraz po ok. 400 zł drożej.

Co do Apple z M1, ARM, te procesory potrzebują 1/3 energii x86, pomijając baterię to jednak kultura pracy jest nie do porównania lepsza. Jeśli nie przegną z ceną, to może być jednak ciekawa alternatywa.

Odpowiedz
28.07.2021, 18:59,
#4
RE: Jaki laptop 2021/22?
(28.07.2021, 12:38)GoOrange napisał(a): Co do Apple z M1, ARM, te procesory potrzebują 1/3 energii x86, pomijając baterię to jednak kultura pracy jest nie do porównania lepsza. Jeśli nie przegną z ceną, to może być jednak ciekawa alternatywa.
Pytanie po co ci do DAW laptop pracujący na baterii skoro reszta instrumentów jak kalwisz itp bez prędu ani ruszWink
Wiadomo że do zastosowań nie muzycznych dłuższa praca na baterii się przyda. Małe zapotrzebowanie na energię to jego chyba główna zaleta na ta chwilę.
A tak z przymróżeniem oka to nie taniej sobie kupić UPS? Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
29.07.2021, 21:43,
#5
RE: Jaki laptop 2021/22?
Bardziej chodzi o to, że cały Macbook Pro M1 pobiera bodaj ok. 25W, podobny wydajnościowo PC x86 lekko 100W. To ma realne przełożenie na wytwarzane ciepło czyli szum wiatraków.

Odpowiedz
29.07.2021, 22:50,
#6
RE: Jaki laptop 2021/22?
Jak masz kasę i jesteś gadżeciarzem to kupuj maca.
Ja testuje obecnie air m1 16gb 1tb. Efektu wow nie miałem. Lotu do innej galaktyki nie odczułem. Wziąłem na razie na testy tego maca z racji poznania czego nowego i sprawdzenia czy rzeczywiście jest się czym jarać. Jest trochę softu muzycznego który jest dostępny tylko na maca. Rzeczywiście jest troche brzmień vst, które nigdy nie będą wydane na windowsa. Może trochę stabilniej chodzi niż windows, ale bez przesady. Na wstępie wykryłem kilka bugów, a hitem to była zwiecha systemu i niemożność założenia konta usera po nowej instalacji systemu big sur. Jeśli dużo muzykujesz, albo jesteś grafikiem i masz kasę, to możesz kupić. Może będziesz bardziej zadowolony niż z pracy na windowsie. Na macu włączasz, instalujesz i nic się nie obchodzi, jak to działa itp. Do innych celów ten komputer kompletnie się nie nadaje. Przeglądanie netu, fb, youtuba, pisanie w wordzie na macu to przerost formy nad treścią. To samo możesz zrobić taniej na laptopie z windowsem bez zbędnych ceregieli. Żeby nie było że jestem jakoś źle nastawiony do maca, doceniam jego zalety, ale obok mam kompa z Ryzenem 9 3900x, 32gb ramu, 2 tb ssd nvme gen4. Także tak to z mojej strony wygląda.

Odpowiedz
30.07.2021, 05:43, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.07.2021, 05:45 przez GoOrange.)
#7
RE: Jaki laptop 2021/22?
(29.07.2021, 22:50)Mike napisał(a): Jak masz kasę i jesteś gadżeciarzem to kupuj maca.
Ja testuje obecnie air m1 16gb 1tb. Efektu wow nie miałem. Lotu do innej galaktyki nie odczułem. Wziąłem na razie na testy tego maca z racji poznania czego nowego i sprawdzenia czy rzeczywiście jest się czym jarać. Jest trochę softu muzycznego który jest dostępny tylko na maca. Rzeczywiście jest troche brzmień vst, które nigdy nie będą wydane na windowsa. Może trochę stabilniej chodzi niż windows, ale bez przesady. Na wstępie wykryłem kilka bugów, a hitem to była zwiecha systemu i niemożność założenia konta usera po nowej instalacji systemu big sur. Jeśli dużo muzykujesz, albo jesteś grafikiem i masz kasę, to możesz kupić. Może będziesz bardziej zadowolony niż z pracy na windowsie. Na macu włączasz, instalujesz i nic się nie obchodzi, jak to działa itp. Do innych celów ten komputer kompletnie się nie nadaje. Przeglądanie netu, fb, youtuba, pisanie w wordzie na macu to przerost formy nad treścią. To samo możesz zrobić taniej na laptopie z windowsem bez zbędnych ceregieli. Żeby nie było że jestem jakoś źle nastawiony do maca, doceniam jego zalety, ale obok mam kompa z Ryzenem 9 3900x, 32gb ramu, 2 tb ssd nvme gen4. Także tak to z mojej strony wygląda.

Używam ich sprzętu naprzemiennie z Windowsem od wielu lat, sam system i generalnie różnice znam. Dlatego w innym przypadku (gdyby to był Intel), fizyki nie oszukasz, zapewne celował bym w mobilną stację roboczą / laptop gamingowy - tak jak ostatnio z resztą zrobiłem.
Tym razem jednak problem z wyborem jest nieco wiekszy, mamy nową architekturę, z jednej strony ciągle jednak większość rzeczy działa przez Rosette, ale z drugiej strony (tu też fizyki nie oszukasz), jeśli procesor ma TPD na poziomie 10 czy 15W, to siłą rzeczy nie będzie wymagał specjalnego chłodzenia do wydajnej pracy.

Przekonują mnie jeszcze fakty, że mój Fantom natywnie wspiera MainStage / Logic Pro X i natywne wsparcie Zenology Pro dla M1 https://www.musicradar.com/news/roland-c...ns-m1-macs

Na koniec cena za jaką można dziś mieć (w przeddzień premiery nowych wersji), Macbooka Pro 13 jest "atrakcyjna" Wink 6699 za 16GB / 512GB.

Odpowiedz
30.07.2021, 08:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.07.2021, 08:33 przez Mike.)
#8
RE: Jaki laptop 2021/22?
Ten model mogles miec za 6499, plus cash back z Zena. Wychodzi wtedy fajna cena.
Jako ciekawostke podam, ze przez chwile byla wersja pro m1 16gb 512gb za 6999, pozniej obnizyli na 5999 ? po 5 s zniknela. ?
Sledze rozne markety od mc, ceny potrafia byc kompletnie nielogiczne, czyt. wydajniejszy komp jest tańszy niż mniej wydajny. Caly apple. ?
Nastepna sprawa jak pojawia sie nowe procesory takich cen nie bedzie. Za duzo zmian sie szykuje. Specjalisci od marketnigu twierdza, ze sensowne konfiguracje beda zaczynaly sie od 10tys

Odpowiedz
30.07.2021, 10:45,
#9
RE: Jaki laptop 2021/22?
(30.07.2021, 08:25)Mike napisał(a): Ten model mogles miec za 6499, plus cash back z Zena. Wychodzi wtedy fajna cena.
Jako ciekawostke podam, ze przez chwile byla wersja pro m1 16gb 512gb za 6999, pozniej obnizyli na 5999 ? po 5 s zniknela. ?
Sledze rozne markety od mc, ceny potrafia byc kompletnie nielogiczne, czyt. wydajniejszy komp jest tańszy niż mniej wydajny. Caly apple. ?
Nastepna sprawa jak pojawia sie nowe procesory takich cen nie bedzie. Za duzo zmian sie szykuje. Specjalisci od marketnigu twierdza, ze sensowne konfiguracje beda zaczynaly sie od 10tys

Nie widziałem jakichś dużo większych promocji, a przynajmniej nie takich, żeby było więcej niż 2 szt. dla ludu Wink Nawet teraz na allegro są takie za 4 tys, ale trzeba czekać pół roku.
Jeśli Apple zastąpi aktualny model, to nowy będzie kosztować relatywnie podobne pieniądze (zawsze tak robią), plus ewentualnie podatek od nowosci. Teraz ceny zaczynają się bodaj od $1299, zatem pewnie należy spodziewać się $1399 jeśli skasują ten model, albo nawet $1599 jeśli równolegle będą oba.
Za zakupem teraz przemawia to, że zapewne nawet w najkorzystniejszym wariancie cena nowego modelu w PL, do wiosny 2022 nie spadnie poniżej 8,5 tys.

Odpowiedz
30.07.2021, 14:37,
#10
RE: Jaki laptop 2021/22?
sledz sobie rtveuroagd albo oleole, przez ostatni mc byly swietne promki, w nocy robili akcje i obnizali po bandzie, teraz sie troche uspokoili, moze znowu jakas okazja sie pojawi

Odpowiedz
30.07.2021, 16:57,
#11
RE: Jaki laptop 2021/22?
GoOrange:
Skoro się napaliłeś na Mac to bierz bez zastanowienia tym bardziej że Fantom ci się zintegruje z Main Stage jak by to był dla Fantoma kolejny silnik brzmieniowy. Możesz obsługiwać Main Stage z poziomu wyświetlacza w Fantomie i nie tylko a nawet łączyć w brzmieniach typu Scene barwy z Mainstage z barwami Fantoma w jedno wielowarstwowe brzmienie i zapisywać to do pamięci Fantoma więc akurat dla posiadaczy Roland Fantom to Mac jest ciekawą opcją.
TU masz film jak łączyć Main Stage z barwami z Fantoma w barwach Scene i to zapisywać a także jak obsługiwać zdalnie Main Stage i zmieniać mu barwy z poziomu Fantom.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
01.08.2021, 16:02,
#12
RE: Jaki laptop 2021/22?
Kolego GoOrange, masz promke
https://m.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki...grey.bhtml
Plus 2,5% zwrotu i masz fajna cene.

Odpowiedz
01.08.2021, 16:05,
#13
RE: Jaki laptop 2021/22?
(01.08.2021, 16:02)Mike napisał(a): Kolego GoOrange, masz promke
https://m.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki...grey.bhtml
Plus 2,5% zwrotu i masz fajna cene.

Dzięki za pamięć! Jednak w czwartek kupiłem identycznego Pro za 6699 zł.

O co chodzi z tym zwrotem 2,5%?

Odpowiedz
01.08.2021, 17:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.08.2021, 17:03 przez Mike.)
#14
RE: Jaki laptop 2021/22?
Gdzie kupiles tego pro?
Jak zalozysz karte bankomatowa Zen (cos podobnego do Revolut) masz zwrot za zakupy w roznych elektromarketach. Pierwszw 3mc uzywania Zen jest za darmo. Pozniej placisz 1 euro na mc. W kazdej chwili mozesz zrezygnowac z tego. Ja juz troche zwrotow mialem. Takze to nie lipa.
Jeden gosc na olx sprzedaje nowke pro m1 16gb 2tb za 7999, wczesniej mial za 7499. Az nieprawdopodobne....

Odpowiedz
01.08.2021, 17:10,
#15
RE: Jaki laptop 2021/22?
(01.08.2021, 17:00)Mike napisał(a): Gdzie kupiles tego pro?
Jak zalozysz karte bankomatowa Zen (cos podobnego do Revolut) masz zwrot za zakupy w roznych elektromarketach. Pierwszw 3mc uzywania Zen jest za darmo. Pozniej placisz 1 euro na mc. W kazdej chwili mozesz zrezygnowac z tego. Ja juz troche zwrotow mialem. Takze to nie lipa.

Kupiłem w OleOle, cena w promocji była 6990 zł, ale miałem kod z poprzednich zakupów (kiedyś kupiłem u nich S10+, kiedy chciałem go zwrócić bo się rozmyślałem, to dostałem kupon -300 zł na następne zakupy). Inna sprawa że kodu nie dało się wpisać razem z tym promocyjnym i musiałem poczekać aż się skończy ich promocja i kupić z nowym kodem -1300 zł (kupowałem sprzęt za 7990 zł z kodem -1300 zł).

Generalnie jutro sprzęt ma do mnie trafić, ale ciągle się waham. Jak Apple za miesiąc wyskoczy z nowym Macbookiem Pro 14 w tej samej cenie (w sensie ceny regularniej), to być może M1X, nowy ekran i kamerka mogą być tego warte.

Odpowiedz
03.08.2021, 11:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.08.2021, 11:33 przez GoOrange.)
#16
RE: Jaki laptop 2021/22?
Mam już jako takie pierwsze przemyślenia i spostrzeżenia na temat nowego MBP M1. Nie będę pisał o jakości wykonania, matrycy czy baterii to jest w rynkowej czołówce i tylko potwierdzam ogólnie znane informacje - tu jest bardzo dobrze.

Ciekawie wygląda sprawa z wbudowaną kartą dźwiękową, której bez problemu można używać do normalnej pracy. Generalnie nie uświadczyłem żadnych trzasków ani innych dziwnych dźwięków, sam nie wiem czy to karta, czy procesor (który robi robotę).

Natomiast to, co mnie mocno pozytywnie zaskoczyło (jak zwykle po zakupie nowego sprzętu Apple po przerwie), jest Logic Remote i Sidecar, zwłaszcza z Logic Pro X działa do świetnie. Mam iPada Pro 12,9 i w zasadzie mam extra ekran pod ręką, nie jest to tylko dodatkowa przestrzeń, na poniższym filmie widać jak fajnie Apple to wymyśliło. Tylko czekać aż będzie to tak działać z innym softem. Wziąłem Logic Pro X na próbę bo mam Abletona + Push 2, ale gdybym wiedział o tym bajerze, to nie wiem czy przypadkiem nie celował bym w DAW od Apple.

https://youtu.be/ZJueGWaYFCE

Co do Abletona, to też się da, aczkolwiek to już "tylko" klonowanie ekranu + możliwość użycia Pencil-a

https://youtu.be/C2uCHp_wvX8

Odpowiedz
03.08.2021, 11:32,
#17
RE: Jaki laptop 2021/22?
Gratuluje zakupu. Czekaja Cie teraz nieprzespane noce ?

Odpowiedz
03.08.2021, 11:39,
#18
RE: Jaki laptop 2021/22?
(03.08.2021, 11:32)Mike napisał(a): Gratuluje zakupu. Czekaja Cie teraz nieprzespane noce ?

Ten etap w życiu mam za sobą Wink 

Natomiast mobilność Macbooka z dość dobrze działającą wbudowaną kartą oraz ultra mobilnością iPada daje możliwość zabawy w kreowanie dzwięku na leżąco Big Grin Dodam do tego fakt że mogę takie wykręcone w Zenology Pro dźwięki importować do Fantoma. 

W tym wszystkim pozostaje już "tylko" mieć pomysł i wenę Wink

Odpowiedz
03.08.2021, 20:53,
#19
RE: Jaki laptop 2021/22?
(03.08.2021, 11:39)GoOrange napisał(a): Ten etap w życiu mam za sobą Wink 

Natomiast mobilność Macbooka z dość dobrze działającą wbudowaną kartą oraz ultra mobilnością iPada daje możliwość zabawy w kreowanie dzwięku na leżąco Big Grin Dodam do tego fakt że mogę takie wykręcone w Zenology Pro dźwięki importować do Fantoma. 

W tym wszystkim pozostaje już "tylko" mieć pomysł i wenę Wink

Gratulacje z zakupu i przypływu wenyWink
I nie leż za dużo Wink

Tak przy okazji to na pamiętnej prezentacji Steve Jobs wychwalał nowego w tedy i przełomowego (bo pierwszego) iPhone mówiąc że stworzyli go po to aby nie trzeba było nigdy więcej korzystać z rysików, a tu proszę, bez rysika ani rusz Wink

A na poważnie to może w wolnej chwili przeprowadź krótkie testy obciążenia interfejsu audio. Stosując jakiś wymagający instrument VSTi (nie wiem co tam masz ale może Kontakt z wgrana sporą biblioteką) zmniejszaj bufor dla interfejsu audio (ilość sampli) i daj znać przy jakiej latencji pojawiają się pierwsze trzaski i zacinki itp. Sprawdź dla wewnętrznego interfejsu audio Macbooka i dla zewnętrznego jeśli jakiś posiadasz.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
03.08.2021, 21:00,
#20
RE: Jaki laptop 2021/22?
(03.08.2021, 20:53)bestspec napisał(a):
(03.08.2021, 11:39)GoOrange napisał(a): Ten etap w życiu mam za sobą Wink 

Natomiast mobilność Macbooka z dość dobrze działającą wbudowaną kartą oraz ultra mobilnością iPada daje możliwość zabawy w kreowanie dzwięku na leżąco Big Grin Dodam do tego fakt że mogę takie wykręcone w Zenology Pro dźwięki importować do Fantoma. 

W tym wszystkim pozostaje już "tylko" mieć pomysł i wenę Wink

Gratulacje z zakupu i przypływu wenyWink
I nie leż za dużo Wink

Tak przy okazji to na pamiętnej prezentacji Steve Jobs wychwalał nowego w tedy i przełomowego (bo pierwszego) iPhone mówiąc że stworzyli go po to aby nie trzeba było nigdy więcej korzystać z rysików, a tu proszę, bez rysika ani rusz Wink

Tak się właśnie zastanawiam czy ten przymus rysika wynika z tego, że interfejs macOS nie jest przystosowany do dotyku czy to chęć zmuszenia do jego zakupu?

Co ciekawe, Logic Pro X działa z dedykowaną apką Logic Remote za pomocą dotyku.

Kolejny problem, z Abletonem nie działają wtyczki pisane pod M1, czyli Zenology i reszta Rolandowskich zabawek będą działać tylko przez Rosettę... Z Logic Pro X działają normalnie.

Odpowiedz
03.08.2021, 21:07,
#21
RE: Jaki laptop 2021/22?
(03.08.2021, 21:00)GoOrange napisał(a): Tak się właśnie zastanawiam czy ten przymus rysika wynika z tego, że interfejs macOS nie jest przystosowany do dotyku czy to chęć zmuszenia do jego zakupu?

Co ciekawe, Logic Pro X działa z dedykowaną apką Logic Remote za pomocą dotyku.

Kolejny problem, z Abletonem nie działają wtyczki pisane pod M1, czyli Zenology i reszta Rolandowskich zabawek będą działać tylko przez Rosettę... Z Logic Pro X działają normalnie.

Nie wiem jak w najnowszych OS (bo sie tym nie interesowałem) ale systemy na MAC nie są przystosowane do dotyku i nawet chyba nie mają monitorów dotykowych.
Po co jak przecież można dokupić iPad Wink

Co do Logic Pro X to tak jak wcześniej pisałem jest to jeden z nielicznych ich softów zoptymalizowany pod nowe procesory więc większość nadal przez Rosettę. Krwiopijcy się nie będą śpieszyć bo przecież miłośnicy marki mogą kupić Logic Pro X i większość nie wytrzyma i kupiWink

PS. Tam ci wyżej napisałem o testach,. Jak byś mógł w wolnej chwili trochę potestować i się podzielić wrażeniami to wiele osób na pewno będzie wdzięczna.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
03.08.2021, 21:18,
#22
RE: Jaki laptop 2021/22?
Kolejny przeciek z dzisiaj w sprawie nowych Macbook Pro
https://www.gearnews.com/leaked-apples-n...n-october/

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
04.08.2021, 08:36, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.08.2021, 10:58 przez GoOrange.)
#23
RE: Jaki laptop 2021/22?
(03.08.2021, 21:07)bestspec napisał(a):
(03.08.2021, 21:00)GoOrange napisał(a): Tak się właśnie zastanawiam czy ten przymus rysika wynika z tego, że interfejs macOS nie jest przystosowany do dotyku czy to chęć zmuszenia do jego zakupu?

Co ciekawe, Logic Pro X działa z dedykowaną apką Logic Remote za pomocą dotyku.

Kolejny problem, z Abletonem nie działają wtyczki pisane pod M1, czyli Zenology i reszta Rolandowskich zabawek będą działać tylko przez Rosettę... Z Logic Pro X działają normalnie.

Nie wiem jak w najnowszych OS (bo sie tym nie interesowałem) ale systemy na MAC nie są przystosowane do dotyku i nawet chyba nie mają monitorów dotykowych.
Po co jak przecież można dokupić iPad Wink

Co do Logic Pro X to tak jak wcześniej pisałem jest to jeden z nielicznych ich softów zoptymalizowany pod nowe procesory więc większość nadal przez Rosettę. Krwiopijcy się nie będą śpieszyć bo przecież miłośnicy marki mogą kupić Logic Pro X i większość nie wytrzyma i kupiWink

PS. Tam ci wyżej napisałem o testach,. Jak byś mógł w wolnej chwili trochę potestować i się podzielić wrażeniami to wiele osób na pewno będzie wdzięczna.

Co do testów - mam tylko Arturia Pigments, Zenology Pro i Waldorf Nave. Nie bardzo wiem jak ocenić, które brzmienie będzie wymagające (ewentualnie możesz coś  podesłać). Inna sprawa że na pierwszy rzut ucha słychać rocznicę, w Macbooku na karcie zintegrowanej nie usłyszałem jeszcze trzasku, tym bardziej na interfejsie wbudowanym w Fantoma (Focusrite Scarlett jeszcze nie uruchomiłem na Apple). Na HP Zbook G3 (i7-6700HQ) na interfejsie Fantoma trzaski pojawiały się stosunkowo często. Nie ukrywam że kiedyś coś poprawiałem w profilach zasilania i było lepiej, ale teraz (wiedząc ze zmieniam sprzęt), nie bawiłem się.
Myślę że w laptopach x86 podobny poziom uzyska się tylko z procesorami Intel/AMD 11800H/5800H i wyżej, a to po pierwsze - w laptopach o podobnej jakości cena podobna do zapłaconej przeze mnie, po drugie - 45W to nie 10W (cisza i bateria), po trzecie - jednak macOS ze wsparciem dla iPada i Logic Pro X, to dodatkowy atut.

Co do nowych Macbooków - kupowałem mimo wszystko świadomie, po cichu liczę że się nie pomyliłem w swoich przemyśleniach

Odpowiedz
05.08.2021, 00:30,
#24
RE: Jaki laptop 2021/22?
A ja jestem ciekaw ile masz punktów w Cinebenchu.
Na Air mam ok 6-7tys, a na Ryzenie 18-19tys Tongue

Odpowiedz
05.08.2021, 06:36,
#25
RE: Jaki laptop 2021/22?
(05.08.2021, 00:30)Mike napisał(a): A ja jestem ciekaw ile masz punktów w Cinebenchu.
Na Air mam ok 6-7tys, a na Ryzenie 18-19tys Tongue

Na jakim Ryzenie? Tu masz proste porównanie 
https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cp...5800h-1857

Szczerze mówiąc nie mam odniesienia (kolokwialnie mówiąc) w muzyce, do innych współczesnych laptopowych CPU. Natomiast przymierzając się do zakupu zwróciłem uwagę na często powtarzaną uwagę o najbardziej porządanej cesze - wydajności z pojedynczego rdzenia. Do tego doszło kilka innych, wyjątkowo udanych jak na 2021 rok cech (w tym kropka nad "i" - cena) i się przekonałem Wink

Wczoraj trochę testowałem wydajność, szczerze mówiąc ciężko przy moim wykorzystaniu usłyszeć jakieś szczególne trzaski na 128. Inna sprawa że jestem zaskoczony kartą zintegrowaną, mam wrażenie że działa tak samo jak interfejs w Rolandzie. Tyle że ja na razie jeszcze macam się z softem, i jego możliwościami. Co (poza złożonością pojedynczego brzmienia), ma największy wpływ na obciążenie? Ilość ścieżek? Jak wygląda kwestia powtarzania tego samego pluginu ale innych brzmień w wielu różnych ścieżkach?

Odpowiedz
05.08.2021, 08:17,
#26
RE: Jaki laptop 2021/22?
(05.08.2021, 06:36)GoOrange napisał(a):
(05.08.2021, 00:30)Mike napisał(a): A ja jestem ciekaw ile masz punktów w Cinebenchu.
Na Air mam ok 6-7tys, a na Ryzenie 18-19tys Tongue

Na jakim Ryzenie? Tu masz proste porównanie 
https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cp...5800h-1857

Szczerze mówiąc nie mam odniesienia (kolokwialnie mówiąc) w muzyce, do innych współczesnych laptopowych CPU. Natomiast przymierzając się do zakupu zwróciłem uwagę na często powtarzaną uwagę o najbardziej porządanej cesze - wydajności z pojedynczego rdzenia. Do tego doszło kilka innych, wyjątkowo udanych jak na 2021 rok cech (w tym kropka nad "i" - cena) i się przekonałem Wink

Wczoraj trochę testowałem wydajność, szczerze mówiąc ciężko przy moim wykorzystaniu usłyszeć jakieś szczególne trzaski na 128. Inna sprawa że jestem zaskoczony kartą zintegrowaną, mam wrażenie że działa tak samo jak interfejs w Rolandzie. Tyle że ja na razie jeszcze macam się z softem, i jego możliwościami. Co (poza złożonością pojedynczego brzmienia), ma największy wpływ na obciążenie? Ilość ścieżek? Jak wygląda kwestia powtarzania tego samego pluginu ale innych brzmień w wielu różnych ścieżkach?

Każde dodanie pluginu obciąża system czyli jak odpalisz 3 x Zenology i grają jednocześnie to procesor jest bardziej obciążony, podobnie  jest ze ścieżkami audio. W Roland Cloud dość mocno obciąża procesor System 8 więc jak go masz to zobacz jak sie zachowuje tylko w jego ustawieniach zmień polifonię na max czyli na 8.
Jaką latencję w ms ci deklaruje Logic w ustawieniach interfejsu jak masz te 128 sampli bufora?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
05.08.2021, 09:24, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.08.2021, 09:25 przez Mike.)
#27
RE: Jaki laptop 2021/22?
pisalem wczesniej Ryzen 9 3900x

Odpal Cinebencha, jestem ciekaw roznicy miedzy air a pro

Odpowiedz
05.08.2021, 10:23,
#28
RE: Jaki laptop 2021/22?
(05.08.2021, 08:17)bestspec napisał(a):
(05.08.2021, 06:36)GoOrange napisał(a):
(05.08.2021, 00:30)Mike napisał(a): A ja jestem ciekaw ile masz punktów w Cinebenchu.
Na Air mam ok 6-7tys, a na Ryzenie 18-19tys Tongue

Na jakim Ryzenie? Tu masz proste porównanie 
https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cp...5800h-1857

Szczerze mówiąc nie mam odniesienia (kolokwialnie mówiąc) w muzyce, do innych współczesnych laptopowych CPU. Natomiast przymierzając się do zakupu zwróciłem uwagę na często powtarzaną uwagę o najbardziej porządanej cesze - wydajności z pojedynczego rdzenia. Do tego doszło kilka innych, wyjątkowo udanych jak na 2021 rok cech (w tym kropka nad "i" - cena) i się przekonałem Wink

Wczoraj trochę testowałem wydajność, szczerze mówiąc ciężko przy moim wykorzystaniu usłyszeć jakieś szczególne trzaski na 128. Inna sprawa że jestem zaskoczony kartą zintegrowaną, mam wrażenie że działa tak samo jak interfejs w Rolandzie. Tyle że ja na razie jeszcze macam się z softem, i jego możliwościami. Co (poza złożonością pojedynczego brzmienia), ma największy wpływ na obciążenie? Ilość ścieżek? Jak wygląda kwestia powtarzania tego samego pluginu ale innych brzmień w wielu różnych ścieżkach?

Każde dodanie pluginu obciąża system czyli jak odpalisz 3 x Zenology i grają jednocześnie to procesor jest bardziej obciążony, podobnie  jest ze ścieżkami audio. W Roland Cloud dość mocno obciąża procesor System 8 więc jak go masz to zobacz jak sie zachowuje tylko w jego ustawieniach zmień polifonię na max czyli na 8.
Jaką latencję w ms ci deklaruje Logic w ustawieniach interfejsu jak masz te 128 sampli bufora?

Teraz mogę sprawdzić tylko na wbudowanej karcie.

Dla bufora 128 czasy wynoszą 12,6 / 7,1.
Na tych ustawieniach trzaski pojawiają się począwszy od 8 ścieżki. (System-8, 8 voice).

W ogóle mam w związku z tym kilka pytań.

Jakie powinny być te ustawienia, bufor i optymalne czasy? Rozumiem że jak najlepsze, ale jak to życiowo wygląda?
Czy jeśli przy graniu na żywo są trzaski i zwiększę bufor (pogorszę czasy), to dla samego odtwarzania generuje to jakiś problem? Czy podczas eksportowania utworu te trzaski też się zapisują?

Odpowiedz
05.08.2021, 10:35,
#29
RE: Jaki laptop 2021/22?
(05.08.2021, 09:24)Mike napisał(a): pisalem wczesniej Ryzen 9 3900x

Odpal Cinebencha, jestem ciekaw roznicy miedzy air a pro

Single = 1490 - 1510
Multi = 7760 - 7780

Tak się zastanawiam, kiedy ważniejszy jest single, a kiedy multi (mam na myśli zastosowania muzyczne).

Odpowiedz
05.08.2021, 17:03, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.08.2021, 17:05 przez Mike.)
#30
RE: Jaki laptop 2021/22?
Czyli różnica w wydajności między air, a pro jest niewielka. Do muzykowania kompletnie nie ma znaczenia.
Zobaczcie jakiej to klasy jest ten procesor M1, skoro na Ryzenie 9 3900x mam 18-19tys punktów w Cinebenchu. (na standardowych ustawieniach, bez podkręcania)

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki interfejs MIDI na USB będzie najlepszy ? MaroX 6 4,406 27.10.2021, 11:42
Ostatni post: Adi
  MuseScore 3 W jaki sposób połączyć dwie partytury w jedną? aspiryna 1 1,555 05.08.2021, 16:21
Ostatni post: bestspec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS