Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yamaha MODX/Montage z iPad Pro
21.11.2021, 18:05,
#1
Yamaha MODX/Montage z iPad Pro
Jak pewnie wiecie  (lub nieWink) Yamaha MODX i Montage są Class Compliant czyli do pracy z systemem iOS nie potrzebują żadnych sterowników tylko po prostu działają podłączone np do iPad.
Nabyłem niedawno iPad Pro 12,9 cala z rocznika 2021, a że wszystkie iPady z serii Pro na szczęście nie posiadają już złącza Lightning, które zostało w nich zastąpione złączem typu USB-C obsługujące jeśli się nie mylę również standard Thunderbolt 3 to otworzyły się dla mnie nowe możliwości w prostszy sposób.
Główna korzyść ze złącza USB-C jest taka że iPady stały sie bardziej otwarte na zewnętrzne peryferia (złącze to jest ustandaryzowane więc to nie widzi mi się Apple) i więcej urządzeń jest z nimi zgodna. Bez problemu nabyłem za kilka złotych kabel po jednej stronie z USB-B (jak do drukarki), a z drugiej USB-C i dzięki temu mogłem iPada podłączyć do MODX. W takim połączeniu MODX jest interfejsem dźwiękowym iPada i cały moduł audio iPada jest pominięty i dźwięk mamy z przetworników w MODX. Oczywiście działa również jednocześnie MIDI więc syntezatory które mam w iPad wykorzystują jako audio interfejs Yamahę MODX, przez co wszystko wydaje się brzmieć lepiej (przynajmniej tak mi się wydaje).
Co prawda są też do kupienia kable USB-B <-> Ligthning ale za to są kilka razy droższe i trudniej je kupić (mniejszy wybór) a moje doświadczenia ze złączem Lightning z poprzedniego iPada są takie że jak się kupi jakiś adapter aby coś podłączyć do iPad to z reguły po aktualizacji iOS przestaje to działać i trzeba kupować nowy adapter aby działał z nową wersja iOS.
Teraz dzięki złączu USB-C nie potrzebuję żadnych urządzeń pośredniczących typu adapter Camera Connection Kit aby podłączyć ipada do MODX aby cieszyć się pełną współpracą a do tego poprzednio dzięki połączeniu działało tylko MIDI a teraz działa też audio i to również z pominięciem wewnętrznego audio iPada.
USB-C które początkowo było tylko w serii iPad Pro teraz znalazło już zastosowanie w nowych iPad Air i Ipad Mini więc widać że stopniowo przechodzą na nowy typ złącza co jest na naszą korzyść (jest stosowane w niektórych iPhone ale pomijam to ze względu że miej nadają się one do muzyki jak Ipady ze względu na mikrość wyświetalcza)

Yamaha MODX/Montage + iPad Pro = strzał w dziesiątkę Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
22.11.2021, 18:14,
#2
RE: Yamaha MODX/Montage z iPad Pro
Dzięki! Dobrze wiedzieć.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Polska instrukcja do MODX Hipisek 10 8,898 21.11.2023, 12:06
Ostatni post: szpytma@o2.pl
  Yamaha MODX garit 509 604,457 15.10.2023, 17:26
Ostatni post: bestspec
  Graj na MODX jak na keyboardzie garit 0 513 04.04.2023, 11:08
Ostatni post: garit
  MODX sustain gieniun 1 669 19.01.2023, 16:11
Ostatni post: bestspec
  Realtime arranger software - prgram do autoakompaniamentu dedykowany dla MODX/Montage bestspec 17 10,623 03.10.2021, 10:48
Ostatni post: garit

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS