Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland Fantom
07.09.2019, 09:23,
#31
RE: Roland Fantom
Fajne demko

https://m.youtube.com/watch?v=4xK33FmiW24

Odpowiedz
07.09.2019, 17:23, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.09.2019, 18:12 przez Valtari.)
#32
RE: Roland Fantom
Czy również odnosicie wrażenie że przy projektowaniu wyglądu Fantoma ktoś zapatrzył się na Montage ? Smile
Napotykam takie komentarze pod prezentacjami na Yoytube, że Fantom to brat Montage, albo że jak na rok 2019 to instrument nic innowacyjnego nie wniósł.
Jako zwolennik workstation obawiam się że jeżeli instrument zostanie przyjęty chłodno a sprzedaż będzie kiepska to Roland już definitywnie porzuci tego typu instrumenty a na pewno jako flagowce gdzie koszta produkcji są wysokie.
Osobiście uważam że albo Fantom powinien pojawić się znacznie wcześniej (kilka lat temu) albo jeżeli teraz, to jednak powinien być bardziej innowacyjny a sam design mocniej wyróżniający go wizualnie od konkurencji.
Całe szczęście że Yamaha ma świecącą pulsującą gałę, nie będą się myliły Big Grin

Super te ostatnie demo ! Smile

Odpowiedz
07.09.2019, 19:17, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.09.2019, 19:18 przez irask.)
#33
RE: Roland Fantom
(07.09.2019, 17:23)Valtari napisał(a): Czy również odnosicie wrażenie że przy projektowaniu wyglądu Fantoma ktoś zapatrzył się na Montage ?

O tym samym pomyślałem jak pierwszy raz ujrzałem nowego Fantoma. W moim odczuciu jednak Fantom lepiej jest wykonany i ciekawiej brzmi od konkurencji. Kolejna kwestia to obsługa/interfejs w Rolku chyba najwięcej gał do kręcenia. Big Grin

Odpowiedz
07.09.2019, 19:32,
#34
RE: Roland Fantom
(07.09.2019, 17:23)Valtari napisał(a): Czy również odnosicie wrażenie że przy projektowaniu wyglądu Fantoma ktoś zapatrzył się na Montage ? Smile

Dlaczego? Bo ma ekran dotykowy i 8 gałek i 8 suwaków? To nic szczególnie wyróżniającego taki instrument. Spójrz na prawą stronę panelu, zupełnie inny. Że ma ekran dotykowy? Niedługo wszystkie będą mieć, a pierwszy był pewnie Kronos. Tak samo jak wszystkie tego typu instrumentu mają kółko jog dial.
Yamaha nie ma:
- rolandowskiego joysticka - roland ma za to i kółka i joystick
- knobów pod ekranem które dodatkowo są przyciskami, na pewno bardzo sprawnie i szybko wprowadza się nimi dane
- przycisków kategorii ułożonych w jednej linii i służących jednocześnie do obsługi sekwencera w trybie TR
- Yamaha nie ma padów, wielofunkcyjnych zresztą
- wyjść gate i cv, czymkolwiek są, ogólnie nie widziałem jeszcze w klawiszu tylu rozmaitych gniazd ile ma nowy Fantom
- raczej nie ma motional pada do morphingu stref

Roland nie ma za to:
- super knoba
- syntezy FM-X , ma za to swoje jakieś tam VA ze strukturami tak?

Generalnie panel Rolanda wygląda mi na bardziej przejrzysty, fajnie podzielony na strefy, ale to typowe dla Yamahy, że lubią dawać jednakowe przyciski do wszystkiego niczym w Nordzie.

W zasadzie to wszyscy odgapili od Kurzweila suwaki i przyciski do nich... Smile

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
07.09.2019, 19:59,
#35
RE: Roland Fantom
Też zwróciłem uwage że jest duże podobieństwo do Montage odnoścnie osadzenia wyświetlacza ale i jego grafika jest podobna (kafelki) Wink W korgu jednak inaczej wyglądają.
Ilość dodatkowych złączy i stopień integracji z DAW i instrumentami Apple (mam nadzieję że dojdą też inne) to jednak przewaga po stronie Rolanda.
Yamaha ma FM-X a Roland na VA ale to jednak Roland ma większe możliwości wykręcania czegoś ciekawego z toru syntezy oraz super sequencer itp więc wydaje mia się że zdecydowana przewaga po stronie Rolanda bo to pełnowymiarowy Workastation czym Montage trudno nazwać.
U Yamahy na plus możliwość wgrywani banków z multisamplami a Roland tylko pojedynczy sampel co oznacza że nowych fortepianów sie nie wgra jak np Bosendorfer dla Montage czy Modx (w tym aspeckie niestety pozostali na poziomie Rolanda FA - miejmy nadzieje że aktualizacje wniosą możliwość wgrywanie i obróbke multusampli jak się to zadziało w starszych Fantomach).
Dla mnie wielka zagadką jest pojawiający sie w kilku miejscach opis na stronie Rolanda "Expandable sound engine" - w jaki sposób można będzie to rozszerzać bo przecież ja rozumie że "sound engine" to V-piano i ZEN-Core więc co miały by dojść nowe silniki jakieś? To był by czad Wink

U Yamahy moim zdaniem było błędem przejście na tylko barwy typu Performances. Robisz sobie set do utworu pod sequencer i weź człowieku sobie podmień np fortepian na taki który składa się z większej ilości partów jak ten który chcemy wymienić Wink powodzenia życzę Wink
Tradycyjne podejście które pozostało u Rolanda zdecydowanie bardziej mi leży.
W jednej prezentacji usłyszałem że Fantom ma dużą moc obliczeniową bo jego bazą są 4 procesory a jego interfejs głosowy na wyjściu jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem i najwyższej jakości ze wszystkich obecnie stosowanych na rynku w instrumentach (ciekawe co tam wsadzili)
Zaczęły już się w sklepach pojawiać informacje o polifonii i dla ZEN-Core to 256 głosów, a dla V-Piano nieograniczona.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.09.2019, 20:24,
#36
RE: Roland Fantom
Jak w JUNO-DS dało się zrobić multisample to w Fantomie na pewno się da. Właśnie posluchałem tej demowki "ostatniej" od gattobus. WOW. Instrument brzmi potężnie, ciepło, przyjemnie. Swojego FA mam chyba już nieźle rozgryzionego i tam raczej tak dobrych barw nie ma, nawet gdyby nałożyć miliony arpeggiatorow i efektów. Sporo jest podobieństw do FA jeśli chodzi o funkcje ale jednak Fantom bardziej rozbudowany i o nieco innej architekturze. Ogólnie arpeggiator w FA działa niezbyt dobrze szczególnie przy ustawieniu CHORD po zagraniu akordu słychać jeden dźwięk a później dopiero powtarza grany akord.

nie ogarniam o co chodzi z dwoma rzędami przycisków od stref jednym nad knobami drugim pod, mógłby ktoś wyjaśnić?

Też nie bardzo rozumiem odejście Yamahy od pojedynczych barw i obecności tylko trybu performance.

Ciekawe jeszcze jak w tym Rolandzie z barwami akustycznymi innymi niż fortepiany ale to w sumie i tak instrument stworzony do muzyki elektronicznej, czerpiący z rolandowskiego dziedzictwa syntezatorów analogowych, tak to czuję.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
07.09.2019, 20:51,
#37
RE: Roland Fantom
(07.09.2019, 20:24)pawelsz napisał(a): Jak w JUNO-DS dało się zrobić multisample to w Fantomie na pewno się da.

No właśnie obawiam się że może się nie dać bo chyba w FA do dziś się nie udało a w nowych Fantomach wygląda jak by przenieśli to samo rozwiązanie z FA oparte na samplerze SP-404SX. Popraw mnie ale chyba przy ostatnie wersji aktualizacji firmwaru do FA nie dodali multisampli jak w DS?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.09.2019, 20:54,
#38
RE: Roland Fantom
Również jestem ciekawy brzmień akustycznych. Instrumenty typu workstation powinny mieć raczej charakter uniwersalny w kwestii brzmień, ukierunkowanie takiego instrumentu na jakiś gatunek muzyczny mogłoby odbić się na sprzedaży. Na pokładzie mamy 3.5 tyś brzmień więc powinno zmieścić się wszystko, od fletu po śpiew humbaków Smile
W Fa mamy 2 tyś brzmień ale wiele jest bardzo podobnych, szczególnie z grupy syntetyków. Niektóre różnią się po między sobą tylko ustawieniem cutoff. W Fantomie liczę na większą różnorodność, 3.5 tys brzmień ale z ilu sampli ? Smile
Co do podobieństwa do Montage, to mam na myśli tylko wygląd ! Kronos ma również dotykowy wyświetlacz i suwaki ale wygląda zupełnie inaczej. Jest taki mroczno ciemny i taki wygląd Korg utrzymuje od początku, od modelu M1. Kurzweila również nikt nie pomyli z Yamahą. Natomiast Fantom i Montage wizualnie są zaprojektowanie w tym samym stylu. Nie wyliczajcie różnic typu pady, sekcja potencjometrów itp. Chodzi o pierwsze spojrzenie

Odpowiedz
07.09.2019, 21:00,
#39
RE: Roland Fantom
Nie ma multisampli w FA w wersji 2.03.
spojrzałem do pliku sound list i wygląda że są i akustyczne, sporo ma znajome nazwy, plik ułożony niestety według banków a nie kategorii. Ale najwięcej synth bassow synth stringów synth padów itd... Także te ileś tam prawie identycznych padów też może się tam znaleźć Wink

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
07.09.2019, 21:02,
#40
RE: Roland Fantom
Porównanie: https://www.youtube.com/watch?v=__aLOg9QDck

Szczerze mówiąc bawią mnie takie porównania bo są dla mnie bardzo mało miarodajne a to to już przerosło wszystkie Wink Po co ktoś robi takie filmiki?

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.09.2019, 21:08, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.09.2019, 22:00 przez Valtari.)
#41
RE: Roland Fantom
(07.09.2019, 21:02)bestspec napisał(a): Po co ktoś robi takie filmiki?

Bo myśli że jest fajny Big Grin

Też uważam że mało przydatne porównanie. Każdy instrument z innej prezentacji, inny rejestrator, różna jakość.

Zaglądam za "polskimi" cenami i z tego co znalazłem to nie wygląda to dobrze.
Jedna z pierwszych prezentacji Fantoma zawierała link przekierowujący do sklepu, w którym za wersję 88 życzyli sobie 4 tys USD co daje nieco ponad 15 tys zł. Ceny z naszego rynku to ponad 17 tys ! Jedna nawet ponad 18 tys (przykład który podał również Dafik) Sprawdziłem co to za sklep w Warszawie i oni zawsze na start wywalają cenę w kosmos Smile Za MODX na początku chcieli tysiąc więcej niż w pozostałych sklepach, ale po paru dniach skorygowali. Nie mniej jednak ponad 17 tys to o wiele za dużo !

Odpowiedz
07.09.2019, 22:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08.09.2019, 08:45 przez irask.)
#42
RE: Roland Fantom
W tym fulmiku jest kilka klasycznych instrumentów, ale gdzieś w okolicach 2 polowy się pojawiają.

https://m.youtube.com/watch?v=qCx4BYtnRYI

Odpowiedz
08.09.2019, 11:50,
#43
RE: Roland Fantom
(06.09.2019, 10:50)Dafik napisał(a): I jest cena.
W jednym z warszawskich sklepów - 18599,00 wersja 8.

Pojawiają się już w polskich sklepach lepsze ceny:
16 490,00 zł za wersję 8
15 490,00 zł za wersję 7
14 490,00 zł za wersję 6

Nie wiem jakie jest cło z USA ale cena w dolarach 3999$ za wersję 8 chyba już przestaje być atrakcyjna.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
14.09.2019, 17:35,
#44
RE: Roland Fantom
Tony nie zawodzi.
https://youtu.be/HqqZxtrXRKY
A my czekamy na polską recenzję Wink chciałbym zobaczyć jak się ma kontrola drawbarów organów do kontroli nad poziomami stref chociażby i czy działa to jednocześnie.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
15.09.2019, 10:11,
#45
RE: Roland Fantom
(14.09.2019, 17:35)pawelsz napisał(a): Tony nie zawodzi.
https://youtu.be/HqqZxtrXRKY
A my czekamy na polską recenzję Wink chciałbym zobaczyć jak się ma kontrola drawbarów organów do kontroli nad poziomami stref chociażby i czy działa to jednocześnie.

No to z filmiku już chyba wywnioskowałeś do czego są przyciski nad i pod knobami? Wink

Suwaki jako drawbary to będzie moim zdaniem marginalna sprawa bo wygląda na to że to będzie możliwe raczej tylko w trybie Scene bo w tym trybie każdy z suwaków odpowiada za głośność poszczególnych Tonów przypisanych do Strefy (co powoduje że podobnie jak u Yamahy nawet jak zbudujemy odpowiednio barwę to suwaki będą działać odwrotnie czyli odgłaszać gdy suwak idzie do góry zamiast ściszać).
Scen mamy 512 więc jak sądzę nie wiele zostanie poświęconych na próbe odwzorowania organów z drawbarami.
Jak widać na filmie jak gramy w trybie jednej strefy czyli pojedynczą podstawową składową Sceny (czyli Tone) z listy 3500 Tone do wyboru jest całkiem dużo do wyboru barw organowych. Są one oparte na samplach w wiekszości jak sondę ale widziałem na liście O-Bars 1, O-Bars-2 itp czyli barwy które być może są przygotowane do zrobienie Scene symulującego organy z drawbar.

Obym sie mylił i żeby rzeczywistość była bardziej łaskawa dla miłośników drawbarów ale osobnego silnika Tonewheels najwyraźniej nie ma więc ...Sad

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
15.09.2019, 11:43,
#46
RE: Roland Fantom
(15.09.2019, 10:11)bestspec napisał(a): No to z filmiku już chyba wywnioskowałeś do czego są przyciski nad i pod knobami? Wink
Tak, właśnie widziałem Smile

(15.09.2019, 10:11)bestspec napisał(a): Suwaki jako drawbary to będzie moim zdaniem marginalna sprawa bo wygląda na to że to będzie możliwe raczej tylko w trybie Scene bo w tym trybie każdy z suwaków odpowiada za głośność poszczególnych Tonów przypisanych do Strefy (co powoduje że podobnie jak u Yamahy nawet jak zbudujemy odpowiednio barwę to suwaki będą działać odwrotnie czyli odgłaszać gdy suwak idzie do góry zamiast ściszać).
Scen mamy 512 więc jak sądzę nie wiele zostanie poświęconych na próbe odwzorowania organów z drawbarami.
Jak widać na filmie jak gramy w trybie jednej strefy czyli pojedynczą podstawową składową Sceny (czyli Tone) z listy 3500 Tone do wyboru jest całkiem dużo do wyboru barw organowych. Są one oparte na samplach w wiekszości jak sondę ale widziałem na liście O-Bars 1, O-Bars-2 itp czyli barwy które być może są przygotowane do zrobienie Scene symulującego organy z drawbar.

Obym sie mylił i żeby rzeczywistość była bardziej łaskawa dla miłośników drawbarów ale osobnego silnika Tonewheels najwyraźniej nie ma więc ...Sad

Ale innych trybów niż Scene właśnie nie ma Wink Jedyne co mi przychodzi do głowy innego to w trybie edycji brzmienia organowego, ale to też można zrobić przez dotyk. Tylko, jeśli nie ma SuperNatural to musiałyby być organy złożone z co najmniej 9 partiali, a gdzie jeszcze chorus, percussion...
Są na liście nie O-Bars, tylko D-Bars i od 1 do 5 więc nawet nie ma 9.

Takie sterowanie pojedynczymi drawbarami to się nawet w FA da zrobić za pomocą knobów w pewien zmyślny sposób, ale polifonii zaraz nie ma Smile
https://www.youtube.com/watch?v=0uHrQtf95s0

Ogólnie to nie zdziwiłbym się, gdyby swoje SuperNaturale zsamplowali do ZEN-Core. Np. gitary, smyki. Coś podobnego chyba zostało zrobione w JUNO, że są barwy analogiczne do tych SuperNatural z FA, ale nie są SuperNatural. A przynajmniej fortepian. W Fantomie nie muszą fortepianów, bo jest V-Piano.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
15.09.2019, 13:48,
#47
RE: Roland Fantom
(15.09.2019, 11:43)pawelsz napisał(a): ...
Ale innych trybów niż Scene właśnie nie ma Wink

Niby mówią że to instrument jedno trybowy czyli Scene ma być tym jedynym głównym trybem ale Pod Przyciskie Zone View jest tryb Single Zone Play gdzie grasz pojedyńczym składnikiem Sceny czyli Tone więc jest zakamuflowany tryb Single Voice Wink Tak samo jak w Montage/Modx gdzie jest niby tylko tryb Performances ale ten dzieli się przecież na Single Part Performance (np stare barwy z Motif) i Multi Part Performance. W sumie pod tym względem oba instrumenty są do siebie podobne w kwestii podejścia dlatego moim zdaniem Organy sa w podobny sposób traktowane.

Cytat:....
Takie sterowanie pojedynczymi drawbarami to się nawet w FA da zrobić za pomocą knobów w pewien zmyślny sposób, ale polifonii zaraz nie ma Smile
https://www.youtube.com/watch?v=0uHrQtf95s0

Dokładnie o to mi chodziło że okrężną drogą trzeba będzie pewnie podejść to tematu aby suwaki działały jak drawbary a to jak zauwazyłeś odbije sie na polifonii.

Struktura Sceny jest taka że może się ona skłądać z 16 sterf a każda ze stref z jednego Tonu na który w ZEN-Core przypadają 4 partiale a na partial jeden oscylator jeśli dobrze zrozumiałem. Nie możliwe jest więc zrobienie symulacji Organów drawbar na poziomie Tone w ZEN-Core bo mamy 4 a nie 8 czy 9 składowych dla Tone.
Pozostaje więc tylko tryb Scene.

Analizując listę Scen to jest tylko jedna pozycja (A044) poświęcona czysto organowej barwie. Jest kilka dodatkowych pozycji gdzie jest już podział klawiatury na Organy/coś do solówek itp.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
18.09.2019, 23:10,
#48
RE: Roland Fantom
Zostało już rozkminione co za brzmienia (Tone) siedzą w nowych Fantomach.
Oto informacja z Roland Clan Forum:

"
I've completed the list;
-Bank A new unpublished sounds
-Bank B contains the first 459 tone list from the AX-Edge Keytar
-Bank C is the 128 patches from the Integra-7 Synth Legends expansion.
-Bank D contains the 1109 SuperNatural Synth Tones from the Integra-7 / FA synths
-Bank E contains the 896 patches from in the XV-5080.
-Bank CMN contains the remaining 837 tone list from the AX-Edge Keytar (from 460 to 1296)

P.S. All the 1296 tone list from the AX-Edge Keytar are included in the new Fantom. All the PCM 1083 multisamples of XV-5080 (included in Roland Cloud JV1080 and in Integra -7) and all the 450 PCM SuperNATURAL Synth Tone of Integra -7 are included in the new Fantom

"
Na innym forum pojawiła się tez ciekawa informacja:

"
Many updates and upgrades are planned.

The following are confirmed as in-the-works:

A V-EP engine.
SuperNatural Acoustic engines
User multi-sampling.
OS updates to enable flexible use of the 3 USB "device" ports.

"
To by tłumaczyło informację ze strony Rolanda w opisie Fantomów " Expandable Sound Engine" Wink
No no, gdyby to się rzeczywiście zadziało to kupuję Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
19.09.2019, 11:05,
#49
RE: Roland Fantom
(18.09.2019, 23:10)bestspec napisał(a): A V-EP engine.
SuperNatural Acoustic engines
User multi-sampling.

Jak dadzą tą trójkę to ja też wchodzę...

Odpowiedz
19.09.2019, 15:33,
#50
RE: Roland Fantom
Tylko przy okazji dodania możliwości wgrywania multisampli powinni zwiększyć też tą mizerną polifonię 8 głosów dla samplera Wink a w tym temacie cisza

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
19.09.2019, 15:49,
#51
RE: Roland Fantom
Czyli Supernatural Acoustic będzie

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
19.09.2019, 16:37, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.09.2019, 16:40 przez Valtari.)
#52
RE: Roland Fantom
Również zaglądam na RolandClan w poszukiwaniu wiadomości o Fantomie. Dużo uwagi poświęca się tam temu, czego brakuje w instrumencie.
Oprócz tych użyteczności, które wymienił Bestspec i które mają zostać dodane w przyszłych aktualizacjach, na liście życzeń jest również bardziej rozbudowany sekwencer (liczba ścieżek midi zwiększona do 32 oraz ścieżki audio). Jest to również i moje życzenie, więc cieszę się że idea workstation jaką ja widzę ma jeszcze swoich zwolenników.
Spotkałem się ze stwierdzeniami że nowy Fantom to taki Fa na sterydach.

Fantom ma być platformą do dalszego rozwoju, jednak nie rozumiem dlaczego od początku nie posiada on tych wszystkich użyteczności, które mają być kiedyś dodane.
Osobiście wybierając jakiś produkt interesuje mnie jaką ma funkcjonalność dzisiaj, tu i teraz. Nie podoba mi się rozpatrywanie produktu pod kątem tego, co będzie potrafił kiedyś tam w przyszłości.
Czy kupilibyście dom bez ogrzewania, jeżeli deweloper powie wam że ogrzewanie najprawdopodobniej podłączy w przyszłym roku ?
Albo czy kupilibyście nowe auto spalające ponad 15 litów paliwa, jeżeli usłyszycie w salonie że w przyszłości wyjdą nowe mapy silnika dzięki którym spalanie spadnie o połowę ?

Kurzweil też rozwijał swojego Forte, który z czasem rozrósł się do formy workstation. Ale w tym przypadku mamy instrument który od początku był stage pianem, a potem po przez jego rozwój zyskał możliwości zbliżające go do stacji roboczej.
Fantom od początku jest topowym workstation i nie zrozumiałe jest dla mnie dlaczego od razu nie dostał chociażby SuperNatural Acustic.

Napotkałem pewną opinię, że Roland miał mieć od początku wszystkie te funkcje o które się upominamy. Jednak wszedłby do produkcji nieco później. Jednak Roland nie chciał już czekać, ponieważ możliwe że uzyskali informację że nowy Kronos jest już w ostatniej fazie przedprodukcyjnej. Więc możliwe że podjęli decyzję aby wypuścić Fantoma szybciej, aby wykorzystać sytuację że nowego konkurenta jeszcze nie ma. Czyli -"dajemy to co mamy, ustabilizujmy system a potem dorzucimy resztę" Smile Kto pierwszy ten lepszy.

Tak czy inaczej poczekamy, zobaczymy.

Odpowiedz
20.09.2019, 08:59, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.09.2019, 09:00 przez garit.)
#53
Tongue  RE: Roland Fantom
(19.09.2019, 16:37)Valtari napisał(a): Więc możliwe że podjęli decyzję aby wypuścić Fantoma szybciej, aby wykorzystać sytuację że nowego konkurenta jeszcze nie ma. Czyli -"dajemy to co mamy, ustabilizujmy system a potem dorzucimy resztę" Smile Kto pierwszy ten lepszy.

Tak czy inaczej poczekamy, zobaczymy.

Raczej się przyczaili coby zobaczyć co tam Korg wymyśli (i Yamaha już za dwa dni) a wtedy zdecydują co tam włożyć jeszcze i kiedy.

Przeczytałem właśnie dość krytyczną opinię co do samego brzmienia Fantoma. A że miałem kiedyś Integrę-7 to jak dla mnie bez SN Acoustic nawet nie będę zawracał sobie głowy, Yamaszka nawet MODX brzmi tu świetnie.

Ale Korg i tak wszystkich zaszachuje tym swoim steamingiem z SSD Smile

Odpowiedz
20.09.2019, 20:25,
#54
RE: Roland Fantom
Raczej się przyczaili coby zobaczyć co tam Korg wymyśli (i Yamaha już za dwa dni) a wtedy zdecydują co tam włożyć jeszcze i kiedy.

Przeczytałem właśnie dość krytyczną opinię co do samego brzmienia Fantoma. A że miałem kiedyś Integrę-7 to jak dla mnie bez SN Acoustic nawet nie będę zawracał sobie głowy, Yamaszka nawet MODX brzmi tu świetnie.

Ale Korg i tak wszystkich zaszachuje tym swoim steamingiem z SSD Smile
[/quote]

Rzadko ostatnio wpadam tutaj, to i o Fantomie nie wiedziałem. A koledzy już nawet mają info co do Yamahy i Korga... Nieźle Smile To pewne, ze Yamaha za dwa dni?

Odpowiedz
21.09.2019, 18:26,
#55
RE: Roland Fantom
I pojawiła sie informacja że do Fantoma zostaną dodane dodatkowe silniki brzmieniowe czyli wirtualne wersje ich znanych syntezatorów (czyli to czego mi brakowało). Podobnie jak to jest w Jupiter X będzie tzw Model Bank do którego wejdą Jupiter 8, JX-8P, SH101, Juno 106 (nie wiem czy tylko 4, czy to na początek, bo np w Jupiter X na start jest 6 Models bo dodatkowo jeszcze RD i XV5080 (w sumie w Fantomie XV5080 to już jest)). Trzymam kciuki aby to rzeczywiście się stało Wink

https://www.smstrumentimusicali.it/repor...jHCKQfNQSo

Zastanawiam się czy inżynierowie z Rolanda nie czytają tego forum Big Grin
Zobaczcie czego oczekiwałem od Rolanda w poście nr 40 w temacie " Na jaki instrument czekacie" Big Grin Są już bardzo blisko Big Grin
http://www.muzykuj.com/forum/showthread....0#pid13680

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
21.09.2019, 21:01,
#56
RE: Roland Fantom
(21.09.2019, 18:26)bestspec napisał(a): Zastanawiam się czy inżynierowie z Rolanda nie czytają tego forum Big Grin
Zobaczcie czego oczekiwałem od Rolanda w poście nr 40 w temacie " Na jaki instrument czekacie" Big Grin Są już bardzo blisko Big Grin
http://www.muzykuj.com/forum/showthread....0#pid13680

Teraz jeśli nie kupisz, to się obrażą Big Grin

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
21.09.2019, 21:10,
#57
RE: Roland Fantom
Dokładnie Wink tylko niech najpierw to wprowadzą Wink

W każdym razie ja już robię fotki i szykuje się do wyprzedaży (los mojego Kurzweila jest już przesądzony i nie tylko jego) Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
02.10.2019, 16:40,
#58
RE: Roland Fantom
Fanów Pink Floyd ucieszą możliwości Fantoma. Jest trochę ustawiania żeby osiągnąć taki efekt Smile

https://www.youtube.com/watch?v=uHVLdECmNOA

Odpowiedz
06.10.2019, 19:15,
#59
RE: Roland Fantom
To sobie pograł Smile

https://www.olx.pl/oferta/roland-fantom-...f3e4548549

Odpowiedz
08.10.2019, 23:20,
#60
RE: Roland Fantom
Pojawił sie test http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,835.html

W pierwszej części testu pada nieścisłość że jakoby Struktury pojawiły sie dopiero w tym Fantomie natomiast to nieprawda ponieważ są dostępne w większości instrumentów Rolanda (to ich charakterystyczna cecha) od Rolanda XP którego miałem (więc i w całej serii JV) jaki Rolandzie Fantom XR który mam (więc i całej seri Fantom X). Z tego co kojarzę jest to też w V-Synth. Nie miałem do czynienie z instrumentami Integra i FA ale z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że struktury też tam sąWink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Roland Juno-X - nowy syntezator ZenCore bestspec 11 4,969 04.01.2024, 23:58
Ostatni post: bestspec
  Roland Galaxias - nowy "Super Instrument" wirtualny od Rolanda bestspec 1 332 16.11.2023, 01:33
Ostatni post: bestspec
  Roland Fantom, aktualizacja Fantom EX GoOrange 3 491 09.11.2023, 19:40
Ostatni post: bestspec
  Roland GAIA 2 garit 1 376 28.09.2023, 17:48
Ostatni post: bestspec
  Roland FP-E50 bestspec 1 750 27.01.2023, 14:39
Ostatni post: garit

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS