Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korg X50 - pryncypia obsługi
04.01.2014, 19:41,
#1
Korg X50 - pryncypia obsługi
Witajcie,

nabyłem właśnie Korga X50 - świetnie brzmiący klawisz z imponującymi możliwościami edycji dźwięku i użytecznymi kontrolerami czasu rzeczywistego (czego mnie osobiście brakuje ich w Krossie). Jednak z dość mocno "poukrywanymi" funkcjami w menu oraz niezbyt przejrzystą instrukcją obsługi (posiadam tylko wersję angielską).

Dlatego poprosiłbym szacownych Forumowiczów o życzliwe objaśnienie w kilku kwestii praktycznych z jego obsługi:

1) czy i w jaki sposób mogę dzielić klawiaturę Korga z przypisanymi barwami do poszczególnych stref? Np. dolna oktawa - pad, dwie kolejne - brzmienie 1, dwie kolejne - brzmienie 2. Jak to zrobić? I czy zamiast pojedynczych brzmień można przypisać do poszczególnych stref także brzmienia combi?

2) w jaki konkretnie sposób mogę zapisać brzmienia przeznaczone do szybkiego dostępu na scenie? Gdzie je zapisuję i jak je szybko przywołać (najlepiej jakimiś skrótami)?

3) jak praktycznie przygotować wielowarstwowe brzmienie w trybie combi? Gdzie i w jaki sposób mogę zapisać tak przygotowane brzmienie do szybkiego przywołania?

4) czy i iloma brzmieniami mogę grać włączając i wyłączając poszczególne brzmienia w czasie rzeczywistym (np. main -> layer 1-> layer2 -> main)? Czy to możliwe w Korgu X50?

5) co jeszcze warto wiedzieć pod kątem jak najlepszego wykorzystania tego klawisza na scenie?

Przepraszam za szczegółowe pytania mając nadzieję, że nie zniechęcę nimi osoby odpowiadająceSmile

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedziSmile

Odpowiedz
04.01.2014, 20:15,
#2
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
puncho, korga tego kupiłem w 2007 roku w sklepie i do zeszłego roku go miałem, także mogę pomóc. Na początek podeślij maila, to Ci inst.pl podeślę.
1) podzielić klawiaturę możesz tylko w trybie Combi, nie ma niestety szybkiego włączenia layer czy split. Wszystko ja sobie zapisywałem w utworzonym katalogu Combi: User, (nie pamiętam czy katalog był już, czy go trzeba utworzyć, dodać go można w trybie GLOBAL).
Przypisać można do 8 programów dla całej klawiatury, czyli np. 1 oktawa pad, 2 piano, 3 string, 4 brass, programy mogą. Programy mogą nachodzić na siebie, zgłaśniać/wyciszać w przypisanej strefie, czy uruchamiać przy mocniejszym uderzeniu w klawisz. Daje to ogromne możliwości zagrania jednym klawiszem 8 instrumentów.
Brzmienia Combi nie udało mi się przypisać do strefy, robiłem tak, edytowałem program combi który mi się podobał i zapisywałem go w USER, a oryginał mi zostawał.
2) jest przycisk favorite, ale ja go nie używałem i do dzisiaj nie wiem jak działał, na początku grałem samymi programami, popisałem a część zapamiętałem gdzie jest dane brzmienie. Dlatego utworzyłem sobie w trybie Combi USER, i tam używane na scenie, do gry na żywo, gotowe brzmienia.
3) doczytaj w instrukcji, którą Ci podeślę, jak się edytuje tryb Combi i Zapisuje zmiany, a resztę to noc nieprzespana i trochę ogarniesz Smile
4) odp wyżej, 8 dźwięków
5)Przez 5 lat jak go miałem, wymieniłem potencjometr Volume 2 razy, a klawiaturę musiałem czyścić co roku, jeżeli menu zaczyna wariować, np. jojstykiem dasz w dół i menu na wyświetlaczy leci samo w dół po puszczeniu jojstyka, lub inne dziwne rzeczy się dzieją, znaczy, że klawiatura jest do czyszczenia. Jest to klawisz ciężki i trudny do grania live, wszystko poukrywane, pochowane, ale jak sobie ułożysz usera, to szczęka opada Smile

Odpowiedz
05.01.2014, 23:17, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.01.2014, 23:23 przez Zep.)
#3
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
Gofer odpowiedział ci na wiele pytań a i ja dodam coś od siebie.

3) Wielowarstwowe brzmienie combi przygotowujesz po prostu w trybie combi. Możesz połączyć 8 brzmień które są nazywane timbrami. Na osobnej stronie w edycji combi ustawiasz między innymi: zakres klawiatury w jakim dany timbr ma grać - a więc tam robisz "splity" i łączysz dźwięki jak chcesz. Możesz tam też ustawić zakres siły uderzenia na które będą reagować timbry a więc uderzysz lekko i masz piano, uderzysz mocniej a do pianina dodasz pad itp. W trybie combi możesz też wpływać na wiele elementów syntezy bez ingerencji w oryginalny program. Są to np. ustawienia filtrów, obwiednie ADR , kontrolery itp.

Programy i Combi musisz nadpisywać niestety na te fabryczne które cię nie interesują. Możesz sobie zrobić bank favorites (od którejś wersji OS - sprawdź jaki masz) w którym można jednym klawiszem przywoływać 10 brzmień w trybie prog i 10 w trybie combi. Można też chyba w każdym trybie utworzyć swój bank w którym będziesz mógł trzymać swoje brzmienia. Albo po prostu zapisywać numery programów (ja tak robię Wink)

4) Można grać 8-mioma brzmieniami w trybie combi. W trybie Multi można połączyć 16 brzmień i grać nimi praktycznie w t5aki sam sposób jak w trybie combi. W trybie multi można też odtwarzać pliki midi z zewnętrznego sekwencera albo nagrywać songi na takowym. Jest dostępne 16 ścieżek.

Co tu jeszcze pisać... masz instrument który wygląda jak zabawka a brzmi jak sceniczny potwór z wysokiej półki. Już niejednemu szczena spadła... Tor syntezy jest typowy jak dla większości syntezatorów i tak trzeba się tego nauczyć jak się chce tworzyć własne "idealne" brzmienia.

Jest instrukcja po polsku dostępna w sieci na stronie megamusic jak nie znajdziesz to zapodam linka.

P.S. Jak już poczytasz instrukcję i będziesz dalej miał problemy to się zgłoś a napiszę ci dokładnie co i gdzie.

Kurzweil PC361
Odpowiedz
06.01.2014, 23:06, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.01.2014, 23:39 przez puncho.)
#4
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Bardzo informacyjna i kompetentna zarazem. Od razu widać, że pisał ją ktoś znający się na rzeczySmile

Zastanawiam się, w jaki sposób - krok po kroku - mogę zapisywać swoje brzmienia przygotowane w trybie combi w folderze USER? Czy mógłbym poprosić o praktyczną podpowiedź w tej kwestii?

Z góry bardzo dziękuję i z chęcią zapytam, gdyby cokolwiek jeszcze nie było dla mnie jasneSmile

"(...) jednym klawiszem przywoływać 10 brzmień w trybie prog i 10 w trybie combi. Można też chyba w każdym trybie utworzyć swój bank w którym będziesz mógł trzymać swoje brzmienia (...)"

Czyli jak rozumiem dzięki tej funkcjonalności mogę liczyć na szybki dostęp do 20 brzmień, czy tak? Jestem bardzo ciekaw, w jaki sposób stworzyć, zapisywać i szybko przywoływać brzmienia z folderu USER. Za wszelkie podpowiedzi - wielkie dziękiSmile

Jak praktycznie wykorzystać funkcje "Cat. HOLD" i "10's HOLD"? Do czego mogą się one przydać np. na scenie?

Odpowiedz
07.01.2014, 20:10,
#5
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
W trybie combi i każdym innym naciskasz przycisk UTILITY . Wyskakuje ci podmenu, podświetlasz WRITE COMBINATION i OK . W następnym podmenu u góry wybierasz nazwę , niżej kategorię w której chcesz zapisać a na dole numer i bank. Możesz też nic nie zmieniać i zapisać w miejscu poprzedniego programu albo "pustego" który gdzieś tam jest a później zadecydować gdzie zapisać. W ten sposób można też poukładać sobie też programy, zmieniać kategorie. Można nawet pozmieniać ich nazwy i ustawić alfabetyczną kolejność wyświetlania.

W trybie favorites chyba można ustawić tylko 10 brzmień dowolnie program albo combi. Ustawia się to wszystko w trybie GLOBAL. Przejrzyj jego menu a na pewno trafisz.

Kurzweil PC361
Odpowiedz
21.01.2014, 20:42, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.01.2014, 20:45 przez owex.)
#6
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
Trochę po czasie, ale mam nadzieję, że też się przyda:

tryb favorites włączamy wciskając 3 razy przycisk 'hold'. Masz dzięki niemu szybki dostęp do dowolnych 10 programów/combi (łącznie 10). Możesz przypisywać barwy do numerków albo przez global mode (jest tam gdzieś osobna zakładka), albo włączając jakąś barwę, przytrzymując przycisk "-" i wciskając cyfrę do której ma być ona przypisana- tryb favorites musi być jednak wtedy wyłączony! Żeby wgl posiadać funkcję favorites trzeba mieć aktualny system, jest do pobrania za darmo na stronie korga.

cat. HOLD i 10's HOLD nie mają zastosowania w grze na żywo (no, może niektórym się przydają, w większości przypadków są raczej do użytku w domu). Cat. hold używa się, gdy po prostu chcesz się pobawić barwami jednego typu albo szukasz odpowiedniego brzmienia. To samo można uzyskać wciskając category, ale jeśli używasz cat. hold to od razu masz podgląd na wszystkie funkcje barwy, widzisz do czego przypisane są pokrętła itd. Osobiście często tego używam.
10's hold natomiast nie było mi nigdy potrzebne, mogę sobie jednak wyobrazić jakieś mało prawdopodobne sytuacje, gdy używanie tego będzie przydatne.

I taka rada ode mnie- jeśli nie chcesz nadpisywać kombinacji, to zawsze możesz zapisywać je jako nowe multi. Masz jakieś 100 wolnych multi do użytku, one działają na takiej samej zasadzie jak combi, tylko nie możesz ich przypisać do favorites. O ile nie używasz sekwencera ani tego typu zabawek i X50 jest zupełnie samowystarczalny, to takie rozwiązanie jest bardzo przydatne Wink

No i tylko chcę przypomnieć, że w każdej chwili możesz przywrócić fabryczne programy i combi. Możesz albo przywrócić wszystko, albo np tylko programy, albo konkretny bank cały, albo pojedynczy program/combi, więc nie ma strachu. Robisz to w global mode, chyba musisz wcisnąć utility i wtedy będzie taka opcja, nie pamiętam dokładnie,ale jeśli będziesz potrzebować to na pewno znajdziesz Wink

Tyle ode mnie, jak coś to pytaj dalej Wink

Kurzweil PC3K7, Korg X50
Odpowiedz
27.01.2014, 14:04,
#7
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
Uprzejmie dziękuję za powyższe odpowiedzi, które praktycznie i przystępnie rozwiewają wszelkie wątpliwości Smile

Stopniowo zagłębiam się w bogate menu edycyjne swojego Korga i muszę napisać, że jak na swoją klasę ten klawisz jest naprawdę zacnie rozbudowany. Miałem niedawno okazję pograć trochę na jego następcy - Korgu Krossie - ale... to już nie to samo. Może więcej funkcjonalności, kompatybilność z SD czy audio-in ale w warstwie brzmieniowej - inna synteza, brak pokładowych kontrolerów modyfikacji brzmienia, "cieńsze" brzmienia bez tej głębi, która oferuje tritonowska synteza HI w Korgu X50. Nowsze nie zawsze znaczy lepsze.

Miałbym jednak do szacownych Kolegów kolejne pytanie użytkowe dot. Korga X50.

Otóż jestem w trybie combi, przypisuję do poszczególnych slotów konkretne brzmienia, strefy klawiatury, na których będą obecne, głośność, panoramę, etc. Zastanawia mnie tylko, jak zmieniać oktawy dla przypisywanych brzmień, by nie brzmiały w swoich strefach na klawiaturze zbyt nisko lub zbyt wysoko? Czy jest na to jakiś tajemny sposób?

Bardzo dziękuję za odpowiedź Smile

Odpowiedz
27.01.2014, 17:57,
#8
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
http://www.korg.co.uk/downloads/x50/supp...ide_E1.pdf
Od strony 57 poczytaj.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
26.11.2015, 19:10,
#9
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
ja mam takie pytania
1 jak podzielic klawiature lewą strone na akordy a prawą na inne barwy
2 jak zapisywać te barwy żęby mieć wszystko pod ręką jak sie gra na żywo

Odpowiedz
04.03.2018, 15:12,
#10
RE: Korg X50 - pryncypia obsługi
Witam
mam pytanie odnośnie korga X50 czy jest możliwe przełączanie banków między np. A-B sterownikiem nożnym ?? jeśli tak to jaki sterownik ???

DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM !!!

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  korg x50 vs PS60 gofer 1 9,371 22.09.2017, 23:55
Ostatni post: Radi
  Połączenie MIDI korga x50 z drugim klawiszem puncho 1 4,277 21.10.2016, 11:11
Ostatni post: hammond

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS