Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rendering Audio z DAW - problemy !!
25.10.2015, 19:47, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.10.2015, 20:00 przez Ralph1983.)
#1
Rendering Audio z DAW - problemy !!
Witam ludziskaSmile

Zwracam się do Was z zapytaniem, co może być przyczyną powstawania dziwnych "przydźwięków", "clickow" etc wynalazków w pliku audio. który został wyeksportowany z DAW, w moim przypadku Reason 7.
Odkąd przesiadłem się z PC na Maca, to zauważyłem takie dziwadła jak odsłuchuje mix na słuchawkach. te "wynalazki" losowo się pojawiają w pliku audio. Jak na razie ratuje się tym, że eksportuje dany utwór kilka razy, i później na zasadzie, cut & copy usuwam miejsca gdzie są problemy i wklejam "zdrowy" fragmentSmile
Na monitorach aktywnych czy innych kolumnach tego nie da się wychwycić, jedynie na słuchawkach. Poszperałem w necie na ten temat i dużo ludzi ma z tym problemy w różnych DAW. Wysyłałem kiedyś do supportu Propellerhead próbkę, ale nic nie odpisali i tyle było pomocy z ich strony.
Pracuję na Mac Pro 2009 ( Intel Xeon 5500 Quad Core 2,66, 4GB Ram, dysk 500gb 64 mb cache, drugi taki sam na audio, do tego interfejs TC Impact Twin).
Zrobiłem taki test porównawczy - wyeksportowałem ten sam utwór po kilka razy zarówno na zintegrowanej karcie muzycznej jak i na interfejsie, no i jedynie co zauważyłem to iż te clicki trzaski są wyraźniejsze kiedy używałem interfejsu.
Zastanawiam się czy może to dlatego iż moje aranże liczą przeważnie 40-60 ścieżek Tonguem sama perkusja to ok 20 ;-) no i czasem te clicki brzmią jak jakiś hi hat lub trzask płyty winylowej.
Próbowałem z buforem, ustawiałem różne rodzaje próbkowania od 44 do 192, eksportowałem zarówno 16bit jak i 24 z ditheringiem i bez.. kombinacji było multum.
Pierwsze co pomyślałem, że może coś jest w aranżu, no bo jak odsłuchuję w Reasonie to bardzo rzadko są jakieś trzaski. Reason lubi czasem dodawać coś od siebie po eksporcie na jakiś fragment (np głośna nuta czy za duży flanger etc). Więc zrobiłem tak, wyeksportowałem cały utwór na osobne ślady, i wczytałem do nowego dokumentu w Reasonie i pokroiłem wszystko na klocki i zacząłem układać od nowa wszystko, mało tego zrobiłem tak iż np w drugim refrenie wrzuciłem te same audio clipy, które były w pierwszym i analogicznie tak zrobiłem z całą resztą. Jak odsłuchuje finalny projekt (waży ok 5gb) to jest ok a po eksporcie znowu kicha...
Zrobiłem też tak że odpaliłem program do nagrywania "what you hear" i puściłem play w Reasonie i nagrywałem w czasie rzeczywistym, niestety nic nie pomogło.. Ręce opadają

Mam też pytanie do użytkowników Maców, a mianowicie czy u Was też słychać z gniazd firewire ledwo słyszalny pisk, przypominający bardzo wysoki dźwięk leada kiedy macie wpięty do firewire jakieś urządzenie??
Mój interfejs zasilany przez firewire i wystarczy, że uruchomię kompa, i po chwili słychać ten pisk, zaznaczam, że interfejs nie jest włączony w pozycji "on", wystarczy, że wypnę kabel z portu i znika ten pisk, a gdy ponownie podepnę to pojawia się znów. No masakra jakaś ;-)
Na Snow Leopardzie były takie akcje, ale Apple udostępniło łatkę i było ok, aktualnie siedzę na Mavericku i niestety lipa ;-(, na Lion i Mountain Lion było tak samo ;-(

Sorry, że tak się rozpisałem, ale jakiś kryzys mnie dopadł i musiałem się wyżalić haha. Będę wdzięczny za każdą pomoc ;-)

Roland Juno-Stage, Roland Jupiter 80, Roland Xp-80, Korg M1, Korg KingKorg, Yamaha HS 80M, Mac Pro, Logic Pro 9, Propellerhead Reason 7,
Odpowiedz
25.10.2015, 23:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.10.2015, 23:02 przez Azzorek.)
#2
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
Hejka,

Rzeczywiście dziwna sprawa z tymi "dodatkami". Ja robię na Logic 9 pro na Intel Core2Duo 2,26GHz (Macmini), 8GB RAM, 1TB HD 5400 obr. SATA i Snow Leopardzie 10.6.8. Interfejs audio to Roland Quad-Capture podłączony przez USB 2.0.

W moim przypadku jest inaczej, bo ja głównie nagrywam z syntezatorów (najpierw gram ścieżkę MIDI, później ewentualna kwantyzacja i nagrywanie na osobną ścieżkę jako audio z syntezatora (wave) tego co wcześniej nagrałem na MIDI). U mnie max miałem 40 ścieżek i nic nie dodało mi do miksu podczas "Bounce'owania".
Spróbuj zrobić stary trick, który ja wykorzystuję czasami gdy stosuję więcej VSTi. Ponieważ procek nie mam zbyt silny, to najpierw nagrywam cztery ścieżki z barwami z VSTi (np. z Omnisphere) i bounce'uje to do wave 96KHz 16bit. Później wstawiam taki wave jako ścieżkę audio w nowym miksie i mam problem obciążenia procesora z głowy Smile . Może też tak spróbujesz?
U ciebie obstawiałbym za duże obciążenie procka lub za wolny HD.

Co do pisków na interfejsie audio sprawdź z innymi kablami, lub odłącz mikser i sprawdź bezpośrednio z instrumentem. Jeśli nie pomoże to pewnie interfejs jest uszkodzony.

Dlatego właśnie tak cenię pracę z prawdziwymi syntezatorami, gdyż samplowanie z nich (nagrywanie audio) praktycznie w ogóle nie obciąża CPU i mam dużo rezerwy np. na efekty DSP, lub inne.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
26.10.2015, 14:35,
#3
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
Jaki masz system?

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
26.10.2015, 16:41, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.10.2015, 16:42 przez Azzorek.)
#4
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
Ralph1983 pisze: "...Na Snow Leopardzie były takie akcje, ale Apple udostępniło łatkę i było ok, aktualnie siedzę na Mavericku i niestety lipa ;-(, na Lion i Mountain Lion było tak samo ;-("

Tak jakby było podane Smile .

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
27.10.2015, 13:09,
#5
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
Hej Azz,

Kombinowałem jak pisałeś i lipa, kable były wymieniane interfejs też wysyłałem do reklamacji, wymienili na nowy i nadal to samo jest. Na 99% myślę, że to Apple zrobiło babola, nie wydając łatki dla użytkowników Mac Pro -(.
Reason 7 aby działać potrzebuje system Lion lub nowszy. Tak to byłbym na Snow Leopardzie i byłoby wszystko ok. Dyski twarde mam zwykłe, nie jakieś tam SSD. Myślę aby dołożyć max Ram do mojego kompa (16GB) oraz kupić dysk SSD. Tylko pytanie, czy to pomoże, bo nie chce kasy w błoto wywalać.
A nie zauważyliście iż ten sam projekt po np 12-stym renderingu brzmi inaczej niż poprzednie, lub bezpośrednio z projektu? Czytałem sporo w necie na ten temat, i ludzie używający FL, Ableton czy Reaper mają podobne problemy jak ja.

Roland Juno-Stage, Roland Jupiter 80, Roland Xp-80, Korg M1, Korg KingKorg, Yamaha HS 80M, Mac Pro, Logic Pro 9, Propellerhead Reason 7,
Odpowiedz
27.10.2015, 17:02,
#6
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
Z tym dodawaniem to nie jest tak, że podczas renderingu naciskasz sobie kontrolerek z nudów?Smile
JA kiedyś tak robiłem i dopisywał Reason nutki.
Faktycznie był system podany a ja numerka szukałem. Snow Leopard generalnie najlepszy chyba do audio. Chociaż ja nigdy nie miałem takich problemów z renderigniem jak ty. Nie używasz jakieś wtyczki demo? Może ona coś dodaje. Próbuje szukać powodów, bo dropów raczej przy zgrywaniu nie powinno być.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
27.10.2015, 20:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.10.2015, 20:28 przez Ralph1983.)
#7
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
W czasie renderingu łapki trzymam przy sobie haha :-)
Zastanawiam się, czy to przyczyną tego może być słaby engine Reasona. Parę lat temu natrafiłem w necie na test, w którym
robiono porównanie kilku DAW i ten sam materiał wyeksportowany przez różne programy brzmiał inaczej.
Korzystam jedynie z Rack Extension, ale są to wersje pełne.
Najbliższe dni poświęcę na testowanie, jak tylko znajdę jakieś rozwiązanie, to napiszę o tym, być może komuś to pomoże ;-)

Roland Juno-Stage, Roland Jupiter 80, Roland Xp-80, Korg M1, Korg KingKorg, Yamaha HS 80M, Mac Pro, Logic Pro 9, Propellerhead Reason 7,
Odpowiedz
29.10.2015, 19:33,
#8
RE: Rendering Audio z DAW - problemy !!
Może odłącz kontrolery od komputera i zobacz. Może gdzieś coś wysyła.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  MIDI controller od Yes Audio Valtari 0 2,346 24.10.2017, 19:56
Ostatni post: Valtari
  Jaki program do ekstrakcji ścieżki audio? garit 9 18,056 22.05.2014, 21:18
Ostatni post: garit
  Konwersja midi na audio heffalump 5 13,639 27.05.2013, 21:14
Ostatni post: nikd40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS