Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak grać - Bryan Adams - Heaven
03.01.2015, 16:38,
#1
Jak grać - Bryan Adams - Heaven
Witam Szanownych Forumowiczów,
Jako nowy na tym forum oraz początkujący w muzyce chciałem poprosić bardziej doświadczonych o podpowiedź do utworu Bryana Adams - Heaven (wersja na pianino).
Nuty które znalazłem (i lepszych nie znalazłem) są tu:
http://forpiano.com/FILEX/H/h958f7ljg1/b...heaven.pdf

Jeżeli chodzi o intro, które jest jeszcze na podwójnej pięciolinii to nie mam pytań, natomiast później z dwóch pięciolinii robią się trzy - pytanie brzmi jak to grać solo?
Czy może grać patrząc tylko na linię melodyczną i akordy nad nią?

Wykonanie które na którym chciałbym się wzorować jest tu:
https://www.youtube.com/watch?v=ioccVs5JUtE

Z tego co widzę gość używa tych samych nut, natomiast nie mogę za bardzo połączyć nut i tego jak gra.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedz
04.01.2015, 14:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.01.2015, 14:41 przez Dafik.)
#2
RE: Jak grać - Bryan Adams - Heaven
Jeśli chodzi o nutki na piano to norma, że po wstępnie (dwie pięciolinie) robią się trzy (głos solowy + akompaniament).
Zauważ jednak, że głos solowy w całości występuje w akompaniamencie w najwyższej nucie.
Ale w najwyższej nucie znajdują się również inne dźwięki, które nie wchodzą do linii melodycznej.
Nie upierałbym się aby w transkrypcji na fortepian grać wyłącznie czystą linię melodyczną + jakaś forma akompaniamentu rzecz jasna.
Konkludując.
Jeżeli zagrasz wyłącznie akompaniament, wszyscy powinni rozpoznać utwór, który grasz.
Jeżeli nie chcesz grać tych dodatkowych dźwięków obudowujących linię melodyczną - to po prostu ich nie graj.
Zawsze możesz zaingerować w styl, harmonię, melodię ale jeżeli jesteś początkującym muzykiem, trzymaj się sprawdzonego opracowania.
Przeanalizuj jak realizowane są funkcje harmoniczne.
Unikaj gry typu, prosty trójdźwięk na dole (pryma, tercja, kwinta), melodyjka na górze.

Odpowiedz
06.01.2015, 09:54,
#3
RE: Jak grać - Bryan Adams - Heaven
Dziękuję za odpowiedź.
Rzeczywiście sam akompaniament brzmi dobrze.
W tym zapisie który wspomniałem w pierwszym poście lewa gra pojedyncze dźwięki - czy właśnie o tym piszesz żeby unikać?
Próbowałem trochę odciążyć prawą rękę grając część nut lewą, ale chyba jednak pozostanę przy oryginalnym zapisie.

Odpowiedz
06.01.2015, 19:02,
#4
RE: Jak grać - Bryan Adams - Heaven
(06.01.2015, 09:54)adoxxyz napisał(a): W tym zapisie który wspomniałem w pierwszym poście lewa gra pojedyncze dźwięki - czy właśnie o tym piszesz żeby unikać?

Nie, lewa ręka może grać pojedyncze dźwięki.
Ale więcej ma do roboty wtedy prawa.
Prawa wtedy musi wtedy grać :
- Wielodźwięki (nie piszę akordy, gdyż akord to min 3 dźwięki - mogą być 2 gdyż trzeci jest w basie)
- Wplecioną melodię (przy założeniu, że grasz utwór solowo).

Mi chodziło o to abyś grając w prawej ręce samą melodię w lewej łapał bardziej interesujące struktury niż proste trójdźwięki(1-3-5).
Na przykład 1-3-7 w różnych przewrotach i już robi się fajnie Smile

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak zmotywować dziecko do gry na painine? wielkiszu 8 14,025 20.07.2022, 17:43
Ostatni post: Annamaria
  Jak nauczyć się grać na pianinie cyfrowym Elmuzyk 7 15,962 19.04.2016, 15:45
Ostatni post: Azzorek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS