Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc przy palcach :D
13.10.2015, 18:18, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13.10.2015, 18:25 przez RWpl1.)
#1
Question  Pomoc przy palcach :D
Cześć, nie wiem gdzie umieścić ten temat. Próbuję się uczyć sam. Dopiero niedawno nawet dowiedziałem się, że sustain jest bardzo potrzebny i nie powinno się bez niego grać Big Grin. Więc totalny laik. Mam pytanie (które pewno często się powtarzało ale nie mogę znaleźć). Nie rozumiem jak należy układać palce podczas grania. Czytałem i oglądałem różne poradniki, ale i tak tego nie rozumiem. Wiem, że to ważne ale jak nie mogę zrozumieć to trudno (na prawdę próbowałem). Chciałbym się spytać w jaki sposób zagrać to "przejście" :
https://www.youtube.com/watch?v=7cbypoIa...WL&index=1
W 1:32 minucie. Ustalmy, że kciuk - k, wskazujący - w, środkowy - ś, serdeczny - s i mały - m.
Dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi. Przepraszam jeśli źle umieściłem temat lub pytam o rzeczy oczywiste.

Mogłem to dać do działu pianina. Przepraszam :/

Odpowiedz
13.10.2015, 20:33,
#2
RE: Pomoc przy palcach :D
Przede wszystkim radziłbym wziąć chociaż kilka prywatnych lekcji podstaw gry na pianinie. Takie lekcje są nieocenione i z nich można potem czerpać na przyszłość.
Najważniejsze to prawidłowa, wyprostowana postawa przy instrumencie. Są tzw 3 punkty oparcia ciężaru ciała: stopy, tyłek i palce u rąk. Ręce w miarę szeroko od siebie ale bez wysiłku, swobodnie. Ręka ma pracować swobodnie jak szmatka, bez usztywniania. Różne są sposoby na tłumaczenie ułożenia ręki (mam na myśli ułożenie klasyczne, ponieważ jazzmani często grają inaczej - bardziej płasko). Jednym z takich jest ułożenie w taki sposób, jakbyś miał pod dłonią chomika albo jakbyś głaskał klawisze. Ręka musi być zaokrąglona ale swobodna. Nie wolno doprowadzać do usztywniania ręki, co spowoduje szybkie zmęczenie i niewłaściwe nawyki, których później trudno się pozbyć. Palce umieszczaj w miarę głęboko na klawiaturze a nie na samym brzegu. Graj dużo gam i pasaży z użyciem czarnych klawiszy, no i pooglądaj sobie recitale dobrych pianistów klasycznych i zobacz jak u nich pracują ręce - zawsze wzoruj się na najlepszych.
Pedał sustain, który pozwala na wybrzmiewanie uderzonych wcześniej dźwięków, bez przytrzymywania klawiszy, owszem jest bardzo przydatny, daje też większe brzmienie ale ważne aby z nim nie przesadzać i odpuszczać go na tyle wcześnie żeby kolejne dźwięki lub akordy, które nie zawsze potem ze sobą harmonizują, nie nawarstwiły się do tego stopnia, by nie zrobiła się nieczytelna dźwiękowo plama, potocznie zwana kakofonią.
Można go też używać jako tzw pół-pedału, co daje połowiczny efekt ale często bardzo pożądany i wystarczający niż pełen sustain. Po prostu spróbuj.
Co do opracowania utworu i opalcowania, to zagraj to jak najwolniej i zobacz jakie ułożenie Ci najbardziej pasuje. Ma być jak możliwie najbardziej wygodne ale też łatwe do rozpoczęcia kolejnych dźwięków czy akordów. Przy takim pasażu ostatnim palcem powinien być mały palec.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
13.10.2015, 21:10,
#3
RE: Pomoc przy palcach :D
A palce to się zwykło numerować po prostu, w kolejności od kciuka.

Odpowiedz
13.10.2015, 22:10,
#4
RE: Pomoc przy palcach :D
(13.10.2015, 21:10)garit napisał(a): A palce to się zwykło numerować po prostu, w kolejności od kciuka.
Zgadza się Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
14.10.2015, 07:51,
#5
RE: Pomoc przy palcach :D
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź Smile.
Myślałem nad tym, żeby wziąć parę lekcji, to by mi na pewno bardzo pomogło ale musiałbym się doprosić rodziców, chociaż nie mówię, że to niemożliwe Big Grin.
Trudno jest nie mieć sztywnej ręki kiedy się gra np. E i E (chodzi mi o to, że trzeba rozkładać dłonie), ale też nie mówię, że to nie jest możliwe, ale trudne Smile.
Zauważałem często, że ludzie dają "głębiej" palce ale kiedy próbowałem zahaczałem o czarne klawisze :/. Ale myślę, że da się to naprawić i popracować nad tym.
Dziękuję za radę o pedale sustain. Ciężko było mi znaleźć temat o używaniu jego ale zobaczyłem na angielskich stronach (dobrze by było nauczyć się też tego języka (tego czego nie ma na polskich stronach zazwyczaj jest na angielskich)) i mniej więcej tak to zrozumiałem ale Pan mi to rozjaśnił i rozwiał wątpliwości. Smile

Odpowiedz
14.10.2015, 09:27,
#6
RE: Pomoc przy palcach :D
Sokoro jesteś jeszcze pod opieką rodziców a jest w Tobie zapał do muzyki, to koniecznie forsuj ich o prywatne lekcje, chociażby kilka tylko ale to na prawdę może dużo pomóc. Te wszystkie zagadnienia i problemy o których piszesz (obejmowanie oktaw czy zahaczanie o czarne klawisze), są do przeskoczenia. Wszystko kwestia umiejętnego ćwiczenia wg wskazówek nauczyciela fortepianu.
Język angielski, to dziś podstawa a fora i strony w tym języku i temacie są o wiele bogatsze więc warto Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
12.07.2016, 16:33,
#7
RE: Pomoc przy palcach :D
Dzień dobry!
Chciałem Panu podziękować, ponieważ już rok
mam zaliczony w szkole muzycznej. Angielskiego
uczę się regularnie na własną rękę. Patrząc teraz
wstecz, nie polecam nauki gry na klawiszach
bez nauczyciela, ponieważ zajęłoby to o wiele
więcej czasu i utrwalałoby się nieświadomie
błędy. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć
uczyć się gry na instrumentach w szkole muzycznej
(nawet jeśli będziesz dziwnie wyglądał pośród ośmiolatków).
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz
12.07.2016, 19:05,
#8
RE: Pomoc przy palcach :D
Gratuluję zaliczenia pierwszego roku w Szkole Muzycznej ale przede wszystkim znakomitej decyzji oraz życiowej mądrości i rozsądku.
Życzę dalszego zapału do tej pięknej sztuki jaką jest muzyka, bo to jeden z najważniejszych elementów drogi do sukcesu i zadowolenia.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS