Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ryski na klawiaturze.
24.10.2022, 14:16,
#1
Ryski na klawiaturze.
Czy klawiatury syntezatorów rysują się od normalnego używania? Chodzi o takie jakby miniryski widoczne pod światło. 
Pytam, bo spadły mi ostatnio metalowe końcówki kabla na klawisze i oglądając ewentualne uszkodzenia zauważyłem małe punkty po upadku tych kabli, ale dodatkowo takie jakby mikro ryski, które na pewno powstały od samego grania.

Pierwsze dodatkowe pytanie, czy jest sens i ewentualnie czym je eliminować?
Drugie dodatkowe pytanie. Jeśli fizycznie klawisz nie ma rysy , jest tylko wizualna "skaza", to czy jest szansa że te punkty wytrą się od grania i nie będzie mnie to wkurzać?

Generalnie chodzi o to, czy grając i powodując jakieś "normalne" rysy. zatrę te punkciki po upadku kabla.

PS.
Zdaję sobie sprawę że trochę przesadzam z tą dbałością, ale tak już mam Wink

Odpowiedz
24.10.2022, 16:03,
#2
RE: Ryski na klawiaturze.
Ryski normalna sprawa.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
24.10.2022, 17:47,
#3
RE: Ryski na klawiaturze.
Uff Wink

Ale i tak siedzi z tyłu głowy.

Odpowiedz
25.10.2022, 00:45, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.10.2022, 00:47 przez Valtari.)
#4
RE: Ryski na klawiaturze.
Ja akurat nie miałem nigdy rys na klawiszach w żadnym moim instrumencie ( mam zawsze obcięte paznokcie Big Grin ) Co prawda pod mikroskopem nie sprawdzałem ale nigdy nic nie nie rzuciło mi się w oczy. Ciekawe jak wyglądają te rysy w Twoim instrumencie, może wrzuciłbyś zdjęcie.



Według mnie nie wytrą się z czasem, jeśli bardzo Ciebie drażni ten widok to ostatecznie można wymienić pojedynczy klawisz lub grupę klawiszy (w zależności od budowy klawiatury)
Można kupić pojedyncze klawisze na przykład tutaj



https://store.musicservice.pl/klawiatury-c-1_4.html

Odpowiedz
25.10.2022, 09:20, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.10.2022, 09:21 przez GoOrange.)
#5
RE: Ryski na klawiaturze.
(25.10.2022, 00:45)Valtari napisał(a): Ja akurat nie miałem nigdy rys na klawiszach w żadnym moim instrumencie ( mam zawsze obcięte paznokcie Big Grin ) Co prawda pod mikroskopem nie sprawdzałem ale nigdy nic nie nie rzuciło mi się w oczy. Ciekawe jak wyglądają te rysy w Twoim instrumencie, może wrzuciłbyś zdjęcie.



Według mnie nie wytrą się z czasem, jeśli bardzo Ciebie drażni ten widok to ostatecznie można wymienić pojedynczy klawisz lub grupę klawiszy (w zależności od budowy klawiatury)
Można kupić pojedyncze klawisze na przykład tutaj



https://store.musicservice.pl/klawiatury-c-1_4.html
Nie ma wuczuwalnych wyżłobień, a i rysek nie widać bez patrzenia pod światło i to jeszcze trzeba przyświecić po skosie, od tyłu. Artefakty od grania uważam za normalne i nie do uniknięcia, z tyłu głowy siedzą mi te od kabli, ale i tych, też nie widać bez oglądania klawiatury pod kątem.

Wymiana klawiszy nie wchodzi w grę, tym bardziej że za miesiąc, dwa o tym zapomnę.

Po prostu myślałem że wieloletni klawiszowcy używający tych samych instrumentów od wielu lat na scenie itp. dorobili się uszkodzeń klawiatur a za tym jakichś sztuczek, szmatek, płynów, past itp.

Odpowiedz
25.10.2022, 10:34,
#6
RE: Ryski na klawiaturze.
Szmatki,płyny, różne nasączane chusteczki jedynie do czyszczenia zabrudzeń.
Na przykład takie
https://www.drumstore.pl/akcesoria-piani...00szt.html

https://sklep.oazis-events.pl/produkt/pl...uzycznego/

Są produkty do polerowania, ale są przeznaczone do klawiatur z powłoką z kości słoniowej oraz grubo lakierowanych, do plastików chyba się nie nadają.

Odpowiedz
25.10.2022, 18:03,
#7
RE: Ryski na klawiaturze.
Panowie, to ma grać a nie wyglądać Wink

A bardziej poważnie to przyjrzałem się swoim sprzętom i nie ma na co narzekać, co może świadczy o tym że za mało gram Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
25.10.2022, 19:13,
#8
RE: Ryski na klawiaturze.
(25.10.2022, 18:03)bestspec napisał(a): Panowie, to ma grać a nie wyglądać Wink

A bardziej poważnie to przyjrzałem się swoim sprzętom i nie ma na co narzekać, co może świadczy o tym że za mało gram Wink
Uczciwie pisałem że przesadzam Big Grin 
Przed chwilą poprosiłem narzeczoną o znalezienie porysowanego klawisza, nie znalazła.
Sęk w tym że ja o wszystkie swoje zabawki bardzo dbam ale i z doświadczenia wiem, że z czasem jak zaczną pojawiać się normalne ślady zużycia, to zapomnę o tych ryskach.

Szkoda że nie sprawdziłem jak po 2 latach wyglądał Fantom. Tyle że pewnie i na Korgu bym nic nie zauważył gdyby nie przypadkowa lampka LED nad klawiszem, której z Fantomem nie miałem.

Odpowiedz
26.10.2022, 11:15, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.10.2022, 11:19 przez GoOrange.)
#9
RE: Ryski na klawiaturze.
Tak to w praktyce wygląda (czerwona strzałka), ryski od grania, kropki od kabla. Niebieski X, to tylko odbicie światła.

[Obrazek: Klawisze.jpg]

Tak patrząc "nrmalnie" bez podświetlania klawiszy.

[Obrazek: IMG-3214.jpg]

Odpowiedz
26.10.2022, 14:54, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.10.2022, 14:55 przez Valtari.)
#10
RE: Ryski na klawiaturze.
Widać jak się powiększy zdjęcie, w normalnym ujęciu nie ma śladu. Problem tylko w głowie, bo jak już je zauważyłeś to teraz będziesz o nich myślał i ciągle na nie zaglądał i myślę że to normalna reakcja każdego. Mam na drzwiach auta ledwo widoczny ślad po czyichś drzwiach. Przejdziesz wokół mojego auta i raczej nie zauważysz dopóki nie pokaże gdzie to jest. Ale żyję ze świadomością tego śladu na drzwiach Smile i pamiętam jak pierwszy raz zauważyłem.  Wyzywałem w nerwach że jakiś gnój mi przywalił.

Odpowiedz
31.10.2022, 15:37,
#11
RE: Ryski na klawiaturze.
Problem rozwiązał się sam i już mi nic nie przeszkadza, bo nie ma co Wink

Inna sprawa, że Fatar TP8/S, którego już nie mam jest sporo przyjemniejszy niż TP9/S, który właśnie u mnie zagościł w postaci NI Komplete Kontrol S61 MK2. Tym samym ostałem się 100% z VST.

Odpowiedz
31.10.2022, 16:34,
#12
RE: Ryski na klawiaturze.
TP/8S ma głębiej zawieszone, dłuższe klawisze. TP/9S to również bardzo dobrej jakości klawiatura. Ogólnie nie masz na co narzekać Wink.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
31.10.2022, 17:44, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.10.2022, 17:45 przez GoOrange.)
#13
RE: Ryski na klawiaturze.
(31.10.2022, 16:34)pawelsz napisał(a): TP/8S ma głębiej zawieszone, dłuższe klawisze. TP/9S to również bardzo dobrej jakości klawiatura. Ogólnie nie masz na co narzekać Wink.
W kwestii walorów wynikających z projektu i konstrukcji, TP8/S wygrywa, ale samo wykonanie i dokładność na korzyść TP9/S. Przerobiłem 3 szt. 8-ki i w zasadzie w każdej było "coś". 9-tka, to była miła odmiana w kwestii precyzji wykonania.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Aplikacja dla zespołu do komunikacji na scenie aster 2 554 09.11.2023, 18:49
Ostatni post: aster
  Kto chce pograć na keyboardzie? garit 0 950 28.03.2022, 09:02
Ostatni post: garit
  Sale na konferencje marzenka22Walc1 1 2,373 12.05.2020, 17:16
Ostatni post: Valtari
  przemyślenia na temat instrumentu lub oprogramowania do brzmień organów kościelnych tilla 18 19,781 07.04.2020, 05:56
Ostatni post: bestspec
  Nauka gry na fortepianie dla najmłodszych - materiały dydaktyczne kasandra_roxana5 6 12,110 29.03.2020, 23:34
Ostatni post: Rychubil

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS