Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protest ;)
20.02.2020, 18:23,
#1
Protest ;)
Odnośnie tego co się dzieje w dziale "Nie wiem jaki instrument wybrać" chciałem zaprotestowaćWink

Ludzie pytajcie o syntezatory! - nudzę się Wink

A tak na poważnie to ciekawe czemu najwięcej zapytań dotyczy pianin.
Myślę że rynek workstation i syntezatorów (zwłaszcza razem) jest dużo większy jak pianin. Po za tym są dużo bardziej skomplikowane więc chyba wychodzi na to że ludzie który je kupują są dużo lepiej zorientowani w tym temacie?

Co o tym sądzicie?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
20.02.2020, 18:39,
#2
RE: Protest ;)
Raczej ludzie, którzy pytają o syntezatory czy stacje robocze, to nie są ludzie, którzy kupują swój "pierwszy instrument" i kompletnie nie wiedzą co wybrać, więc raczej wybierają sami. Oni nie zadają pytań "co będzie lepsze, to czy to". Jak ktoś zaczyna w ogóle z instrumentami to myśli albo o keyboardzie (który czasem nazywa organami Smile ) lub pianinie.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
20.02.2020, 21:21,
#3
RE: Protest ;)
(20.02.2020, 18:23)bestspec napisał(a): Ludzie pytajcie o syntezatory! - nudzę się Wink

Kiedyś niepiszący już od dawna tutaj Azzorek i Garit zgłaszali tą samą pretensję, śmiejąc się, że to forum powinno się nazywać "pianinuj.com" Big Grin
Sam też uważam, że w temacie syntezatorów i workstation mało jest zainteresowanych a szkoda, bo to bardzo rozwijające wyobraźnię instrumenty. Nad brakiem zainteresowania keyboardami czy aranżerami jakoś zbytnio nie ubolewam, choć tu chyba jeszcze większa cisza.

(20.02.2020, 18:23)bestspec napisał(a): A tak na poważnie to ciekawe czemu najwięcej zapytań dotyczy pianin.
Myślę że rynek workstation i syntezatorów (zwłaszcza razem) jest dużo większy jak pianin. Po za tym są dużo bardziej skomplikowane więc chyba wychodzi na to że ludzie który je kupują są dużo lepiej zorientowani w tym temacie?

(20.02.2020, 18:39)pawelsz napisał(a): Raczej ludzie, którzy pytają o syntezatory czy stacje robocze, to nie są ludzie, którzy kupują swój "pierwszy instrument" i kompletnie nie wiedzą co wybrać, więc raczej wybierają sami.

Sami chyba najtrafniej odpowiedzieliście na to pytanie, choć też zdarzają się tu początkujący w temacie syntezatorów ale to mocno skrajna rzadkość. Po za tym wydaje mi się, że "dzisiaj" ludzie, zwłaszcza młodzi ludzie chcą mieć wszystko w kompie, na tablecie albo i nawet w telefonie więc szukają wtyczek. Prawdziwych entuzjastów sprzętowych syntezatorów jest coraz mniej, tak samo jak entuzjastów pianin akustycznych. Jednym słowem - tworzy się nisza w niszy. Z drugiej strony niejako wraca moda na klasyczne brzmienia z lat 80/90 więc jest szansa na odrodzenie zainteresowania tym sprzętem.

(20.02.2020, 18:39)pawelsz napisał(a): Jak ktoś zaczyna w ogóle z instrumentami to myśli albo o keyboardzie (który czasem nazywa organami Smile ) lub pianinie.

Początkujący, zwłaszcza tacy od tzw. "zera" pytają nawet "Co w ogóle kupić na początek?". Zauważcie też, że te pytania są niemal identyczne i już kiedyś myślałem żeby stworzyć na forum taki osobny, zamknięty lecz rozszerzony wątek w postaci małego felietonu np. jak: "Jaki mam wybrać instrument?" czy "Jak mam wybrać pierwsze pianino?". Chętnie bym coś takiego napisał, tylko kiedy. Huh

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
20.02.2020, 22:24, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.02.2020, 22:30 przez Valtari.)
#4
RE: Protest ;)
Ja nigdy nie zastanawiałem się dlaczego jest tak a nie inaczej. Dlaczego w większości pytania dotyczą pianin cyfrowych i to tych budżetowych dla początkujących. Choć nie zastanawiałem się nad przyczyną, to oczywiście ubolewałem nad tym "zjawiskiem" Smile

Wygląda na to że jest tak jak piszecie, syntezatorowcy są bardziej świadomi i orientują się w ofercie. Keyboardowców nie ma, a raczej są ale nie często, ponieważ od keyboardów są inne fora, bardziej specjalizujące się w tematyce chałturniczej.
Jednak gdy już tu zajrzy jakiś "jednoręki klawiszowiec", to chętnie podejmuję tematykę keyboardów, ponieważ akurat tak się składa że choć sam nie mam i nigdy nie miałem samograja, to wśród tych moich znajomych którzy mają jakieś instrumenty klawiszowe, to sami weselniacy posiadający Tyrosy, Ketrony czy Korgi serii PA Smile Więc coś tam ugryzłem z tego keyboardowego tematu a i jest kogo zapytać w razie czego.

Rysiek nad brakiem tematyki keyboardów nie ubolewa, ale sam nie tak dawno pytał o keyboard dla synka Big Grin

Co do nazwy "organy" to moja mama też tak mówi Smile Zawsze gdy przytaszczyłem do domu czy to Yamahę MODX, czy Kurzweila Forte Se, albo kiedyś tam różne Korgi to słyszałem - "znowu nowe organy kupiłeś" Smile

Odpowiedz
20.02.2020, 23:26,
#5
RE: Protest ;)
(20.02.2020, 22:24)Valtari napisał(a): Rysiek nad brakiem tematyki keyboardów nie ubolewa, ale sam nie tak dawno pytał o keyboard dla synka Big Grin

Fakt, tylko nie wiadomo czy w ogóle dojdzie w najbliższym czasie do takiego zakupu, bo wielkiego zainteresowania keyboardem jednak nie ma. No cóż - dzieci Wink
W każdym razie tematy styli, gotowców i wszelkich tematów umpa, umpa raczej w ogóle by mnie nie interesowały.

(20.02.2020, 22:24)Valtari napisał(a): Co do nazwy "organy" to moja mama też tak mówi Smile

W przypadku starszych ludzi, zwłaszcza kobiet to zupełnie zrozumiałe ale najlepsza (najśmieszniejsza) historia jaką słyszałem i to właśnie od Ciebie, to reakcja twoich kolegów z pracy na zakup Kurzweila. Co sobie przypomnę tę opowieść, to pruję ze śmiechu Big GrinBig GrinBig Grin

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
20.02.2020, 23:51, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.02.2020, 23:52 przez Valtari.)
#6
RE: Protest ;)
No tak Smile Osoby nie zaznajomione z branżą instrumentów klawiszowych pewnie nigdy nie słyszały o takiej firmie jak Kurzweil. więc można tą nazwę różnie usłyszeć Smile
Pewnie gdybym powiedział że mam Rolanda, to zapytali by czy z kluskami i kapustą Smile

Odpowiedz
21.02.2020, 12:20,
#7
RE: Protest ;)
Moja mama z siostrą nazywały kiedyś mojego MPS20 fonetycznie "kurz-wiel", nie "kurcwajl" Nie wyprowadzałem ich z błędu Big Grin

Klawiszowy samouk. Pop, soul, jazz i worship Angel
Roland FP10, Pianoteq (Electric Pianos, Steinway B, Steingraeber, YC5), Ravenscroft 275, Garritan CFX Lite, Emberton Walker 1955, Addictive Keys Modern Upright
Odpowiedz
21.02.2020, 15:12,
#8
RE: Protest ;)
Moi koledzy (z reguły długowłosi) dawno temu kiedy jeszcze grałem w jakiś zespołach próbowali mi wmówić, że ja to gram na parapecie, a to oni grają na instrumentach i nazywali je gitara Wink

Moi rodzice też mówili długo na syntezator organy ale to akurat rozumiałem bo zaczynałem od organów Unitra Student 106 a potem Unitra Estrada 207 AR (chyba Unitra - nie wiem czy nie pomyliłem marki ale było to polski wynalazek Wink )
więc kiedy kupiłem pierwszy syntezator to nie ogarnęli tej zmianyWink

Mama już się nauczyła a tata sam zaczął brzdąkać i nawet ogarnął pluginy więc już nie ma problemuWink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
21.02.2020, 16:54,
#9
RE: Protest ;)
(20.02.2020, 23:51)Valtari napisał(a): No tak Smile Osoby nie zaznajomione z branżą instrumentów klawiszowych pewnie nigdy nie słyszały o takiej firmie jak Kurzweil. więc można tą nazwę różnie usłyszeć Smile

Big Grin Big Grin Big Grin

"Wyłącz tego sKur(z)..." ?? Smile

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
21.02.2020, 19:33,
#10
RE: Protest ;)
Nie bardzo wiem jak przedstawić przebieg rozmowy, o której wspomniał Rysiek bez złamania regulaminu forum Big Grin

Odpowiedz
21.02.2020, 21:54,
#11
RE: Protest ;)
(21.02.2020, 19:33)Valtari napisał(a): Nie bardzo wiem jak przedstawić przebieg rozmowy, o której wspomniał Rysiek bez złamania regulaminu forum Big Grin

Najzwyczajniej wykropkuj te słowa dodając tylko pierwszą literę z przodu.
Dawaj! Historia jest pierwszorzędna Big Grin

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
10.09.2020, 00:19,
#12
RE: Protest ;)
(20.02.2020, 18:23)bestspec napisał(a): Ludzie pytajcie o syntezatory! - nudzę się Wink

No to ja zapytam, co prawda nie "co kupić", ale bardziej "jak używać" Big Grin Wpadł mi na jakieś 2 tygodnie Prophet 6. Kolega zaproponował, że pożyczy, bo i tak nie będzie miał jak grać, więc skorzystałem z propozycji. Możesz polecić jakieś dobre video jak się do tego zabrać, które pokrętło do czego służy i o co w ogóle chodzi w tej całej syntezie? Smile Zastanawiam się też, jakie są techniki gry na tym ustrojstwie, kiedy stosować pitch bend itp.

Klawiszowy samouk. Pop, soul, jazz i worship Angel
Roland FP10, Pianoteq (Electric Pianos, Steinway B, Steingraeber, YC5), Ravenscroft 275, Garritan CFX Lite, Emberton Walker 1955, Addictive Keys Modern Upright
Odpowiedz
10.09.2020, 00:34,
#13
RE: Protest ;)
(10.09.2020, 00:19)Qaroll napisał(a):
(20.02.2020, 18:23)bestspec napisał(a): Ludzie pytajcie o syntezatory! - nudzę się Wink

No to ja zapytam, co prawda nie "co kupić", ale bardziej "jak używać" Big Grin Wpadł mi na jakieś 2 tygodnie Prophet 6. Kolega zaproponował, że pożyczy, bo i tak nie będzie miał jak grać, więc skorzystałem z propozycji. Możesz polecić jakieś dobre video jak się do tego zabrać, które pokrętło do czego służy i o co w ogóle chodzi w tej całej syntezie? Smile Zastanawiam się też, jakie są techniki gry na tym ustrojstwie, kiedy stosować pitch bend itp.

 W temacie filmów nie pomogę bo od wielu lat takie filmy nie bardzo mi były potrzebne ale mogę tylko podpowiedzieć że gałki i suwaki w Prophet masz podpisane więc szukaj filmów ogólnie o syntezatorach analogowych i syntezie bo te same gałki i suwaki (tak samo nazwane) służą do tego samego praktycznie w każdym instrumencie.
To jest tak rozległy temat że na jego zgłębienie na pewno nie wystarczy ci tych 2 tygodni Wink
Skoncentruj się na podstawach i zabawie dźwiękiem nawet w ciemno, bo masz na prawdę mało czasu i lepiej po prostu dać się ponieść Wink

Na początek sprawdź wilmy Video na stronie produktu: https://www.sequential.com/product/prophet-6/

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS