Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budżetowy keyboard dla początkującego.
08.01.2021, 16:37,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(08.01.2021, 15:18)pawelsz napisał(a): Fp60 też ma tę samą klawiaturę więc porównasz

Kurde już jestem po oględzinach, dopiero przeczytałem posta, że Fp60 ma taką samą klawiaturę jak fp30. Przy czym Yamaha p125 nie zrobiła na mnie efektu wow, szczególnie jakosc klawiatury(dźwięk faktycznie dobry) lecz z tego powodu stanęło na Rolandzie fp30.Dzieki Wam bardzo za pomoc. Mam nadzieje, że uda mi się go szybko dorwać i będzie mi dobrze służył

Odpowiedz
08.01.2021, 16:51, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.01.2021, 16:53 przez pawelsz.)
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
FP-60 to w sumie wygląd i funkcje praktycznie jak w FP-90, ale klawiatura jak w FP-30 i silnik brzmieniowy chyba także jeśli nie identyczny to baaaardzo podobny. Bo FP-90 ma tzw. modelling, czyli dalszy krok w stronę odejścia od próbek na rzecz dźwięku "obliczanego".

EDIT: No, a ja za późno przeczytałem i odpisałem Smile końcem końców jeśli wyczułeś, że klawiatura P-125 jest nie wystarczająca, powinieneś być zadowolony z Rolanda.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
11.01.2021, 22:06,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(08.01.2021, 16:37)Luxter napisał(a):
(08.01.2021, 15:18)pawelsz napisał(a): Fp60 też ma tę samą klawiaturę więc porównasz

Kurde już jestem po oględzinach, dopiero przeczytałem posta, że Fp60 ma taką samą klawiaturę jak fp30. Przy czym Yamaha p125 nie zrobiła na mnie efektu wow, szczególnie jakosc klawiatury(dźwięk faktycznie dobry) lecz z tego powodu stanęło na Rolandzie fp30.Dzieki Wam bardzo za pomoc. Mam nadzieje, że uda mi się go szybko dorwać i będzie mi dobrze służył

Jeśli jeszcze nie kupiłeś to może warto się zainteresować że właśnie Roland odświeżył  całą linię pianin FP i może warto kupić najnowszą wersję z "X" w nazwie bo nowa seria nazywa się FP-X

https://forum.muzykuj.com/showthread.php?tid=3201

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
12.01.2021, 17:39,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
FP-30X ma wyjścia liniowe! Poszli po rozum.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
27.01.2021, 10:10, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2021, 10:20 przez Luxter.)
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(11.01.2021, 22:06)bestspec napisał(a):
(08.01.2021, 16:37)Luxter napisał(a):
(08.01.2021, 15:18)pawelsz napisał(a): Fp60 też ma tę samą klawiaturę więc porównasz

Kurde już jestem po oględzinach, dopiero przeczytałem posta, że Fp60 ma taką samą klawiaturę jak fp30. Przy czym Yamaha p125 nie zrobiła na mnie efektu wow, szczególnie jakosc klawiatury(dźwięk faktycznie dobry) lecz z tego powodu stanęło na Rolandzie fp30.Dzieki Wam bardzo za pomoc. Mam nadzieje, że uda mi się go szybko dorwać i będzie mi dobrze służył

Jeśli jeszcze nie kupiłeś to może warto się zainteresować że właśnie Roland odświeżył  całą linię pianin FP i może warto kupić najnowszą wersję z "X" w nazwie bo nowa seria nazywa się FP-X

https://forum.muzykuj.com/showthread.php?tid=3201
Troszke mnie tu nie bylo, przepraszaszam
FPX30X to juz ponad 3tys, poza tym, juz jedzie do mnie Fp30, ale chyba powinienem byc zadowolony z wyboru mimo wszystko? Tongue

Odpowiedz
27.01.2021, 12:10,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Ten X to żadna wielka rewolucja, więc wiele nie tracisz. Widzę, że ceny poszybowały. Teraz FP-30 to jakieś 2800. Pamiętam gdy były jakieś 2 lata temu po około 2200... Przy odrobinie szczęścia do wyrwania za 2000. Pomarzyć.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
27.01.2021, 22:34,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Witam. Sam jestem mocno początkujący i zakupiłem naraz 2 instrumenty.(Mam żonę skrzypaczkę więc nie było problemu z pozwoleniem). Kupiłem za ok 1100PLN Rolanda GO Keys oraz Pianino Kawai CN29. ROLAND miał być dla dzieci (4 i 2 lata) a pianino dla mnie do nauki. Skończyło się na tym że gram na Rolandzie 90% czasu i jak się czegoś nauczę dopiero siadam do pianina. Pianino rzeczywiście brzmi natomiast słabo współgra z aplikacjami do nauki które uważam bez nauczyciela sa pomocne.

Dodatkowo moja 4 letnia córka nauczyła się grać i do Rolanda jest kolejka, więc polecam. Może uda Ci się zakupić go używanego poniżej tysiąca.

Odpowiedz
27.02.2021, 18:03,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Witam. Przymierzam się do zakupu Yamaha Ez300, czy to dobry wybór do nauki dla kogoś kto nigdy nie miał styczności z instrumentami klawiszowymi.

Odpowiedz
27.02.2021, 18:57,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Witaj.
Ex300 to keyboard z podświetlanymi klawiszami, podążanie za światełkami jak dla mnie nie ma nic wspólnego z nauką, a bardziej przypomina korzystanie z miernika czasu reakcji podczas badań psychotechnicznych Smile

https://www.youtube.com/watch?v=qvjfQg3UZCM

Odpowiedz
27.02.2021, 19:10, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.02.2021, 19:39 przez jacek.)
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Ok, to co proponujesz, myślałem że na początek to dobra decyzja i jak złapię bakcyla to sprzedam i kupię jakiś model droższy.
Dodam że mogę wydać kwotę około 4000zł. Klawisz ma służyć tylko do grania w domu

Odpowiedz
27.02.2021, 19:59,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
A co chciałbyś grać, jaki repertuar, jaki poziom by Ciebie zadowalał. Chcesz nauczyć się grać na dwie ręce, interesuje Ciebie gra klasycznie brzmieniem fortepianu, czy chcesz wspomagać się podkładami (stylami) z keyboardu i grać tylko melodie prawą ręką ?
Daj przykłady repertuaru, który chciałbyś w przyszłości umieć zagrać.

Odpowiedz
27.02.2021, 20:10,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Mój repertuar to dance, oraz pop i rock z lat 80-90. Chciałbym się wspomagać podkładami.
Gra oczywiście łatwiejsza tylko prawą ręką ale nie wykluczam że będę stawiał sobie wyzwania aby i lewa ręka dołączyła.

Odpowiedz
27.02.2021, 20:28,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Więc bardzo ciekawą propozycją byłaby Yamaha DGX670

https://www.youtube.com/watch?v=q03RbhZLAic

Jest to połączenie keyboardu z pianinem cyfrowym, a więc otrzymujesz 88 ważonych klawiszy, bardzo dobrej jakości brzmienia, w tym próbka fortepianu koncertowego Yamaha CFX, oraz całą sekcję keyboardu z podkładami.
Jest to najnowszy model i zastąpił poprzedni DGX660, zakładam że na tą chwilę częściej spotkasz w sklepie tego właśnie poprzednika.

Rozumiem że bezpieczniej byłoby dla Ciebie kupić na początek coś tańszego, ale tu pojawia się problem, bo kupując coś na pograniczu zabawki, szybko znudzisz się nie najlepszej jakości brzmieniami, po prostu instrument nie zainspiruje Ciebie, nie wciągnie i szybko wyląduje w kartonie.

Co do nauki, to najlepiej wykupić kilka lekcji u nauczyciela gry na pianinie, myślę że obecnie takie lekcje można zorganizować przez jakiś komunikator, byle tylko można było się widzieć nawzajem z nauczycielem który pokaże jak zająć odpowiednią pozycję, jak ułożyć dłonie a następnie zada ćwiczenia. Jeśli będzie to zbyt duży koszt, to później można skorzystać z jakiejś aplikacji, jednak na sam początek uważam że nauczyciel pokaże i nauczy więcej niż jakakolwiek aplikacja

Odpowiedz
27.02.2021, 20:36,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(27.02.2021, 20:10)jacek napisał(a): Mój repertuar to dance, oraz pop i rock z lat 80-90. Chciałbym się wspomagać podkładami.
Gra oczywiście łatwiejsza tylko prawą ręką ale nie wykluczam że będę stawiał sobie wyzwania aby i lewa ręka dołączyła.

Czyli moim zdaniem nie ma sensu brnąć w coś z klawiaturą z mechanizmem młoteczkowym tylko od razu kupić jakiś keyboard z przyzwoita klawiaturą syntezatorową. Najlepiej coś popularnego, a nie jakieś nietypowe rozwiązanie żeby łatwo było ewentualnie sprzedać niewiele tracąc jeśli braknie zapału na kontynuowanie pasji. Keyboardy to nie moja domena więc nie rzucę konkretnego modelu ale koledzy zapewne coś doradzą.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
27.02.2021, 20:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.02.2021, 21:01 przez Valtari.)
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(27.02.2021, 20:36)bestspec napisał(a):
(27.02.2021, 20:10)jacek napisał(a): Mój repertuar to dance, oraz pop i rock z lat 80-90. Chciałbym się wspomagać podkładami.
Gra oczywiście łatwiejsza tylko prawą ręką ale nie wykluczam że będę stawiał sobie wyzwania aby i lewa ręka dołączyła.

Czyli moim zdaniem nie ma sensu brnąć w coś z klawiaturą z mechanizmem młoteczkowym tylko od razu kupić jakiś keyboard z przyzwoita klawiaturą syntezatorową. Najlepiej coś popularnego, a nie jakieś nietypowe rozwiązanie żeby łatwo było ewentualnie sprzedać niewiele tracąc jeśli braknie zapału na kontynuowanie pasji. Keyboardy to nie moja domena więc nie rzucę konkretnego modelu ale koledzy zapewne coś doradzą.
Tylko że kolega Jacek wspomniał o ambicjach gry na dwie ręce i tu przydałoby się więcej niż 5 oktaw. 76 klawiszy z fajną klawiaturą syntezatorową spotkamy w topowym Genosie lub Korgu PA4x-76. Jest jeszcze Yamaha PSR-EW310 i 410 z 76 klawiszami i to też
była by ciekawa propozycja na początek. Ale nie brzmi tak dobrze jak DGX a podkłady pochodzą z budżetowej serii PSR-E.
Natomiast klawiatura w DGX670 jest ważona i myślę że to na plus w kwestii nauki, natomiast nie jest tak ciężka żeby nie dało się grać innymi brzmieniami niż fortepian.

Odpowiedz
27.02.2021, 21:06,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Jak już zapadła decyzja nauki a zawsze było to moim marzeniem to byłem napalony na zakup Yamaha PSR SX700, później stwierdziłem że na początek to używana S670 on a teraz EZ300. Czyli moja pierwsza decyzja była najbardziej trafna z SX700 a być może tak jak piszesz DGX670 najodpowiedniejszy.
Dodam tylko że boję się zakupu w okolicach 4000zł i po czasie okaże się że instrument będzie spakowany w kartonie. Dlatego myślałem o prostym edukacyjnym klawiszu ale widać że się myliłem.

Odpowiedz
27.02.2021, 21:18,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Z serii SX jest jeszcze PSR SX600. Tańszy od SX700 choć też fajny, nowoczesne brzmienia i podkłady.
To najnowszy model z serii SX. Tylko te 61 klawiszy (5 oktaw) trochę mało do gry na dwie ręce.

Odpowiedz
27.02.2021, 21:52,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Dobrze że się do was odezwałem bo byłem dzisiaj w sklepie muzycznym i dobrze że nie było ez300 bo na pewno bym go kupił.
Natomiast był sx700 zrobił na mnie ogromne wrażenie ale pomyślałem że to instrument na mój kolejny etap w rozwoju muzycznym.
Ogromnie Wam dziękuje za poradę, rozwianie moich wątpliwości chyba będę celował w sx600 lub sx700.

Odpowiedz
27.02.2021, 22:16,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
SX600 wyraźnie tańszy a brzmieniowo na pewno Ciebie zadowoli, podkłady też nowoczesne i do każdego rodzaju muzyki. W kwestii obsługi SX600 nie ma dotykowego wyświetlacza, w SX700 jest dotykowy więc na pewno wygodniej obsługuje się ten droższy, mniej klikania po przyciskach.

Odpowiedz
28.02.2021, 14:54,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
SX700 to pewnie będzie taki złoty środek, bo może służyć przez długie lata, to średnia półka. SX600 nie ma dotykowego wyświetlacza i troszkę inaczej zachowuje się klawiatura.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
07.03.2021, 13:12,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Witam ponownie.
Muszę się pochwalić, że jestem już od trzech dni szczęśliwym posiadaczem PSR-SX700.
Cóż, duże wyzwanie przede mną, ćwiczę gamy, uczę się nazewnictwa klawiszy i pierwsze czytanie nut i ich brzdękanie, lecz obawiam się że mogę popełniać jakieś złe nawyki. W związku z tym że dobrze pokierowaliście mnie w zakupie instrumentu to prosiłbym jeszcze o poradę jak się szkolić. Dodam że nie mam możliwości nauki u nauczyciela stacjonarnego, mieszkam w bardzo małej miejscowości.
Po obserwacji w necie to wiele kursów wydają mi się typowym naciągactwem.
Przepraszam za ten post bo pewnie powinien być napisany w innej zakładce.

Odpowiedz
07.03.2021, 20:42,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
O, to super że skończyło się na instrumencie, który od początku robił na Tobie największe wrażenie !

Co do nauki ,to nigdy nie korzystałem z żadnych aplikacji, uczyłem się w czasach gdy takie rzeczy nie istniały, komputera też nikt wtedy nie miał Smile.
Można spróbować lekcje przez Skype czy Whatsapp, wpisz sobie w google nauka gry online i z pewnością coś się znajdzie. Ja znalazłem na szybko coś takiego

https://online.grajzdarkiem.pl/warsztaty

Można też przejrzeć któreś z tych filmów.
https://www.youtube.com/results?search_q...eyboardzie

Odpowiedz
01.04.2021, 19:30,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Wracam z tematem jak bumerang. Nadal nic nie kupiłem. Męczę zdobycznego PSR-F50, który jest zabawką i mnie zniechęca do grania. Na wbudowanych podkładach nie umiem grać tego co chcę, a bez podkładów brzmi to co najmniej słabo. Tym bardziej, że gram jedną ręką. Mam tylko jedno pytanie jeszcze, no może dwa. Czy Korg faktycznie nic nie wypuści za Pa300? Oraz czy kupując SX600 bardzo odczuję brak dotykowego ekranu? Chyba tylko to mnie powstrzymuje i każe czekać na coś od Korga w podobnej cenie czyli +/- 3000zł.

Odpowiedz
02.04.2021, 06:18, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.04.2021, 06:20 przez Valtari.)
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Ja stawiam że będzie następca PA300, tylko że brak konkretnych informacji kiedy miałaby się nowa seria pokazać. Wiesz, czasami firmy wrzucają jakieś zajawki, przeciekają jakieś zdjęcia, tak się dzieje najczęściej przed targami. Bywa też tak że nagle pojawia się na stronie producenta nowy model, z zaskoczenia, bez wcześniejszych zapowiedzi.
Teraz pytanie gdzie ten nowy, najtańszy PA będzie pozycjonowany. Yamaha ma trzy modele PSR-SX, Korg dwa modele PA (Pa700 i PA1000, nie liczę flagowego PA4X) a PA300 pozostał jeszcze w ofercie z poprzedniej serii. Następca PA300 myślę że będzie konkurował z PSR-SX600, ale jako nowość cena nie będzie jakaś okazyjna, nie może też być konkurencją dla Korga i3, będzie zapewne pozycjonowany wyżej z ceną w okolicach bliżej 4 tys.

Czy odczujesz brak dotykowego ekranu ? Z jednej strony tak, bo dotykowy ekran to wygodniejsza obsługa i nie zużywają się tak intensywnie przyciski, bo rzadziej je naciskasz. Ale nigdy nie miałeś takiego instrumentu, więc łatwiej będzie Ci zaakceptować brak dotykowego ekranu.

Widzę takie rozwiązanie dla Ciebie: albo przemyśl wzięcie PSR-SX700 z opcją wpłaty tyle, ile możesz a reszta na raty, albo weź PSR-SX600 a jak wyjdzie nowy PA i się na niego napalisz, to Yamahę powinno się łatwo sprzedać i wówczas zmienisz na Korga. Pamiętaj tylko że zakup Korga zaraz po debiucie nie koniecznie jest dobrym rozwiązaniem, zazwyczaj po około roku cena trochę spada a poza tym nowe modele mają jeszcze błędy w systemie, których nie udało się wychwycić przed wprowadzeniem do sprzedaży. Flagowy PA4x na początku odstawiał takie numery że tylko twardy reset pomagał, dopiero po kilku aktualizacjach systemu zaczął pracować stabilnie.

Odpowiedz
02.04.2021, 11:10,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Dziękuję za znów wyczerpującą odpowiedź. Dodam tylko, że muszę mieć wejście na mikrofon dlatego Pa300 odpada i się zastanawiam jaki będzie następca, a jakoś Korg bardziej do mnie trafia niż Yamaha. SX700 już za drogi, tak jak Pa700. Niestety 3kzł to granica. 4-5 tysięcy złotych i tak nie dam bo nie mam i raty nie wchodzą w grę.

Odpowiedz
07.12.2021, 17:45,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Jeśli chodzi o coś bardziej budżetowego, ale fajnego jakościowo z różnymi trybami to polecam: https://top-music.pl/pl/shop/product/art...a-5-oktaw/
A jeśli chcesz coś lepszego poniżej tysiąca to Casio jak najbardziej będzie okej: https://top-music.pl/pl/shop/product/cas...dukacyjny/

Odpowiedz
07.01.2022, 15:36,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
A czy warto taki model kupić dla 10 latka? https://sklepakord.pl/zimusa-76.html ? Chłopak dopiero zaczyna przygodę w temacie

Odpowiedz
08.01.2022, 14:10,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Co doradzicie w budżecie 2000-3500zl? Sprzęt nie musi być nowy, do gry z podkładami/stylami, obecnie gra prawą ręką ale lewa chętnie dołącza. Myślałem nad Tyrosem 2 ale sprzęt już trochę lat ma i zbyt dużego wyboru nie ma. Tyros 3 już znacznie droższy. Może nowszy (ale z niższej półki) PSR-S770 będzie dobrym "odpowiednikiem"? Korg zniechęca mnie samym wyglądem - jak można zrobić granatowy czy brązowy keyboard...  Confused

Z góry dzięki za pomoc.

Odpowiedz
08.01.2022, 17:10,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(08.01.2022, 14:10)stig napisał(a): Co doradzicie w budżecie 2000-3500zl? Sprzęt nie musi być nowy, do gry z podkładami/stylami, obecnie gra prawą ręką ale lewa chętnie dołącza. Myślałem nad Tyrosem 2 ale sprzęt już trochę lat ma i zbyt dużego wyboru nie ma. Tyros 3 już znacznie droższy. Może nowszy (ale z niższej półki) PSR-S770 będzie dobrym "odpowiednikiem"? Korg zniechęca mnie samym wyglądem - jak można zrobić granatowy czy brązowy keyboard...  Confused

Z góry dzięki za pomoc.

Myślę, że 770 będzie dobrym wyborem. Był bardzo polecany. Nowszy 775 niewiele wnosił, a potem wyszła już aktualna seria SX z dotykowym wyświetlaczem. Raczej nie kupiłbym prawie 20-letniego Tyrosa.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
08.01.2022, 17:14,
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
(07.01.2022, 15:36)Zosiuchna napisał(a): A czy warto taki model kupić dla 10 latka? https://sklepakord.pl/zimusa-76.html ? Chłopak dopiero zaczyna przygodę w temacie

Dla 5-latka może jeszcze tak, ale to coś nie ma nawet pełnowymiarowych klawiszy, więc dla 10-latka zdecydowanie odradzam. Pełnowymiarowe klawisze, co najmniej 61 i klawiatura dynamiczna (wrażliwa na siłę uderzenia) to takie minimum, którym można się interesować.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ktory Keyboard? bartwylye 9 442 08.03.2024, 14:03
Ostatni post: bartwylye
  Perkusja dla 9-latka. celgz 4 598 21.02.2024, 18:42
Ostatni post: celgz
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,194 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  Keyboard do 5500zl baambaam 2 643 08.09.2023, 16:41
Ostatni post: baambaam

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS