Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dodatkowy klawisz do 3000zł
20.03.2015, 15:16, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 15:16 przez Favri.)
#1
Dodatkowy klawisz do 3000zł
W kwestii syntezatorów jestem laikiem, ale akurat przyszła potrzeba zakupu nowego klawisza, a nie stanowi dla mnie problemu zagłębienie się w te tematy i rozpracowywanie możliwości potencjalnych nowych instrumentów.

Budżet operacji to 2500zł +/- 500zł, jeśli coś mnie zachwyci jestem w stanie to dodatkowe 5 stów dołożyć.

Potrzebuję go do zastosowań różnych, w szczególności kapeli rockowej, stąd przydałyby się dobrej jakości organki rockowe/bluesowe, do gry na ślubach, weselach, indywidualnych występów scenicznych (głównie klasyka). Przede wszystkim sprzęt powinien być na tyle lekki by móc go przenieść pieszo w jedną osobę, chociaż jakiś krótki dystans.

Nie ukrywam, że wykształcony jako pianista jestem przyzwyczajony do przyzwoitej jakości pianin, fortepianów akustycznych czy elektronicznych (w domu posiadam Casio AP-45), z ważoną, dynamiczną klawiaturą, zestawem 88 klawiszy, wzorowym Grand Piano i tego bym oczekiwał po nowym klawiszu, średnio mnie zadowala 5 oktaw, 76 sztuk tak jak w Kurzweil k2500s czy roland xp80 już lepiej. Do tego bogaty zestaw barw zarówno akustycznych jak i elektronicznych i możliwość ich jakiejkolwiek edycji, złącza midi, opcje transpozycji i przyłączenia sustaina by się też przydały.

Celować w pełnowartościowy syntezator czy może klawiaturę midi albo stage-piano z zestawem brzmień, np. Roland JD-990 lub V machine? I tu kolejne pytanie: jak te dwa syntezatory, tzn. moduły brzmieniowe w ogóle działają, to znaczy jaka jest droga przesyłu sygnału? Gram coś na klawiszu, to idzie przez midi do syntezatora a potem do nagłośnienia, czy z powrotem do głośników w klawiszu? Jak to podpiąć? Czego będę potrzebował?

I jeszcze jedno: jak programować funkcje pod konkretne przyciski w klawiaturze sterującej?

I konkretne propozycje:
http://www.ebay.com/itm/USED-Kurzweil-K2...1694102741
Okazja czy pułapka?

http://allegro.pl/syntezator-roland-xp-8...65637.html
A ten osobnik mający już ponad 10 lat wciąż jest warty swego?

Roland Juno Stage?
http://allegro.pl/roland-juno-stage-plan...84269.html

Ensoniq MR76?
http://allegro.pl/ensoniq-mr76-super-sta...27286.html

Kurzweil SP4-8?
http://www.musicexpress.pl/11000-kurzwei...zedaz.html

Albo taki zestaw:
http://www.ebay.com/itm/ROLAND-SYNTHESIZ...3aa54440c3
http://www.ebay.co.uk/itm/Casio-CDP-100-...1c4fbf5a14

Odpowiedz
20.03.2015, 16:22,
#2
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Do 3000 ciężko będzie kupić coś z ważoną klawiaturą i do tego z dobrym brzmieniem.Z drugiej strony chyba wszystko brzmi lepiej od Casio.
Ten Kurzweil SP4 może cię zadowoli ale brak w nim chyba edycji brzmień. Można do niego wczytywać brzmienia zrobione na PC3/K.
Proponowałbym jednak poczekać i uzbierać więcej kasy bo za 3000 można kupić fajny syntezator (np.Kuzweil Pc361, Motif ES) ale raczej tylko 5 oktaw.
Na stage-pianach się nie znam ale na ogół nie ma w nich edycji i można najwyżej zrobić proste splity, zapomnij o łączeniu wielu barw i edycji.

Kurzweil PC361
Odpowiedz
20.03.2015, 17:38,
#3
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Moduł podpinasz pod instrument poprzez MIDI, a sygnał wychodzi z modułu do nagłośnienia. Proponowałbym abyś zainteresował się MOXF Yamahą. Co prawda w wersji 61 klawiszy bo taki masz budżet, ale to nowoczesne brzmienia z pełną edycja i fajnym fortepianem.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
23.03.2015, 16:29,
#4
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Zep, jak podłączysz casio do nagłośnienia to masz zupełnie inny dźwięk, zdecydowanie lepszy. Polecam sprawdzić. Co do wyboru klawisza, ja bym na Twoim miejscu celował w syntezator, daje nieco więcej możliwości.

Odpowiedz
23.03.2015, 20:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.03.2015, 20:53 przez Favri.)
#5
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Dzięki za porady, ale mimo wszystko te przynajmniej 76 klawiszy to dla mnie warunek konieczny. Bo w tej cenie jak widziałem można coś takiego wyhaczyć.

Moje Casio bardzo dobrze mi leży i służy, klawiatura w miarę realnie oddaje tą w pianie akustycznym a barwy też są dobrej jakości, choć to może dlatego że nie miałem za dużego porównania z innymi instrumentami. Podłączyłem sobie je pod Cubase i biblioteki Kontakt Player, i jako takie też się sprawdza. Targałem je nawet na dwa występy i do kanciapy gdzie gramy w zespole, ale te 36+ kilo stawia jednak duży opór. Zależy mi teraz na czymś nieco odmiennym, przede wszystkim przenośnym, może z opcja samplera i bogatym zestawem barw.

A jak wypada Kurzweil k2500xs w porównaniu do modelu sp4-8? Bo obydwa można dostać w podobnej cenie...

Odpowiedz
25.03.2015, 11:31,
#6
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
K2500XS ma znacznie lepsze możliwości edycji brzmienia oraz sampler 128 mb. Jednak z racji tego, że to stary sprzęt może klawiatura być już awaryjna.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
26.03.2015, 19:25,
#7
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Favri tak się zastanawiam, skoro Casio Ci służy i jesteś ogólnie z niego zadowolony, to może zainteresuj się ich stage pianem (privia px- 5s) waży jakieś 11 kg a też ma ciekawe funkcje. Może nie tak rozbudowane jak w niektórych instrumentach, ale można się zaciekawić, bo to chyba jedyne stage piano o tej wadze. Tylko cena przekracza Twój budżet, musiałbyś dołożyć, no ale masz nówkę sztukę.

Odpowiedz
26.03.2015, 20:36,
#8
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Favri, skoro grasz w kapeli i tak patrząc na twoje pytania to wydaje mi się, że wchodzenie w klawiaturę sterującą i moduł to nie będzie dobre rozwiązanie dla ciebie. Ale jak chcesz spróbować czegoś nowego to śmiało.

Piszesz, że jesteś przyzwyczajony do klasycznych (ważonych) klawiatur, a jednocześnie bierzeżesz pod uwagę syntezatorowe klawiatury. Koniecznie dotknij taką wcześniej. Coś mi się wydaje, że powinieneś zostać przy ważonych. Miałem kiedyś Rolanda XP80, to jest dobra, ale syntezatorowa klawka, no i wiekowa już.

Reasumując, co by ci tu doradzić do kwoty 3000 PLN?

Odpowiedz
29.03.2015, 19:25,
#9
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Garit masz stuprocentową rację, wcześniej trzeba sprawdzić klawisz, skoro palce są już przyzwyczajone do klawiatury ważonej to warto spróbować innych niż kupować w ciemno. Nigdy nie wiadomo jak inna klawiatura będzie leżeć, chociaż to i tak jest kwestia przyzwyczajenia :] Favri czy, miałeś okazję testowanie klawiszów, które wrzuciłeś w pierwszym poście?

Odpowiedz
29.03.2015, 23:40,
#10
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Nie, wszelką wiedzę o tych pozycjach czerpałem wyłącznie z poziomu internetu, ale to słuszna uwaga że sprzęt tej klasy powinien być wcześniej przetestowany. Co, jeśli mi się tylko uda do nich dobrać, na pewno zrobię. Wiele sprzedawców z tego co widziałem nawet nie oferuje wysyłki kurierem, dochodząc do konkluzji że klient będzie chciał zapoznać się najpierw ze sprzętem.

Teraz z kolei zauroczył mnie Korg Kross z klawiaturą 88-klawiszową, i, jak piszą, NH (Natural Weighted Hammer Action) – klawiatura naturalnie ważona, z akcją młoteczkową, z pełną czułością, bez after toucha. Przy wadze 12,4kg jestem świadom że nie wydobędzie się z niej doskonałej imitacji prawdziwego akustyka, która swoje jednak waży, ale to i tak coś na co mogę przystać. Na Krossa musiałbym jednak uzbierać te dodatkowe 400zł. Muszę także wziąć pod uwagę dodatkowe akcesoria, takie jak minimalne nagłośnienie, statyw, sustain, pokrowiec jeśli ma być to kompletny zakup.

Ta Privia to też ciekawa pozycja, wezmę ją pod uwagę.

Odpowiedz
30.03.2015, 12:06,
#11
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Krossa trochę ogrywałem, ale wersję krótszą, natomiast tą 88 klawiszową tylko w sklepie. No oczywiście przy tej cenie to cudów się nie spodziewaj, koniecznie dotknij tą klawiaturę, czy dasz radę na takiej.
Pamiętaj, że są też klawiatury 73 lub 76 klawiszy, ale też ważone z mechanizmem młoteczkowym. Może ktoś poda ci konkretne modele. Nie wiem czy w tym budżecie coś takiego jest.

Odpowiedz
30.03.2015, 18:50,
#12
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Favri, zdecydowanie ograj sobie wszystkie sprzęty, coś czuję że Privia może Ci przypaść do gustu, skoro już jakiś czas grasz na Apeku. Generalnie to nie jestem fanem kupowania klawiszy przez internet, jak już muszę to zrobić to zawsze szukam gdzieś na miejscu żeby móc pograć i potestować je.

Odpowiedz
09.07.2015, 23:57,
#13
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Po kilku miesiącach molestowania starszego instrumentu nadarzyło się zbyt wiele potrzeb i okazji by zdecydować się na zakup. A i gotówki się namnożyło wystarczająco, więc podsumowując oto co zakupiłem:

Syntezator/Stage piano Casio Privia PX-5S
2x Kolumny aktywne Kustom PA50
statyw klawiszowy, pokrowiec, dodatkowy pedał sustain, pulpit na nuty, 2 kable liniowe, 2 kable mikrofonowe XLR, 2 kable MIDI, kabel USB, harmonijka Hohner MarineBand Crossover.

Całość wyniosła mnie okrągłe 5000zł i zżarła moje fundusze do zera, ale, pierona, było warto. Sam instrument, który oryginalnie kosztuje koło 4000zł udało mi się utargować do 3250zł, oczywiście w nowym stanie. Z nim idzie zasilacz AC i pedał sustain, który jednak nie jest najlepszej klasy, więc dołączyłem LEEM FS300 (taki był akurat dostępny). Wykorzystuje to oba wejścia na kontrolery nożne, dołączając do tego 2 kółka Bender i Modulation, 4 potencjometry, 6 suwaków, wszystko programowalne, można się naprawdę fajnie i w szerokim zakresie pobawić efektami.

Instrument waży 11kg, kolumny po 6kg, statyw koło 4kg, pulpit na nuty 3kg, kable 1kg, więc całość, powiedzmy, mieści się w 30kg. Da się to przenosić! Kolumny pakuję do turystycznego plecaka obciążając nimi plecy, instrument na ramię, reszta w drugą rękę i wio! To był jeden z zamierzonych celów, a w końcu trzeba znaleźć jakiś kompromis w funkcjach i parametrach.

Przed ostatecznym zakupem długo się zastanawiałem między tym Casio, a Korgiem Krossem 88, a jeszcze wcześniej Kurzweilem SP 4-8 i Yamahą MO8. Wszystko można było dostać w podobnej cenie. Ostatecznego konkurenta odrzuciłem ze względu... w sumie na zwykłą konieczność wyboru tego jednego, spośród dobrego i dobrego, ale w szczególności na te programowalne, czasu rzeczywistego pokrętła i suwaki, polifonię 256 głosową, nieco inną w odbiciu klawiaturę z imitującą drewno fakturą, system AiR, doskonałe imitacje barw pianin i organów (porównanie: http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...i,539.html), to, że porównuje się go z drogim Nordem Stage i ogólną opinię o klawiszu, który ma ponoć w sobie więcej z syntezatora niż Kross, z powodu większej możliwości edycji, modulacji i budowania dźwięku od podstaw. Jak to ma się w praktyce będzie mi dane dopiero wypróbować. Miałem też okazję przetestować instrument bezpośrednio.

To natomiast, czego mi z Korga na razie najbardziej brakuje to sekwencer, podkłady perkusyjne i vocoder. Staram się to obejść ściągając właśnie oprogramowanie DAW na mojego tableta, którego poprzez USB podłączę do pianina. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i nie będzie większych opóźnień w przesyle sygnału, będę miał nawet więcej niż sekwencer. A podkłady perkusyjne i tak można budować i nagrywać mając wiele sampli do tego przeznaczonych.

Dla phrase sequencera zaś, którego wartość podczas zakupu zaniżałem i generalnie sceptycznie do niego podchodziłem, znalazłem już kilka wydatnych zastosowań. Nie jest to taki zły wynalazek.

Nie rozpisując się długo, dla klawiszowca jako punkt zespołu, biorąc wartości wagowe stanowiącego jego jakąś 1/4, 1/5, instrument jest doskonały. Może robić za uzupełnienie brakującego basu, perkusji, gitary - cokolwiek, może robić tło, może spełniać się w głównej roli własnej - organów, pianin.

O kolumnach Kustom PA50 nie muszę pisać dużo. Ich sława w Ameryce, skąd pochodzą jest ogromna, wystarczy sobie poczytać opinie. A mnie udało się dorwać je po 500zł przystosowane do napięcia europejskiego 320V, bez żadnych transformatorów z tego sklepu: http://craftman.net.pl/. Podobno mają ich więcej.

Generalnie, cały zestaw gra świetnie.

Odpowiedz
10.07.2015, 08:20,
#14
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
No to tylko pogratulować wyboru. Przyznam się, że z początku jak się tylko pokazały te modele dość sceptycznie podchodziłem do PX-5S. Krótko mówiąc nie miałem przekonania do tego instrumentu, dopóki osobiście nie miałem możliwości go przetestować i gdyby nie to, że całkiem niedawno kupiłem Kurzweila Artis za ponad 6k, to bym sam tego Casio kupił. Instrument za niecałe 4k swoimi funkcjami i możliwościami przewyższa stage piana, które kosztują dwa razy więcej. No i jeszcze waga tego instrumentu jest naprawdę rewelacyjna, mój waży ponad 21 kg a PX 11kg, co dla muzyka podróżującego ze swoim instrumentem rzeczywiście ma spore znaczenie. Jeszcze raz gratuluję myślę, że rozsądnego i przemyślanego wyboru.

Odpowiedz
10.07.2015, 08:55, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.07.2015, 08:57 przez Qaroll.)
#15
RE: Dodatkowy klawisz do 3000zł
Najlepsze przy PX5-S jest to zdziwienie na twarzach innych muzyków, gdy usłyszą jak to gada, po początkowym "Eee, Casio?" Smile
Ja Casio wymieniłem na Kawaia MP7, bo byłem po prostu zakochany w brzmieniu fortepianu. Teraz, po paru miesiącach, jak już mi się osłuchało, nie wiem, czy zrobiłbym to jeszcze raz. Casio nie jest gorsze, jest inne. Czasami brakuje mi tej ciemnej próbki Steinwaya.

Na minus na pewno zaliczę skomplikowaną edycję (zrobienie prostego splitu zajmuje parę minut), brak możliwości podpięcia pedału ekspresji, może jeszcze brak pulpitu na nuty.

"Instrument za niecałe 4k swoimi funkcjami i możliwościami przewyższa stage piana, które kosztują dwa razy więcej. "
Z tym przewyższa to bym polemizował, na pewno może z nimi śmiało konkurować.

Casio właśnie wypuściło PX-560. Ma wszystko to co PX5-S + gniazdo na pedał ekspresji, sterowanie przy pomocy ekranu dotykowego, wspiera moduł pedałów SP-33. Zapowiada się baaardzo ciekawie Smile

Klawiszowy samouk. Pop, soul, jazz i worship Angel
Roland FP10, Pianoteq (Electric Pianos, Steinway B, Steingraeber, YC5), Ravenscroft 275, Garritan CFX Lite, Emberton Walker 1955, Addictive Keys Modern Upright
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,244 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  Klawisz na wesela Majki 17 40,064 23.10.2022, 21:19
Ostatni post: klezmer_stg
  Jaki klawisz na chałtury patrykyamaha 4 2,273 21.08.2022, 10:49
Ostatni post: mar11111
  Najbardziej uniwersalny klawisz Muzyk-Kamil 7 4,511 15.11.2021, 22:03
Ostatni post: bestspec
  Jaki klawisz na początek do muzyki rock, funk, blues RaffaBassman 10 9,580 24.02.2021, 17:00
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS