Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domowe studio muzyczne
07.02.2021, 08:49, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.02.2021, 11:16 przez Karlos.)
#1
Domowe studio muzyczne
Witajcie.
Na wstępie, mam nadzieję, że określenie "domowe studio muzyczne" jest odpowiednio użyte w tytule, a nie nadużyte.
Ale do rzeczy. Po kilkunastu latach przerwy w zabawie z muzyką postanowiłem wrócić do tej pasji. Kiedyś Cubase SX połączony z SB LivE Platinum z przednim panelem na sterownikach kxproject (nawet gdzieś jeszcze leży ten zestaw) oraz Gemem i później Korgiem M3.
Teraz posiadam Kurzweil PC4, którego się jeszcze uczę, jednak dostrzegam potrzebę pracy z DAW. Dotychczasowa praca oparta była o słuchawki AKG K240 MKII oraz monitory Alesis M1 Active MKII (już nie posiadam), jest jeszcze Berhinger Eurorack UB1002 (nie był używany).
Dlatego wymyśliłem, że aby w pełni móc cieszyć się muzyką potrzebuję ponownie monitorów bliskiego pola oraz interfejsu audio. Wybór padł na Kali Audio LP-6, jednak z interfejsem mam dylemat, ponieważ nigdy nie pracowałem z tego typu urządzeniem.
W kwestii DAW, pobrałem FL Studio (trial), więc temat otwarty szczególnie, że niektóre interfejsy oferują w komplecie oprogramowanie DAW.
Rozważam urządzenia Presonus AudioBox iTwo, Behringer U-Phoria UMC404HD, a może Presonus 24C, Tascam czy Focusrite Scarlet 2i2.
Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki, ponieważ tak na prawdę nawet nie wiem, czy lepiej, aby Kurzweil przy pracy z DAW być podpięty poprzez USB do komputera, czy poprzez Midi do interfejsu.

Odpowiedz
07.02.2021, 22:11,
#2
RE: Domowe studio muzyczne
(07.02.2021, 08:49)Karlos napisał(a): Witajcie.
Na wstępie, mam nadzieję, że określenie "domowe studio muzyczne" jest odpowiednio użyte w tytule, a nie nadużyte.
Ale do rzeczy. Po kilkunastu latach przerwy w zabawie z muzyką postanowiłem wrócić do tej pasji. Kiedyś Cubase SX połączony z SB LivE Platinum z przednim panelem na sterownikach kxproject (nawet gdzieś jeszcze leży ten zestaw) oraz Gemem i później Korgiem M3.
Teraz posiadam Kurzweil PC4, którego się jeszcze uczę, jednak dostrzegam potrzebę pracy z DAW. Dotychczasowa praca oparta była o słuchawki AKG K240 MKII oraz monitory Alesis M1 Active MKII (już nie posiadam), jest jeszcze Berhinger Eurorack UB1002 (nie był używany).
Dlatego wymyśliłem, że aby w pełni móc cieszyć się muzyką potrzebuję ponownie monitorów bliskiego pola oraz interfejsu audio. Wybór padł na Kali Audio LP-6, jednak z interfejsem mam dylemat, ponieważ nigdy nie pracowałem z tego typu urządzeniem.
W kwestii DAW, pobrałem FL Studio (trial), więc temat otwarty szczególnie, że niektóre interfejsy oferują w komplecie oprogramowanie DAW.
Rozważam urządzenia Presonus AudioBox iTwo, Behringer U-Phoria UMC404HD, a może Presonus 24C, Tascam czy Focusrite Scarlet 2i2.
Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki, ponieważ tak na prawdę nawet nie wiem, czy lepiej, aby Kurzweil przy pracy z DAW być podpięty poprzez USB do komputera, czy poprzez Midi do interfejsu.

Zakładając że monitory będziesz miał podłączone do interfejsu aby móc korzystać też z wirtualnych instrumentów to moim zdaniem warto poszukać interfejsu który potrafi działać bez podłączenia do komputera. Jest to tak zwany tryb Standalone i przyda ci się wtedy kiedy będziesz chciał pograć na samym PC4 bez potrzeby przepinania monitorów do PC4.
Dożo interfejsów z tą funkcją robi Focusrite i TU masz listę interfejsów z tą funkcją (np Scarlett 8i6 3gen). Z wymienionych przez ciebie chyba żaden nie ma tej funkcji.

Podłączenie MIDI z PC4 do interfejsu czy do komputera nie ma aż tak istotnego znaczenia choć kierując się logiką że każde urządzenia wprowadza jakąś latencję (również MIDI) to teoretycznie lepiej wpiąć do komputera. W midi są to jednak tak małe różnice że nie zauważysz żadnej istotnej różnicy więc można uznać że to bez większego znaczenia.

Co do DAW to jego wybór zależy w dużym stopniu od upodobań i przyzwyczajeń i jego intuicyjności itp ale zainteresuj sie może programem Cakewalk bo myślę że potrafi dużo więcej jak FLS w wersji Trial. Cakewalk jeszcze niedawno był płatny jednak teraz po przejęciu go przez inną firmę jest za darmo a to wciąż ten sam profesjonalny DAW co był za grube pieniądze i nadal jest na bieżąco rozwijany. TU masz krótkie porównanie darmowych DAW. Myślę że nie ma rywala wśród darmowych no może jedynie Waveform Free.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
09.02.2021, 18:30,
#3
RE: Domowe studio muzyczne
(07.02.2021, 22:11)bestspec napisał(a): Zakładając że monitory będziesz miał podłączone do interfejsu aby móc korzystać też z wirtualnych instrumentów to moim zdaniem warto poszukać interfejsu który potrafi działać bez podłączenia do komputera. Jest to tak zwany tryb Standalone i przyda ci się wtedy kiedy będziesz chciał pograć na samym PC4 bez potrzeby przepinania monitorów do PC4.
Dożo interfejsów z tą funkcją robi Focusrite i TU masz listę interfejsów z tą funkcją (np Scarlett 8i6 3gen). Z wymienionych przez ciebie chyba żaden nie ma tej funkcji.

Podłączenie MIDI z PC4 do interfejsu czy do komputera nie ma aż tak istotnego znaczenia choć kierując się logiką że każde urządzenia wprowadza jakąś latencję (również MIDI) to teoretycznie lepiej wpiąć do komputera. W midi są to jednak tak małe różnice że nie zauważysz żadnej istotnej różnicy więc można uznać że to bez większego znaczenia.

Co do DAW to jego wybór zależy w dużym stopniu od upodobań i przyzwyczajeń i jego intuicyjności itp ale zainteresuj sie może programem Cakewalk bo myślę że potrafi dużo więcej jak FLS w wersji Trial. Cakewalk jeszcze niedawno był płatny jednak teraz po przejęciu go przez inną firmę jest za darmo a to wciąż ten sam profesjonalny DAW co był za grube pieniądze i nadal jest na bieżąco rozwijany. TU masz krótkie porównanie darmowych DAW. Myślę że nie ma rywala wśród darmowych no może jedynie Waveform Free.

Interfejs, który będzie odtwarzał wirtualne instrumenty bez podłączenia do komputera? Pogubiłem się.
Czy chodzi o to, że interface nie będzie działał, kiedy po usb puścimy jedynie zasilanie?

Odpowiedz
09.02.2021, 19:02,
#4
RE: Domowe studio muzyczne
(09.02.2021, 18:30)Karlos napisał(a):
(07.02.2021, 22:11)bestspec napisał(a): Zakładając że monitory będziesz miał podłączone do interfejsu aby móc korzystać też z wirtualnych instrumentów to moim zdaniem warto poszukać interfejsu który potrafi działać bez podłączenia do komputera. Jest to tak zwany tryb Standalone i przyda ci się wtedy kiedy będziesz chciał pograć na samym PC4 bez potrzeby przepinania monitorów do PC4.
Dożo interfejsów z tą funkcją robi Focusrite i TU masz listę interfejsów z tą funkcją (np Scarlett 8i6 3gen). Z wymienionych przez ciebie chyba żaden nie ma tej funkcji.

Podłączenie MIDI z PC4 do interfejsu czy do komputera nie ma aż tak istotnego znaczenia choć kierując się logiką że każde urządzenia wprowadza jakąś latencję (również MIDI) to teoretycznie lepiej wpiąć do komputera. W midi są to jednak tak małe różnice że nie zauważysz żadnej istotnej różnicy więc można uznać że to bez większego znaczenia.

Co do DAW to jego wybór zależy w dużym stopniu od upodobań i przyzwyczajeń i jego intuicyjności itp ale zainteresuj sie może programem Cakewalk bo myślę że potrafi dużo więcej jak FLS w wersji Trial. Cakewalk jeszcze niedawno był płatny jednak teraz po przejęciu go przez inną firmę jest za darmo a to wciąż ten sam profesjonalny DAW co był za grube pieniądze i nadal jest na bieżąco rozwijany. TU masz krótkie porównanie darmowych DAW. Myślę że nie ma rywala wśród darmowych no może jedynie Waveform Free.

Interfejs, który będzie odtwarzał wirtualne instrumenty bez podłączenia do komputera? Pogubiłem się.
Czy chodzi o to, że interface nie będzie działał, kiedy po usb puścimy jedynie zasilanie?

Nie. Żeby słyszeć i PC4 i wirtualne instrumenty to musisz mieć podłączone monitory do wyjść interfejsu czyli nagłaśniasz interfejs. PC4 masz podłączone kablami audio do Interfejsu.
Teraz jeżeli twój interfejs nie obsługuje Standalone to abyś mógł słyszeć swoje PC4 z monitorów podłączonych do interfejsu to zawsze musi być włączony komputer i być podłączony przez USB z interfejsem. Zakładając że czasem będziesz chciał pograć tylko na PC4 nie korzystając z DAW i wirtualnych instrumentów (więc teoretycznie mógł być wyłączyć komputer) to nie da rady bez przepinania monitorów z interfejsu do PC4 bo jeśli wyłączysz komputer to interfejs bez Standalone przestaje działać i w twoich monitorach cisza.
Interfejsy bez Standalone do działania zawsze potrzebują podłączenia do włączonego komputera.
Interfejsy ze Standalone nie wymagają ciągłego podłączenia do działąjącego komputera i jeśli są od niego odłączone albo komputer ten nie działa (jest wyłączony) to same działają jak prosty mikser.
Interfejsy ze Standalone nigdy nie wykorzystują zasilania z USB tylko ze swojego osobnego zasilacza.
To czy interfejs ma osobny zasilacz czy jest zasilany bezpośrednio z USB nie przesądza czy będzie działać w Standalone. Większość interfejsów ma osobne zasilanie a opcji Standalone i tak nie ma.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
10.02.2021, 11:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.02.2021, 14:36 przez Karlos.)
#5
RE: Domowe studio muzyczne
Już rozumiem.
Podsumowując moje jednoosobowe studio domowe:
1) DAW do domowej zabawy - Cakewalk by BandLab jest darmowy po rejestracji. To wystarczające narzędzie do pracy. Ewentualnie rozważam FL Studio (producer edition), ale to wydatek już 600 zł, więc nie wiem czy warto.
2) Interface audio - Słuszna sugestia, z naszej korespondencji, dotycząca możliwości wygodnego nagrywania np. z gitarzystą, jednak kwota 1000 zł za Scarlett 8i6 3gen jest wysoka w porównaniu z innymi interfejsami. Dla funkcji standalone? A co powiesz na temat Behringera UMC204HD czy Behringer UMC404HD? Za połowę kwoty Forucrite 8i6.
Zauważyłem również urządzenia jak Soundcraft Notepad 12FX czy Mackie ProFX 6V3, które są combo miksera oraz interfejsu audio. Ten pierwszy również posiada funkcję standalone.
To będzie moje hobbistyczne zajęcie, choc rynek zna przypadki artystów, którzy wypłynęli dopiero po 40-tce Smile. Szukam rozsądku pomiędzy możliwościami, z których będę korzystał a kwotą, którą muszę zapłacić.

Odpowiedz
10.02.2021, 18:50,
#6
RE: Domowe studio muzyczne
(10.02.2021, 11:25)Karlos napisał(a): Już rozumiem.
Podsumowując moje jednoosobowe studio domowe:
1) DAW do domowej zabawy - Cakewalk by BandLab jest darmowy po rejestracji. To wystarczające narzędzie do pracy. Ewentualnie rozważam FL Studio (producer edition), ale to wydatek już 600 zł, więc nie wiem czy warto.
2) Interface audio - Słuszna sugestia, z naszej korespondencji, dotycząca możliwości wygodnego nagrywania np. z gitarzystą, jednak kwota 1000 zł za Scarlett 8i6 3gen jest wysoka w porównaniu z innymi interfejsami. Dla funkcji standalone? A co powiesz na temat Behringera UMC204HD czy Behringer UMC404HD? Za połowę kwoty Forucrite 8i6.
Zauważyłem również urządzenia jak Soundcraft Notepad 12FX czy Mackie ProFX 6V3, które są combo miksera oraz interfejsu audio. Ten pierwszy również posiada funkcję standalone.
To będzie moje hobbistyczne zajęcie, choc rynek zna przypadki artystów, którzy wypłynęli dopiero po 40-tce Smile. Szukam rozsądku pomiędzy możliwościami, z których będę korzystał a kwotą, którą muszę zapłacić.

Behringera nie znam podobnie jak dwóch pozostałych urządzeń które wymieniłeś. Behringer kiedyś był znany ze średniej jakości wykonania jednak od kilku lat próbują to wymazać z tym że od tej pory są najbardziej znani z tego że podrabiają sprawdzone rozwiązania innych firm a szczególnie robią klony znanych starych syntezatorów i robią to ponoć dobrze i w dobrej cenie.
Co do Soundcraft Notepad 12FX czy Mackie ProFX 6V3 to na pewno wygodne rozwiązania bo łatwiej kręcić fizycznymi gałkami i potencjometrami niż myszką na ekranie jednak myślę że interfejsy audio jakie w nich siedzą są dla minimum przyzwoitości związanej z nagrywaniem materiału audio w DAW a raczej nie liczył bym że ich sterowniki zapewnią niską latencję na poziomie wspomnianego Scarlett choć może się mylę nie wiem (nie miałęm ich fizycznie pod ręką) ale znajomy który kupił markowy mikser że zintegrowanym interfejsem za ponad 3000zł zderzył się właśnie z takim mankamentem że właśnie ten interfejs ma sporą latencję co nie bardzo się nadaje do wirtualnych instrumentów a bardziej do nagrywania ścieżek audio.
Zawsze możesz kupić przez internet i jak ci nie podejdzie to oddajesz.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
11.02.2021, 12:42,
#7
RE: Domowe studio muzyczne
Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki i sugestie.

Odpowiedz
29.11.2021, 16:31,
#8
RE: Domowe studio muzyczne
Dzień dobry, chcę stworzyć domowe studio.
Od około 9 lat lubię muzykę.
Na początku zacząłem doskonalić grę na gitarze basowej. Trzy lata temu zacząłem opanowywać grę na gitarze elektrycznej. Po drodze staram się opanować syntezator do tworzenia aranżacji.
Mam syntezator Cassio mz-x500
Wymaganego sprzętu jest już całkiem sporo. Brakuje jednak interfejsu audio – Steinberg UR44 i automatu perkusyjnego Singular Sound BeatBuddy.
To jest moim zdaniem PODSTAWOWA rzecz, której brakuje do ukończenia mojego domowego studia. Oprócz dojazdów i peryferii.
Sprzęt kupiłem w niemieckim sklepie muzycznym. Mieszkam w Petersburgu. Ceny sprzętu muzycznego są tu dość wysokie. Czy możesz mi powiedzieć, może w Polsce będę mógł bardziej opłacalnie kupić te dwa produkty? Ponadto chcę zsynchronizować BeatBuddy z Looperem BOSS RC-500. Ale potrzebujesz adaptera i pewnych przewodów. Tak nie jest w Petersburgu.
Wyjeżdżam 17-go do pracy w zachodniej Polsce. Przez około pół roku. Będę pracował w mieście Osina. Czy ktoś wie, czy w tych miejscach są dobre sklepy muzyczne?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mikser do domowego studio zagoor 6 7,569 07.06.2020, 22:11
Ostatni post: bestspec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS