Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Emiter Bluetooth
04.02.2022, 20:15,
#1
Emiter Bluetooth
Czy macie doświadczenie (jakiekolwiek) w temacie grania na słuchawkach bezprzewodowych. Mój instrument (Casio Gp-310) nie jest wyposażony w BT a czasami jest potrzeba pogrania na słuchawkach. Najczęściej córka z nich korzysta, bo ćwiczy i dopóki nie jest na etapie grającym to woli to robić intymnie. Chciałem uwolnić ją od kabli, które plączą się pod rękami i wymyśliłem sobie transmiter BT do słuchawek bezprzewodowych. Zakupiłem testowo z Alledrogo transmiter BT w obie strony https://allegro.pl/oferta/transmiter-blu...M2Q4NDM%3D miał nawet możliwość podpięcia dwóch par słuchawek. BT5.0, nie taki całkiem najtańszy (nawet z małym akumulatorkiem na 6h pracy, ale po sparowaniu ze słuchawkami https://allegro.pl/oferta/sluchawki-naus...0529713746 i okazało się, że opóźnienie jest na poziomie ok 0,5-0,7s czyli niegrywalne.

Casio wypuściło na rynek takie coś https://allegro.pl/oferta/casio-wu-bt10-...1330908629  - nie chwalą się jednak, że zadziałają z moim modelem, ani nie mam pewności, czy problem nie wystąpi znowu.

Szukałem czegoś na wzór https://allegro.pl/oferta/system-bezprze...1485503373 do gitar.

Jakiś propozycje? Może inne nieznane mi rozwiązania?

Odpowiedz
05.02.2022, 11:43,
#2
RE: Emiter Bluetooth
Myślę że o bluetooth jeszcze można zapomnieć z uwagi na opóźnienia. Klika lat temu żywo się tym tematem interesowałem bo chciałem wysyłać  bezprzewodowo audio z miksera do zestawu kina domowego Onkio z możliwie małą latencją bo chciałem tez na żywo grać i jak wtedy wertowałem w sieci informacje to wychodziło że BT ma latencje rzędu 50 ms co nie nadawało się do grania i zauważyłem tez że na scenie używają urządzeń bezprzewodowych opartych na WiFi. Najszybsze urządzenia profesjonalne zapewniają latencję poniżej 2ms w paśmie 5 GHz ale są to głównie urządzenia do gitar lub mikrofonów i monofoniczne. Zdecydowanie mniej urządzeń jest dla rozwiązań stereo bo przecież klawiszowcy po scenie nie biegają Wink ale są takie.
Wpadłem w tedy na firmę Wi Digital która ma bardziej profesjonalne rozwiązania do bezprzewodowego obsługiwania głośników aktywnych ale mają też w ofercie bardzo fajny uniwersalny zestaw nadający się na scenę nawet i działający w Stereo lub w mono (kilka rzeczy jest konfigurowalna). Jest to zestaw odbiornika i transmitera (oba zasilane bateryjnie) o nazwie Wi AudioLink Pro. W komplecie prócz nadajnika i odbiornika jest fajny futerał z całą masą kabli przejściówek itp oraz ładowarka. Mam to już 3-4 lata i cały czas fabrycznie zamontowane akumulatory dają radę na kilka godzin bez ładowania. Zestaw działa w paśmie 2,4 GHz i latencja nie przekracza 16-17 ms więc  szału może nie ma ale grać się da ale w każdym razie jest to dużo lepiej jak można mieć z BT 5.0. Bardzo dobrze przetestowano ten zestaw na tym filmie i on w zasadzie zdecydował że kupiłem ten zestaw też ze względu na możliwości i niską cenę https://youtu.be/7wB-cODDreM
Nie wiem czy da się jeszcze ten zestaw kupić.
Nie rozwiązuje on całkiem twojego problemu bo trzeba używać słuchawek przewodowych wpiętych do odbiornika który ma klips i można go przypiąć do np paska albo mieć w kieszeni ale pewnie kabel biegnący do kieszeni będzie się mniej plątaćWink
W każdym razie piszę głównie w kontekście że na BT chyba nadal nie ma co liczyć w kontekście niskich latencji chociaż może ktoś inny podpowie co innego z BT bo ja odkąd kupiłem AudioLink Pro przestałem się interesować BT.

Edit:
Jakaś nadzieja jednak jest. Z tego artykułu wynika że trzeba szukać urządzeń BT wykorzystujących codec LC3 (wygooglałem też że jest chyba nowszy LC3 Plus) który teoretycznie zapewnia latencję na poziomie 5 ms. Kodek LC3 jest wykorzystywany w tzw urządzeniach Bluetooth LE Audio. Nie udało mi się znaleźć żadnego nadajnika który wykorzystuje te technologie ale nie poświęciłem temu dużo czasu więc może tobie się uda (pamiętaj że transmitter jak i słuchawki muszą obsługiwać ten sam kodek).
Coś udało się namierzyć https://techiwant.com/voce-the-first-los...ansceiver/

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
05.02.2022, 13:01,
#3
RE: Emiter Bluetooth
(05.02.2022, 11:43)bestspec napisał(a): Myślę że o bluetooth jeszcze można zapomnieć z uwagi na opóźnienia. Klika lat temu żywo się tym tematem interesowałem bo chciałem wysyłać  bezprzewodowo audio z miksera do zestawu kina domowego Onkio z możliwie małą latencją bo chciałem tez na żywo grać i jak wtedy wertowałem w sieci informacje to wychodziło że BT ma latencje rzędu 50 ms co nie nadawało się do grania i zauważyłem tez że na scenie używają urządzeń bezprzewodowych opartych na WiFi. Najszybsze urządzenia profesjonalne zapewniają latencję poniżej 2ms w paśmie 5 GHz ale są to głównie urządzenia do gitar lub mikrofonów i monofoniczne. Zdecydowanie mniej urządzeń jest dla rozwiązań stereo bo przecież klawiszowcy po scenie nie biegają Wink ale są takie.
Wpadłem w tedy na firmę Wi Digital która ma bardziej profesjonalne rozwiązania do bezprzewodowego obsługiwania głośników aktywnych ale mają też w ofercie bardzo fajny uniwersalny zestaw nadający się na scenę nawet i działający w Stereo lub w mono (kilka rzeczy jest konfigurowalna). Jest to zestaw odbiornika i transmitera (oba zasilane bateryjnie) o nazwie Wi AudioLink Pro. W komplecie prócz nadajnika i odbiornika jest fajny futerał z całą masą kabli przejściówek itp oraz ładowarka. Mam to już 3-4 lata i cały czas fabrycznie zamontowane akumulatory dają radę na kilka godzin bez ładowania. Zestaw działa w paśmie 2,4 GHz i latencja nie przekracza 16-17 ms więc  szału może nie ma ale grać się da ale w każdym razie jest to dużo lepiej jak można mieć z BT 5.0. Bardzo dobrze przetestowano ten zestaw na tym filmie i on w zasadzie zdecydował że kupiłem ten zestaw też ze względu na możliwości i niską cenę https://youtu.be/7wB-cODDreM
Nie wiem czy da się jeszcze ten zestaw kupić.
Nie rozwiązuje on całkiem twojego problemu bo trzeba używać słuchawek przewodowych wpiętych do odbiornika który ma klips i można go przypiąć do np paska albo mieć w kieszeni ale pewnie kabel biegnący do kieszeni będzie się mniej plątaćWink
W każdym razie piszę głównie w kontekście że na BT chyba nadal nie ma co liczyć w kontekście niskich latencji chociaż może ktoś inny podpowie co innego z BT bo ja odkąd kupiłem AudioLink Pro przestałem się interesować BT.

Edit:
Jakaś nadzieja jednak jest. Z tego artykułu wynika że trzeba szukać urządzeń BT wykorzystujących codec LC3 (wygooglałem też że jest chyba nowszy LC3 Plus) który teoretycznie zapewnia latencję na poziomie 5 ms. Kodek LC3 jest wykorzystywany w tzw urządzeniach Bluetooth LE Audio. Nie udało mi się znaleźć żadnego nadajnika który wykorzystuje te technologie ale nie poświęciłem temu dużo czasu więc może tobie się uda (pamiętaj że transmitter jak i słuchawki muszą obsługiwać ten sam kodek).
Coś udało się namierzyć https://techiwant.com/voce-the-first-los...ansceiver/

Dzięki za obszerną wypowiedź. Napisałem jeszcze do CASIO, czy ich WU-BT10 czy obsłuży GP310 i czy rozwiąże moje problemy. Zobaczymy co odpowiedzą. Później wieczorem jeszcze zastanawiałem się nad słuchawkami gamingowymi. Są przecież zestawy bezprzewodowe do komputera. Nie wyobrażam sobie grania w FPS-y bez niskiej latencji. Później jednak wywnioskowałem, że pewnie wymagają jakiegoś dodatkowego oprogramowania/kodeków/sterowników etc którego nie podam do pianina. Obawiam się, że na razie pozostaje kabel, lub zaproponowane półśrodki. transmiter - do kabla. Niby taka prosta sprawa, a takie problemy techniczne.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS