Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korg kross 2 a Casio mzx500
09.05.2022, 07:52,
#1
Korg kross 2 a Casio mzx500
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy po zakupie Korg Kross 2 będę czuł różnice w brzmieniach i możliwościach na plus bardziej niż w casio mzx500? Casio posiadam już 3 lata, na możliwości tworzenia muzyki nie narzekam ale brzmienia nie są do końca tym czego bym chciał. Kross 2 jest tańszy od mzx500, czy to oznacza że też ma mniejsze możliwości?

Odpowiedz
10.05.2022, 06:27,
#2
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
To są dwa zupełnie inne instrumenty o innych możliwościach. Chcesz zamienić keyboard na syntezator- workstation. Ten Korg nie jest samograjem, nie ma podkładów. Jeśli chcesz mieć instrument o możliwościach MZX500 ale z ładniejszymi brzmieniami akustycznymi to pomyśl o Korgu z serii PA lub Yamaha PSR-SX

Odpowiedz
10.05.2022, 07:11,
#3
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
A czy Yamaha modx6,modx7 albo Roland fa06 będą znacznie lepszymi odpowiednikami tego Casio mzx500?

Odpowiedz
10.05.2022, 14:29,
#4
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
W jaki sposób korzystasz ze swojego Casio ? Grasz stylami ? Lewa ręka podkład a prawa melodia ?

Odpowiedz
10.05.2022, 14:42, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.05.2022, 14:44 przez Anjaker.)
#5
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Długo by pisać ale opiszę dla szerszego rozeznania. Używam go jako pianina, do gry klasycznych utworów i niestety nie jest on najlepszy (klawiatura to dziadostwo), nie gram z gotowymi stylami, przerabiam je, tworzę swoje utwory. Głównie zależy mi na tym, żeby był to instrument z gotowymi rytmami, wieloma brzmieniami perkusji, syntezatorów, pianina i smyczków, żeby ich brzmienie było dobrej jakości, lepszej niż w Casio. Żeby miał możliwość dużej edycji tych brzmień (oczywiście jak na ten budżet do max 5,5 tysiąca), żeby dało się na nim tworzyć zaawansowane utwory i może dość przejrzysty ii intuicyjny nterfejs. Główne przeznaczenie casio mzx500 to granie koncertów na żywo i aranżacja utworów i chciałbym żeby nowy instrument też był do tego przeznaczony, ale z większymi możliwościami - głównie mowa o brzmieniach. 
Edit: zazwyczaj nie gram stylami, że lewa akordy do podkładu a prawa melodia. Klawisz jest jako osobny instrument w zespole który ma grać za pianino, syntezatory, smyczki itp oraz grać bit perkusji.

Odpowiedz
11.05.2022, 16:45,
#6
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Z tego co rozumiem również piszesz na grupie na Facebooku.

Do tej pory nie sądziłem, że chcesz na tym instrumencie również grać utwory klasyczne jak na fortepianie. Tutaj nasuwa się od razu klawiatura młoteczkowa najlepiej 88 klawiszy.
Praktycznie nie ma takich instrumentów z gotowymi rytmami (stylami), klawiaturą młoteczkową i żeby jeszcze dało się mocno na nich edytować brzmienia. Po prostu nie istnieją. Jedyny kandydat jaki przychodzi mi do głowy to nieprodukowany już Korg Havian 30. Ewentualnie Yamaha DGX-670 ale zaawansowanej edycji brzmień tam raczej nie ma.

Znacznie łatwiej jest znaleźć nawet tanie pianino cyfrowe z młoteczkową klawiaturą do grania klasyki i dołożyć do niego drugi instrument nawet 61 klawiszy, który może mieć klawiaturę lekką niefortepianową a zaoferować style, edycję brzmień większą lub mniejszą.

Generalnie:
- instrumenty oferujące głęboką edycję brzmień są syntezatorami czy stacjami roboczymi jeśli mają sekwencer, ale nie mają gotowych rytmów (styli) czyil nie są keyboardami, bywają z młoteczkową klawiaturą, czyli zarówno taki FA-06, jak i np. Montage 8
- keyboardy nie oferują zaawansowanej edycji brzmień, choć tutaj od Yamahy lepiej wypada Korg, bywają z młoteczkową klawiaturą np. seria DGX Yamahy DGX-670, Korg XE20, czy ten Havian 30, XE20 jest z tego co kojarzę prostszy od Haviana, to taki EK-50 z młoteczkową klawiaturą, sekwencery bywają raczej proste a nie takie jak w stacjach roboczych
- porządne pianina cyfrowe nie oferują zaawansowanej edycji brzmień innych niż fortepiany, najczęściej nie mają rytmów nie mówiąc o sekwencerach

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
11.05.2022, 17:23,
#7
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Może źle sprecyzowałem z tymi utworami klasycznymi. Gram je dla siebie, a jak chodzi o klawiaturę to nie potrzebuję młoteczkowej, zależy mi tylko na tym żeby to nie był tani klekoczący plastik jak w Casio, gdzie jak założysz słuchawki to co prawda muzyki nie słychać ale to klikanie już denerwuję, słychać je nawet w sąsiednim pokoju. Z tymi rytmami to też nie sprecyzowałem - zależy mi na sprzęcie z sekwencerem, możliwością nagrywania utworów, który ma fajne brzmienia perkusji i samymi jej przebiegami i tutaj pytanie: Czy są takie syntezatory gdzie są wbudowane TYLKO RYTMY PERKUSJI których można użyć w tym sekwencerze? Nie chodzi mi o całe style jak w keyboardach typu yamaha psr. Bo nagrać prostą perkusję grając na konkretnych klawiszach jest łatwo, ale czasem trzebaby nagrać coś bardziej skomplikowanego, jakieś przejścia itp i może to wyjść nie równo i fajnie by było te konkretne rytmy wgrać na sekwencer..
Tak, pytam o to też na Facebooku.
A czy Yamaha Modx6 albo Roland fa06 będą w miarę dobrymi stacjami roboczymi i też to samo pytanie co wyżej - czy mają wbudowane tylko jakieś przebiegi rytmiczne perkusji, nie całe style?
A jeśli nie mają takich rytmów to który z nich będzie lepszy pod względem brzmień i tworzenia muzyki? Bo z nagrywkami perkusji już sobie jakoś poradzę w ostateczności Wink).

Odpowiedz
11.05.2022, 18:19,
#8
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
To mi się rozjaśniło.

Z MODX nie miałem za bardzo do czynienia, wtedy miałem FA i dobrze go opanowałem choć używałem pod kątem grania na żywo. Sekwencerem niewiele się interesowałem. Klawiatura w 07 jest wyraźnie lepsza niż 06, 06 ma mniejsze niż standardowe wymiary klawiszy również na szerokość. Juno DS ma to samo w zasadzie, ale 76 nie doważone, w FA07 doważone. MODX też dotykałem tam masz w sumie taką jak w tanich i tych trochę droższych keyboardach Yamahy, np. SX600, taka sama w 6 i 7, dość płytka. Musisz podotykać paru instrumentów i się przekonać. Nie pamiętam jak MODX, obydwa FA mają raczej cichą klawiaturę. PC4-7 jest głośniejszy. Woody Piano Schack pokazał że Nautilus 61/73 ma o wiele cichszą niż MODX6/7. Ale Nautilus drogi. Zawsze jakieś klikanie będzie jak założysz słuchawki i ktoś będzie Cię słyszał z boku.

FA ma gotowe "fragmenty" rytmów, jak najbardziej. Warianty, przejścia. Myślę, że MODX też powinien mieć choćby w presetach arpeggiatora których Yamaha ma mnóstwo w porównaniu z Rolandem. Jeszcze chyba tzw. patterny. I na Rolandzie i na Yamaszce nagrasz muzykę, brzmienia są kwestią gustu, są inne. Obsługa inna, Roland jest prostszy w sumie. W Rolandzie nie masz suwaków od głośności stref, masz za to wielofunkcyjne pady. W MODX ekran dotykowy, w Rolandzie nie.

Gdybyś miał jakieś pytania stricte do FA, może oprócz tych związanych z sekwencerem bądź integracją z DAW to chętnie pomogę.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
11.05.2022, 19:12,
#9
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Dzięki wielkie. O to mi chodziło. Brzmienia są różne z tego co widziałem na filmikach - yamaha ma ładniejsze brzmienia instrumentów akustycznych, smyczków i chórów ale z tego co pamiętam Roland miał fajne syntezatory. Wiem właśnie też, że Roland jest łatwiejszy i bardziej intuicyjny ale ten dotykowy ekran w Yamaszce też jest plusem. Będę się zastanawiał. Muszę trochę pograć na tym i na tym w miarę możliwości.
Dziękuje Ci za poradę, jak będę miał pytania to z chęcią skorzystam z pomocy.

Odpowiedz
12.05.2022, 10:47,
#10
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Ja mam Yamahę MODX więc jak będziesz miał szczegółowe pytania to mogę pomóc.

Myślę że w dłuższej perspektywie będziesz bardziej zadowolony z MODX, bo to bardzo zaawansowany instrument pod każdym względem i moim zdaniem również brzmienia w każdej kategorii są na wyższym poziomie niż w Rolandzie FA (ale to już sam oceń bo to jak wiadomo też kwestia gustu).
Dla ciebie przydatna będzie opcja tzw Live Set czyli zestawów do 8 barw w jednym Live Set (czyli można powiedzieć dedykowanych setów pod np jakiś utwór) w których masz kontrolę w czasie rzeczywistym za pomocą 4 dedykowanych przycisków (Scene) i 4 suwaków oraz 4 potencjometrów dzięki czemu możesz z tych 8 barw wywoływać podziały, nakładać jedną na drugą albo jedną wyłączać i zastępować drugą itp, a suwakami na żywo możesz sobie daną barwę ściszać czy odgłaszać itp. Takich Live Set możesz sobie zapisać 2048 a 256 jest gotowych.
MODX ma dwa wejścia audio dzięki czemu możesz sobie np nałożyć dowolny efekt od Reverb po Vocoder na swój wokal czy jakiś inny instrument jak przykładowo gitara itp. Możliwości wejścia Audio są ogromne i ciężko osiągalne w takim zakresie u konkurencji. Przykłady kilku zastosowań masz w linkach (w MODX zrobisz to samo co w Montage):
https://www.youtube.com/watch?v=pcLIl304dIk
https://www.youtube.com/watch?v=jf_UzVmmdp0
https://www.youtube.com/watch?v=Zo91Rx94ifs
Następną ciekawą rzeczą jest opcja Sidechain i Envelope Follower których raczej nie znajdziesz u konkurencji (w Korg Kronos jest Sidechaining ale czegoś jak Envelope Follower już nie napotkałem u innych producentów (przynajmniej ja nie słyszałem) a dzięki którym można uzyskać efekt pulsujących rytmicznie padów i wiele innych efektów. Szczególnie Evenlope Follower jest ciekawy bo można wiele elementów w syntezie danej barwy uzależnić od rytmu.
Kilka przykładów:
https://www.youtube.com/watch?v=KaBpB6XmFRY
https://www.youtube.com/watch?v=KQ2fAtTsB8I
MODX/MOntage mają bardzo rozbudowany arpegiator i tysiące gotowych przebiegów z możliwością zapisywania własnych. Dzisiejsze nowoczesne syntezatory mają arpegiatory wielowarstwowe dzięki czemu moża uzyskać efekt podobny do autoakompaniamentu (znajdziesz wiele filmów na YT które to pokazują)
MODX ma dedykowany przycisk Rhytm Pattern do szybkiego włączenia sobie rytmu. Rytmy są oparte na arpegiatorze właśnie i masz sporo ponad 300 gotowych rytmów które jeszcze maja wybór do 8 wariacji więc powinno ci na start wystarczyć myślę. Nie próbowałem tego ale pewnie jest możliwośc zaimportowania takiego rytmu do wewnętrznego Pattern Sequencera lub rejestratora w celu dalszej obróbki czy przeróbki itp.

Co do Rolanda to bardziej bym się zainteresował ich najnowszymi produktami jak Fantom 06,07 które są droższe co prawda jak MODX ale są większą konkurencją dla MODX jak FA.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
12.05.2022, 10:55,
#11
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Dziękuje za tak wyczerpująca odpowiedź. Z chęcią skorzystam z pomocy jak będę miał pytania ☺️

Odpowiedz
12.05.2022, 15:48,
#12
RE: Korg kross 2 a Casio mzx500
Dodam tylko, że FA i z pewnością nowe Fantomy-0 mają jakby odpowiednik funkcji Scene - pod każdym z 16 padów możesz mieć inną konfigurację włączonych i wyłączonych stref. Niestety brakuje w FA suwaków od ich głośności. Nazywa się to KBD GROUP SW. Możesz też z pomocą innych funkcji padów warstwy m. in. aktywować, wyciszać, przełączać się pomiędzy nimi czy używać padów jako klawiatury numerycznej.

Jasne, z pewnością Fantomy-0 są bardziej konkurencyjne w stosunku do MODX.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  KORG WAVEDRUM hammond 0 64 19.02.2024, 10:59
Ostatni post: hammond
  Korg LP-180 Kligler 4 271 07.02.2024, 14:14
Ostatni post: Valtari
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 305 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17
  Co na początek Korg EK-50 czy Yamaha PSR-473 rba79 8 1,960 01.08.2023, 08:43
Ostatni post: rba79
  Co wybrać? Korg B2, czy Roland FP-10? Skirlexx123 0 431 19.07.2023, 18:07
Ostatni post: Skirlexx123

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS