Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland Fantom-0 - nowa seria
16.03.2022, 08:53,
#1
Roland Fantom-0 - nowa seria
Pojawiła się odchudzona wagowo i cenowo linia flagowca Roland Fantom. Fantom-0 występuje w trzech wersjach klawiatury podobnie jak jego starszy brat.
Wygląda na to że silnik syntezy nie wiele się zmienił o czym niżej. Podobnie widzę że interfejs się nie wiele zmienił jeśli chodzi o ilość kontrolerów choć zmiany są szczególnie w układzie i są po prostu inne oraz wyświetlacz jest mniejszy. Co do kontrolerów to widać że to tańsze komponenty a np suwaki są rodem z Rolanda XP (poznaję bo miałem). Wyczytałem że ograniczono ilość wyjść z tyłu instrumentu.
Główną różnicą zatem skoro instrumenty mają być dużo lżejsze (o ponad połowę) i tańsze, co było założeniem powstania tej wersji, jest użycie tańszych materiałów czyli więcej plastiku itp. podobnie jak Yamaha zrobiła w przypadku serii MODX.
Na pewno cieszy dużo bardziej przystępna cena.
Więcej tu:
https://www.roland.com/global/promos/fantom-0_series/

Edit: Z silnika syntezy wyjęto V-Piano. Ograniczono sekcję efektów na wejściu czyli w sekcji Input MFX mamy 1 system zamiast 2 jak w starszym bracie i to samo dla Input EQ oraz nie ma też Master EQ.
Nie ma też sekcji analogowego filtra.
Sampler - Dla multisampli pamięć została ograniczona do 256 MB i można max zmieścić 2048 sampli. Pamięć ta jest współdzielona z rozszerzeniami. Dla Padów  wygląda że się nic nie zmieniło czyli do dyspozycji mamy 2 GB.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
16.03.2022, 20:13,
#2
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
Fajne są. I nie błyszczą się już jak FA. Suwaczki zrobią robotę plus dotykowy wyświetlacz i pokrętło-przyciski pod nim. Ciekawe tylko czy brzmieniowo jest wciąż aż tak mocno nastawiony na syntetyki czy sensowne instrumenty akustyczne się znajdą. Ciekaw jestem następcy Juno DS o ile będzie.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
16.03.2022, 20:43,
#3
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
(16.03.2022, 20:13)pawelsz napisał(a): Fajne są. I nie błyszczą się już jak FA. Suwaczki zrobią robotę plus dotykowy wyświetlacz i pokrętło-przyciski pod nim. Ciekawe tylko czy brzmieniowo jest wciąż aż tak mocno nastawiony na syntetyki czy sensowne instrumenty akustyczne się znajdą. Ciekaw jestem następcy Juno DS o ile będzie.

Całość Zencore wygląda na to że jest ta sama czyli te 3500 barw typu Tone jest ta sama (dla zachowania zgodności między wszystkim co ma ZenCore). Może załadowali jakieś nowe barwy typu Scene ale nie sądzę.
Ze specyfikacji wynika że mają już fabrycznie załadowane rozszerzenia SuperNATURAL Acoustic Piano 1 i 2 i SuperNATURAL Electric Piano.
Widzę że interfejs audio się minimalnie zmienił ale nie wiele bo wyprowadza 2 niezależne sygnały stereo zamiast 3.
Widzę też na Roland Cloud Menager że najnowsze rozszerzenie N/Zyme nie jest dostępne do pobrania dla Fantomów-0 - szkoda, może kiedyś dodadzą choć nie wiadomo bo muszą jakość różnicować górną półkę od tej niżej.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
16.03.2022, 22:12,
#4
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
Przypatrzę się plikom ze spisem barw gdy się pojawią. A może już są. Ale na razie żadnych zakupów nie planuję. Wróżę Fantomowi-0 sukces, ale konkurencja jest, choćby PC4 czy cały czas MODX.
Tak na marginesie niedawno trafił mi się Kurzweil Micro Ensemble i jestem pod wrażeniem sekcji dętych jak również dęciaków solo czy gitary elektrycznej. Słychać, że minęło 20 lat, że krótkie próbki, ale są naprawdę autentyczne, nie brzmią plastikowo.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
16.03.2022, 22:31,
#5
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
(16.03.2022, 22:12)pawelsz napisał(a): ..............Wróżę Fantomowi-0 sukces, ale konkurencja jest, choćby PC4 czy cały czas MODX. ...

Trzeba przyznać że Yamaha zrobiła dużo większą różnicę w cenie między Montage a MODX i stąd pewnie sukces komercyjny MODX, ktore miało takie wzięcie że często były braki w sklepach i trzeba było czekać na instrument.
MODX 6 to dziś jakieś 5300 zł, a nowy Fantom-06 około 7300 zł (choć fakt mniej okrojony z interfejsu użytkownika w sensie gałek, przycisków i suwaków)

Co do Kurzweili to mają swój urok i niepowtarzalność dlatego do dziś nie pozbyłem się mojego PC3K8 choć nie raz o tym myślałem żeby odświeżyć główną klawiaturęWink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
17.03.2022, 00:35,
#6
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
Trzy wersje klawiatury, ale w Fantom 07 taka sama jak 06 czyli lekka. Szkoda że zrezygnowali z pół ważonego Fatara jak w FA07.

Odpowiedz
17.03.2022, 08:30,
#7
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
(17.03.2022, 00:35)Valtari napisał(a): Trzy wersje klawiatury, ale w Fantom 07 taka sama jak 06 czyli lekka. Szkoda że zrezygnowali z pół ważonego Fatara jak w FA07.

No i we wszystkich trzech wersjach brak aftertouch.
Porównując specyfikację widzę też że spadła o połowę ilość stref podziału klawiatury bo jest teraz 8 a w starszym bracie jest 16 Zone.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
18.03.2022, 19:40,
#8
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
No i w sumie mogłem się tego spodziewać, ale widzę, że rozdrobnienie banków brzmień w coraz to nowszych Rolandach postępuje.
Nie dość, że typów brzmień jest tyle:
[Obrazek: da5dfc1a5dc0.jpg]
 to jeszcze rozdzielone jest  SN-AP (i to jeszcze z podziałem na Piano 1 i Piano 2), od SN-EP, obydwa są poza resztą SN-A, a silnik organowy ma kolejny identyfikator VTM
Jeszcze w samym ZenCore mamy banki preset np. PR-A, PR-B, PR-C, itd. I w każdym numery brzmień od 0001. A w kategoriach możemy mieć mix wszystkich typów i banków. 

Nie wiem jak to jest zrobione np. w Kronosie czy Nautilusie. Czy jest jedna globalna numeracja brzmień? Bo w Kurzweilu mamy albo jedną wspólną listę albo tylko FM ma osobną? 

Ja tymczasem chyba spokojnie poczekam co się będzie działo w serii Juno... W DS są tylko dwa banki brzmień.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
18.03.2022, 20:22,
#9
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
(18.03.2022, 19:40)pawelsz napisał(a): Nie wiem jak to jest zrobione np. w Kronosie czy Nautilusie. Czy jest jedna globalna numeracja brzmień? Bo w Kurzweilu mamy albo jedną wspólną listę albo tylko FM ma osobną?


Roland i Yamaha mają podobny styl czyli każdy bank ma swoja listę natomiast Kurzweil ma jedną wspólną listę na wszystko (przynajmniej w moim PC3K8 tak jest a nie wiem czy kontynuują to w nowych modelach).

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
07.04.2022, 13:49, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.04.2022, 13:50 przez Mike.)
#10
RE: Roland Fantom-0 - nowa seria
Ta klawiatura w fantomie-06/07 to bardzo jest tragiczna? Porównywalna z modx 6/7?

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowa seria Yamaha Montage M6, M7 i M8X bestspec 40 5,228 25.01.2024, 19:43
Ostatni post: bestspec
  Korg MicroKorg2 - nowa wersna znanego witualnego analoga bestspec 0 107 19.01.2024, 20:50
Ostatni post: bestspec
  Roland Juno-X - nowy syntezator ZenCore bestspec 11 4,984 04.01.2024, 23:58
Ostatni post: bestspec
  Roland Galaxias - nowy "Super Instrument" wirtualny od Rolanda bestspec 1 337 16.11.2023, 01:33
Ostatni post: bestspec
  Roland Fantom, aktualizacja Fantom EX GoOrange 3 493 09.11.2023, 19:40
Ostatni post: bestspec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS